Sağlıklı bir kalp için neler yapılmalıdır - kalp sağlıgında önmeli faktörler nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Sağlıklı bir kalp için neler yapılmalıdır - kalp sağlıgında önmeli faktörler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Sağlıklı bir kalp için neler yapılmalıdır - kalp sağlıgında önmeli faktörler nelerdir

  Reklam  Sağlıklı bir kalp için neler yapılmalıdır - kalp sağlıgında önmeli faktörler nelerdir

  Forum Alev
  sağlıklı bir kalp için neler yapılmalıdır - kalp sağlıgında önmeli faktörler nelerdir  KALBİNİZE İYİ BAKIN

  Pek çok hastalıkta olduğu gibi koroner kalp hastalıklarının da önceden “şu kişide mutlaka ortaya çıkacak” diye bir tahmininin yapılması mümkün değildir. Ancak, kişide bazı “risk faktörlerinin” varlığı söz konusu ise bunlarda koroner kalp hastalığı gelişme olasılığının daha fazla olduğunu söylememiz söz konusu olabilmektedir. Acaba bu risk faktörlerinden belli başlıları nelerdir?

  * Yaş: Bilinen bir gerçek vardır ki koroner kalp hastalıkları belli yaşlardan sonra daha fazla görülmektedir. Erkeklerde kırkın üzerindeki yaşlarda ve kadınlarda da menapoza girdikten sonra bu tür rahatsızlıklar daha fazla görülmektedir.

  * Cinsiyet: Erkek cinsiyet önemli bir risk faktörüdür. Kadınlarda hormonlar menapoza kadar koruyucu olmakta, ancak menapozdan sonra kadın-erkek risk oranı çok hızlı bir şekilde eşitlenmektedir.

  * Ailede koroner kalp hastalığı varlığı: Özellikle birinci derece akrabalarda bu tür rahatsızlıklar sık görülüyorsa bu durum ciddi bir risk faktörüdür. Birinci derece akrabaları arasında kadınlarda 55, erkeklerde ise 45 yaşın altında kalp hastalığından ölümler varsa bu gibi kişiler kalp sağlıklarına özel önem göstermelidirler.

  * Sigara:Sigara risk faktörleri içinde en önemli olanıdır. Sigaranın önemli bir özelliği bıraktıktan sonra zaman içinde daha önceden oluşturduğu olumsuz etkilerin giderilme şansının olmasıdır. İçilen her sigaranın insan ömründen 15-30 dakika çaldığı, ve sigaranın zararının içilen miktar ve süre ile orantılı olduğu unutulmamalıdır. Sigara içmeyen, ancak içilen ortamda bulunan kişilerde de kalp krizi gelişme şansızlığı ne yazık ki fazladır.

  * Şeker hastalığı: Şeker hastalığı özellikle kadınlarda çok tehlikeli bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Ailesinde şeker hastalığı olanlar mutlaka kendilerinde de bu rahatsızlığın olup olmadığını ortaya çıkarmak ve vaktinde gerekli önemleri almak için zamanında hekimine başvurmalıdırlar.

  * Beslenme alışkanlığı:Bol hamur işi, kırmızı et ve katı yağlardan oluşan beslenme tarzı kalp hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. En ideal beslenme şekli “Akdeniz Tipi Diyet” olarak özetleyebileceğimiz, daha ziyade bol yeşillik, beyaz etin tercih edildiği ve yemeklerde sıvı yağların özellikle de zeytinyağının kullanıldığı beslenme şekli bu gün için, özellikle erişkinlerde, en ideal beslenme tarzıdır.

  * Stres: Maalesef stresden uzak kalınması hekim olarak önerdiğimiz, ancak günümüz koşullarında uygulanması pekte mümkün olmayan bir kon durumundadır. Ancak yine de, evimizde, iş yerimizde kendimizi strese sokabilecek çeşitli olaylardan mümkün olduğunca uzak kalmayı en azından denemekte yarar vardır.

  * Düzenli egzersiz: Evvelce kalp hastalığı tanısı almamış olanlarda düzenli egzersiz çok yararlıdır. Kalp hastalığı tanısı olanlarda ise sınırlarını kardiyoloğun çizeceği bir egzersiz prorgamının faydası büyüktür.

  Kalbinize iyi bakın, çünkü o bir tanedir.

  Doçent Doktor Bülent Görenek
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: sağlıklı bir kalp için neler yapılmalıdır - kalp sağlıgında önmeli faktörler nelerdir

  Reklam  Günümüzde kalp sağlığı yediğimiz hormonlu gıdalardan dolayı daha fazla dikkat gerektirir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi