Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl tedavi edilir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl tedavi edilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl tedavi edilir?

  Reklam  Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl tedavi edilir?

  Forum Alev
  Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl tedavi edilir?
  Tüm akciğer kanserli hastalarda tedavi seçenekleri vardır. Üç tür tedavi kullanılmaktadır.
  Cerrahi (kanseri alıp çıkartmak)
  Radyasyon (ışın) tedavisi (yüksek-doz x-ışınları veya diğer yüksek-enerjili ışınlar kullanarak kanser hücrelerinin öldürülmesi)
  Kemoterapi (kanser hücrelerini öldürmek üzere ilaçlar kullanılması)
  Ayrıca, küçük hücreli akciğer kanserinin tedavisinde etkili yeni tedaviler olup olmadığını araştıran klinik araştırmalar vardır.
  Cerrahi, kanser sadece bir akciğer ve en fazla yakınındaki lenf bezlerine yayılmış durumda ise kullanılabilir. Küçük hücreli akciğer kanseri genellikle sadece bir akciğerde bulunmadığından cerrahi nadiren kullanılabilmektedir. Ancak cerrahi bazen hastada kesin olarak hangi kanserin bulunduğunu anlamak için de kullanılabilmektedir. Eğer cerrahi yapılırsa doktor şu operasyonlardan birini yapacaktır:
  Sadece küçük bir akciğer kısmını çıkaran kama tarzı kesiler (wedge rezeksiyon).
  Lobektomi ameliyatında akciğerin bir lobunun tamamı çıkarılır.
  Pnömonektomi denilen ameliyatlarda bir akciğerin tamamı çıkarılır.
  Cerrahi sırasında doktor kanser olduğunu gördüğü lenf bezelerini de çıkarabilir.
  Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerini öldürmek ve tümörü küçültmek için x-ışınları veya diğer yüksek-enerjili ışınlar kullanılır. Küçük hücreli akciğer kanserinde genellikle vücut dışındaki bir cihaz aracılığıyla yapılır (dıştan ışın tedavisi). Bu tedavi hem akciğerlerdeki hem de vücudun diğer yerlerine yayılan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Işın tedavisi beyinde kanser gelişmesini önlemek için de kullanılabilir. Buna koruyucu beyin ışınlaması denir. Bu koruyucu beyin ışınlaması beyin fonksiyonlarını etkileyebileceğinden doktor hastaya böyle bir tedaviye karar vermesi için yardım edebilir. Işın tedavisi tek başına, cerrahi ile ve/veya kemoterapi ile birlikte kullanılabilmektedir.
  Kemoterapi küçük hücreli akciğer kanserinin tüm evrelerinde ençok kullanılan tedavi yöntemidir. Kemoterapi haplar şeklinde veya iğne aracılığıyla damar veya kaslara verilerek de uygulanabilir. Kemoterapi bir sistemik tedavi olarak da bilinir, çünkü verilen ilaç kan dolaşımına girerek tüm vücudu dolaşır ve akciğerler dışındaki örneğin beyindeki kanser hücrelerini de öldürebilir.
  Evreye göre tedavi
  Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi hastalığın evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır.
  Eski araştırmalardan etkili olduğu gösterilmiş standard kemoterapiler kullanılabilir veya bir klinik araştırma protokolünde bulunmak gündeme gelebilir. Çoğu hasta standard kemoterapiler ile iyileştirilemez ve bazılarında beklenenden daha fazla yan etki ortaya çıkar. Bu nedenlerle daha iyi kanser tedavileri bulmak için klinik araştırmalar yapılmaktadır ve bunlar en son klinik bilgilere dayanmaktadır. Şu anda kliniğimizde küçük hücreli akciğer kanserinde deneysel bir tedavi uygulanmamaktadır. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl tedavi edilir?

  Reklam  Bu hastalığın teşhisi konulduktan sonra kanseri vücuttan çıkarmaya çalışılır. Ardından ışın tedavi yöntemiyle kanser hücreleri öldürülür bu işlemlerden sonra ilaçla tedavi devam ettirilir.+ Yorum Gönder
küçük hücreli akciğer kanseri tedavisi,  küçük hücreli akciğer kanserinin tedavisi,  akciğer kanseri forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi