Samsun, Ayvacık

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Samsun, Ayvacık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  wody
  Emekli
  Reklam

  Samsun, Ayvacık

  Reklam  Samsun, Ayvacık

  Forum Alev
  Samsun, Ayvacık

  Ayvacık
  , Samsun ilinin bir ilçesidir. İlçe merkezinde Yeşilırmak üzerine kurulmuş Suat Uğurlu Barajı Gölü ile iki kısma ayrılmıştır. İlçenin güneyinde, Erbaa yolu boyunca Hasan Uğurlu Barajı Gölü yine ilçeyi iki parçaya ayırmaktadır.


  Gelir Kaynakları

  İlçede esas gelir kaynağı fındık, mısır ve buğday tarımı,az oranda büyük ve küçük baş hayvancılık, balıkçılıktır. Bunun yanısıra ilçe erkekleri çoğu zaman inşaat işleri için başka şehirlerde çalışmaktadır. Ayvacık'ta bulunan Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Baraj Gölleri ilçeye harika bir doğal güzellik vermektedir. İlçe dağ sıralarının ortasında Yeşilırmak vadisinde bulunan gölüyle turistik bir cazibeye sahipse de ne yazık ki yatırım eksikliği nedeniyle bu potansiyel yeteri kadar değerlendirilememektedir.


  Sağlık

  Ayvacık'ta Ayvacık Devlet Hastahanesi ve bir çok sağlık ocakları bulunmaktadır. İlçe, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesi' ne bir saat, Samsun Devlet Hastahanesi'ne 45 dakika, Çarşamba Devlet Hastahanesi'ne 30 dakikalık mesafededir.
  Spor ve Kültür Hayatı

  İçede tüm etkinliklerin yapıldığı Galip Öztürk stadı bulunmaktadır. Belediye veya kaymakamlık tarafından düzenlenen festivaller halkı bir araya getirmektedir. Ayvacıkspor ilçenin gururudur.

  Gezi ve Konaklama

  Ayvacık, bakir doğası ve misafirperver halkıyla her turistin seveceği doğal bir turizm alanıdır. Trekking, offroad, bisiklet, yürüyüş, balık tutma gibi aktiviteler için oldukça müsaittir. İlçede günübirlik gezilerde baraj gölü çevresindeki balık ve et lokantaları tercih edilebilir. Lokantalar sıhhi ve emin bir aile ortamı sunar. Konaklama içi ise Öğretmen evi, TEDAŞ misafirhanesi mevcuttur. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Samsun, Ayvacık

  Reklam  ayvacık samsunun bir ilçesidir ilçeyi yeşil ırmak ikiye ayırır ilçe küçük olamasına rağmen Ayvacık Devlet Hastahanesi sahip bir ilçedir gelir kaynakları fındık ,mısır gibi ürünlerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi