Miraç gecesinin önemi

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Kandil Resimleri E-Kartlar Bölümünden Miraç gecesinin önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Miraç gecesinin önemi

  Reklam  Miraç gecesinin önemi

  Forum Alev
  miraç kandilinin önemi nedir?
  MİRAÇ GECESİNİN öNEMİ
  Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biridir Miraç Gecesi..
  Miraç anlamı yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Hz. Muhammed peygamber efendimizin şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.

  Bu ulvi yolculuk, mucizelerin en büyüğüdür. Miraç mucizesi Kur'ân-ı Kerimde âyetlerle anlatılmış ve varlığı inkâr edilemeyecek bir şekilde ortaya konmuştur.
  Bu ilahi seyahatin ilk merhalesi olan Mescid-i Aksâya kadarki safha Kur'ân'da şöyle anlatılır:

  Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir. (İsra Suresi, 1)

  Miraçın ikinci merhalesi de Mescid-i Aksâdan başlayarak semânın bütün tabakalarından geçip tâ İlâhi huzura varmasıdır. Bu safha da Necm Sûresinde şöyle' anlatılır:

  O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi Allah'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü. (Necm Suresi, 7-18.)

  Bu mübarek gece her yıl, İslâm dünyasının dört bir tarafında derin bir huşu ve hürmet ile karşılanır ve uğurlanır. İslâm aleminin saadet ve selâmeti, müminlerin mağfiret-i ilâhiyyeye nail olmaları için bu mübarek gecede milyonlarca Müslümanın elleri semaya açılır. Müminler, içtenlikle yüce ALLAH a yönelirler, affedilme ümitleri canlanır ve Cenab-ı Hak tan feyizi, rahmeti ve affedilmeyi büyük bir heyecanla gönülden arzu ederler.

  Camilerimiz, mescidlerimiz bu gece, sabaha kadar üstlerine gökten yağan nurlar ile, kendilerini dolduran Müslümanlardan taşan nurlar arasında parıldar durur. Bu gecede camilerimizi kubbelerine kadar dolduran dualar bütün bir yıl ümmet-i Muhammed üzerinde ilahî bir rahmet olur.

  Bu gece, camilerimizde, mescidlerimizde tan ağarıncaya kadar Kuran-ı Kerîm okunur, dinlenir, namaz kılınmak ve dua-niyaz yapılmak suretiyle ihya edilir.

  mirac-kandili-nedir.jpg

  mirac-kandili.jpg

  mirac.jpg 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Miraç gecesinin önemi

  Reklam  Peygamber Efendimiz mescidi Aksa da Peygamberlerin Önünde Namaz Kıldırmıştır..Burada Bulunan Bir Taş Peygamberimizin Mübarek Başı Çarpmasın Diye Allahın İzn ve Kudreti İle Eğilmiş Erimiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi