Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi)

  Reklam  Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi)

  Forum Alev
  Günlük yaşamda sağlıklı kalbiniz ne kadar çok çalışırsa o kadar çok oksijen tüketmektedir. Ancak kalbinizin kanlanmasına ilişkin sorunlar başladıysa, kalbinize yeterince oksijenin gitmesi de engellenecek ve göğüs ağrıları, elektrokardiyogramda değişiklikler ya da kalple ilgili başka yakınmalarınız başlayacaktır.
  Yüklenme stres testinin buradaki amacı tıbbi gözetim altında (doktor ya da sağlık teknisyeni) kalbinizi zorlayarak verim sınırlarını öğrenmektir. Hekiminiz bu testi kalp damarlarının tıkanıklığı düzeyini dolaylı olarak öğrenmek için, yapmış olduğu balon anjiyoplastinin ya da by-pass ameliyatının yeterliliğini ya da erkek olarak 40 yaşını, kadın olarak 50 yaşını aşmış iseniz ve düzenli spor yapmaya başlamak istiyorsanız isteyebilir.

  Test nasıl yapılır?
  Koşu bandında koşamaya başlamadan önce ya da ergobisiklete binmeden önce göğsünüzün üstüne ve sol memenizin altlarına elektrot denilen yuvarlak diskler yapıştırılır. İyi bir iletimi sağlamak amacıyla elektrotlar yapıştılmadan önce jel sürülür. Elektrotlar birer kablo ile elektrokardiygrafi aletine bağlıdır ve koşu sırasında kalbinizin elektriksel etkinliğini bir şeride kaydeder. Bir kolunuza da tansiyon aletinin manşonu bağlanır. Böylece koşu ya da bisiklete binme sırasında kan basıncınız da izlenir.

  Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra koşu bandında hafif koşmaya ya da ergobisiklette hafif pedallemeye başlarsınız. Her bir kaç dakikada koşu hızınız ya da pedalleme hızınız arttırılır. Böylece bedeniniz biraz daha zorlanır. Bu yüklenme işlemi yoruluncaya kadar, yani ortalama 10-15 dakika kadar sürebilir. Yüklenmeden sonra 15 dakika dinlenirsiniz ve bu arada da ekeltrokardiyogram ve kan basıncınız kaydedilemeye devam eder.
  Koşu ya da pedalleme sırasında çok yorulursanız testi sonlandırınız, yani koşmayı ya da pedallemeyi bırakınız. Benzeri biçimde baş dönmesi, halsizlik, göğüs ağrısı ya da aşırı çarpıntı başlayınca teste son veriniz. Bu arada kalbinizin eletriksel etkinliği ve kan basıncı değişimleriniz doktor ya da teknisyen tarafından izleneceği için herhangi bir sorunlu anda Sizi testi bırakmayı söyleyecektir.
  Teste hazırlık gerekir mi?
  Teste katılmadan önce herhangi bir ilaç kullanıyorsunuz, bunu testi yapacak kişi bildiriniz (özellikle kalp ve tansiyon ilaçlarınızı). Eğer alkol kullanıyor ya da sigara içiyorsanız bunları testten birkaç saat öncesinden bırakınız. Kahve ya da çay gibi içecekleri de birkaç saat öncesinden içmeyiniz. Teste uygun kıyafet ve ayakkabı ile gidiniz. Kıyafet olarak eşofmana benzeri giyim eşyası ve koşu ayakkabısı gibi ayakkabı giymeniz daha rahat bir test geçirmenizi sağlayacaktrır.

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Yüklenme Stres Testi - Eforlu EKG (Egzersiz Stres Testi)

  Reklam  sürekli yada ağrılı kalp sorunlarında uygulanan efor testi pek çok hastanede koşu bandı üzerinde çeşitli hız ve eğimlerde belli bir süre hastanın koşturularak efor sarfetmesini sağlamak ve kalbin efora verdiği cevabı incelemeye dayanır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi