Osmancık Kalesi (Kandıber Kalesi) (Osmancık)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Osmancık Kalesi (Kandıber Kalesi) (Osmancık) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Osmancık Kalesi (Kandıber Kalesi) (Osmancık)

  Reklam  Osmancık Kalesi (Kandıber Kalesi) (Osmancık)

  Forum Alev


  Osmancık Kalesi (Kandıber Kalesi) (Osmancık)
  Çorum’un Osmancık ilçesinde Kızılırmağın kuzeyinde doğu-batı yönünde bulunan kale 275 m. yüksekliğinde doğal bir kayanın üzerinde yapılmıştır. Kandıber Kalesi ismi ile de tanınan kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olmamakla beraber Selçuklular zamanına ait olduğu sanılmaktadır. Bununla beraber kale değişik dönemlerde birkaç kez onarılmış, özelliğini yitirmiştir.

  Bu kale aynı zamanda İstanbul’dan Amasya’ya kadar uzanan ticaret yolu üzerinde olup, karakol kalesi niteliğindedir. Kalenin güneyindeki Roma dönemi kaya mezarları Romalıların burada yaşadığına işaret etmektedir.

  Kare planlı kalenin yapımında horasan harçlı moloz taş kullanılmıştır. Ayrıca içerisinde kayalara oyularak yapılmış hamama ait kalıntılarla da karşılaşılmıştır.Günümüze oldukça harap durumda gelmiştir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Osmancık Kalesi (Kandıber Kalesi) (Osmancık)

  Reklam  osmancık deyince akla tabiki çorum geliyor osmancık kalesi deyincede bir kaç eski duvar :) osmancık kalesi Çorum'un Osmancık ilçesinde Kızılırmağın kuzeyinde doğu-batı yönünde bulunan kale 275 m. yüksekliğinde doğal bir kayanın üzerinde yapılmıştır.+ Yorum Gönder
osmancık kalesi,  osmancık kalesi tarihi,  çorum osmancık kale ile,  çorum osmancık kalesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi