Meme kanseri nedir, toplumumuzda görülme sıklığı ne kadardır, neden önemlidir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Meme kanseri nedir, toplumumuzda görülme sıklığı ne kadardır, neden önemlidir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Meme kanseri nedir, toplumumuzda görülme sıklığı ne kadardır, neden önemlidir?

  Reklam  Meme kanseri nedir, toplumumuzda görülme sıklığı ne kadardır, neden önemlidir?

  Forum Alev
  Meme kanseri nedir, toplumumuzda görülme sıklığı ne kadardır, neden önemlidir?
  Meme dokusu içerisindeki hücrelerin kontrol dışı çoğalması meme kanseridir (Resim 1-2-3). Meme kanseri ülkemizde ve bir çok ülkede kadınların en korkulu sağlık sorununu oluşturmaktadır Bu tümörler meme dokusunda sınırlı kalabilir yada vücudun diğer organlarına yayılım gösterebilir. Akciğer kanserinden sonra dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür. Her 10 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır.Türkiye de ise her yıl yaklaşık 30000 kadının meme kanseri tanısı aldığı düşünülmektedir. Meme kanserine yakalanan kadınların üçte ikisi 50 yaş ve üzerinde görülse de meme kanseri genç kadınlarda da görülmektedir.
  Meme kanseri bulaşıcı değildir, başka bir hastadan size bulaşmaz.
  Meme kanseri, stresle veya memeye travmayla meydana gelmez.

  4.Meme kanseri oluşmasına neler sebep olur, risk faktörleri nelerdir?
  Yalnızca kadın olmak kendi başına bir risk faktörüdür.Risk faktörü taşıyan kişilerde tümör gelişme olasılığı diğer bireylere göre yüksektir. Ancak bu bilgi bu kişilerin mutlaka kansere yakalanacakları, risk faktörü taşımayan kişilerde tümör görülmeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden tüm kadınlarda olağan kontroller yapılmalıdır.
  Meme kanseri oluşumunda diğer kanserler gibi bir çok çevresel faktör ve kalıtsal faktörler rol oynar. Meme kanserinin oluşum sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte aşağıdaki etmenlerin meme kanseri oluşumunda rol oynadığı ileri sürülmektedir.
  Cinsiyet: Kadın olmak meme kanseri için başlı başına bir etmendir. Tüm meme kanserlerinin %99'u kadınlarda, %1'i erkeklerde görülür.
  Yaş: Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artmaktadır. Yeni meme kanseri tanısı konan hastaların 2/3, meme kanserinden ölümlerin %84'ü 50 yaş ve üzerindeki kişilerdir.
  Daha önce memede kötü yada iyi huylu tümör olması: Bir memede kanser varlığı diğer memede kanser riskini 2-6 kat; atipik hiperplazi ise 4-5 kat artırmaktadır.
  Genetik: Ailede meme kanseri öyküsü olması, BRCA-1 ve BRCA-2 genlerinde ve P53 geninde mutasyon olması meme kanseri riskini artırmaktadır. Meme kanseri olan bir kişinin annesinde hastalığın ortaya çıkma riski 8,8 iken; bu oran kız kardeşinde 2,7, kızında ise 4,6 dır. Tüm meme kanserlerinin sadece %10’u kalıtsal kaynaklıdır.
  Irk: Beyaz kadınlarda meme kanseri gelişme riski daha yüksek olmasına rağmen Afrika kökenli Amerikalı kadınların bu hastalıktan ölme riski daha yüksektir.
  Menarş Yaşı: Erken menarşın (adet başlangıcı) meme kanseri gelişiminde bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Menarşı takiben düzenli menstruasyonun başlama süresi de önemlidir. Menarşı erken (12 yaş öncesi) başlayan ve düzenli menstruasyonlara kısa sürede geçen kişilerde meme kanserine yakalanma riski diğerlerine göre 4 kat daha fazladır.
  Menopoz Yaşı: Meme kanseri riski ile menopoz yaşı arasında ilişki bulunmaktadır. 45 yaşından önce menopoza giren kadınlarda meme kanseri riski 55 yaşından sonra bu döneme giren kadınların yarısı kadardır.
  Hamilelik Yaşı: Hiç doğum yapmamış olma ve ilk doğumu 30 yaşın üzerinde yapmış olma meme kanseri riskini artırmaktadır. 30 yaşından sonra doğum yapan kadınlarda kanser riski ilk doğumunu 20 yaşından önce yapan bir kadına göre 4 kat daha fazladır.
  Laktasyon Öyküsü: Emzirmenin meme kanseri üzerindeki etkisi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak laktasyonla birlikte ovulatuar dönemin kısalmasının meme kanseri riskinin azalmasında rol oynadığı düşünülmektedir.
  Dışarıdan Hormon Alınması: Hayvanlarda yapılan çalışmalarda dışarıdan östrojen verilmesinin kanser riskini artırdığı belirlenmiştir. Östrojenler meme dokusundaki normal ve kanserli hücrelerin büyümesini uyarırlar. Östrojen tümör hücreleri üzerine daha da etkili olup bölünerek çoğalmalarını sağlamaktadır. Hormon replasman tedavisi alan kadınlarda da aynı şekilde meme kanseri riski artmaktadır
  Beslenme: Yağdan zengin beslenmenin meme kanseri riskini artırdığı belirtilmektedir, liften fakir beslenme konusunda ise tartışma söz konusudur.
  Vücut Ağırlığı: Menopoz öncesi dönemde düşük vücut ağırlığı, menopoz sonrası döneminde ise artmış vücut ağırlığı meme kanseri riskini artırmaktadır.
  Alkol Alımı: Alkol meme kanseri riskini artırmaktadır.
  Egzersiz: Adolesan ve erişkin dönemlerde yapılan egzersizlerin 40 yaşın altındaki kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı belirlenmiştir.
  Radyasyona Maruz Kalma: Özellikle 30 yaşın altında ve puberteden önce radyasyona maruz kalma meme kanseri riskini artırmaktadır.
  Meme kanserine yakalanan hastaların %95 inde kansere sebep olan özgün bir etken saptanamaz. %5 hastada yeni gelişen veya mevcut olan genetik bozukluklar kanser gelişiminde rol oynar. BRCA1 ve BRCA2 genini taşıyan hastalarda % 50 oranında meme kanser gelişme riski vardır. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Meme kanseri nedir, toplumumuzda görülme sıklığı ne kadardır, neden önemlidir?

  Reklam  Genellikle 40 yaş üzeri bayanlarda görülmektedir.Bu kanserlerin meydana gelmesinde genlerin önemi fazla olmaktadır.Fakat yine sağlıksız yaşam şartları ve bazı hormonal hastalıkların bunları tetiklediği de bilinmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi