Kulak Memesi Kalbin Aynası

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Kulak Memesi Kalbin Aynası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kulak Memesi Kalbin Aynası

  Reklam  Kulak Memesi Kalbin Aynası

  Forum Alev
  İzmir Kent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cevad Şeküri, kulak memesindeki yatay derin çizginin kalp ve damar hastalıklarının habercisi olduğunu söyledi.  Doç. Dr. Şeküri, kulak memesi çizgisinin kalp damar hastalığı belirtilerinden biri olarak kabul görmesiyle ilgili ilk çalışmanın 1973 yılında yapıldığını, bugüne kadar bu konuda 35'e yakın yayın oluşturulduğunu anlattı.

  Kulak memesindeki çizginin damar dolaşım yetersizliğinin kronik bir bulgusu olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Şeküri, bu çizgiye sahip olanlarda kalp damar hastalığı görülme sıklığının, olmayanlara oranla daha yüksek olduğunu dile getirdi.

  Kulak memesindeki bu çizginin cilt bulgularından biri olduğunu dile getiren Doç. Dr. Şeküri, "Bu çizgiyi görmek için aynaya bakmak yeterli. Bir ya da iki kulak memesinde bu çizgi bulunanlar kalp damar hastalıkları yönünden taranmalı, risk faktörleri açısından da tetkik edilmeli" diye konuştu.

  "Kalpten ölenlerin yüzde 80'inde bu çizgi var"

  Kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybedenler üzerinde yapılan otopsi çalışmaları sonucunda ilginç verilere de rastlanıldığını kaydeden Şeküri, "Kulak memesindeki yatay derin çizgi kalp damar hastalıklarının habercisi. Kalp rahatsızlığı sonucu ölenlerin yüzde 80'inde bu çizgi saptandı. Kulak memesinin tam ortasında yan devam eden 'Diagonal' tarzda dediğimiz bir yarık oluşuyor. Bu yaşlılıkla birlikte olmakla beraber kalp damar hastalığının da önemli belirtisi olabilir" dedi.

  Şekuri, "Bu çizgiye taşıyanlarda kalp damar hastalığı ortaya çıkma riski çok yüksek. İki kulakta da bu çizgi varsa kalp damar hastalığı birlikteliği oranı yüzde 77'e çıkıyor. Tek kulakta olduğunda bu risk yüzde 30-35'lerde kalıyor. Bu çizgiyi taşıyanların kalp damar hastalığı yönünden tetkik edilmeleri gerekiyor" diye konuştu.

  Doç. Dr. Şeküri ayrıca, "Özellikle risk faktörleri açısından yani hipertansiyon, kolesterol, sigara, şeker ve şişmanlık yönünden tetkik edilmeleri çok isabetli olur. Yapılan çalışmalarda bu çizgi orta ve ileri yaş olgularında çıkıyor, yaş ilerledikçe daha da sık görülüyor, çizgi derinleşiyor. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha yüksek. Kadınlarda küpe kullanımından dolayı bu çizginin ayrımı şaşırtabiliyor" dedi.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kulak Memesi Kalbin Aynası

  Reklam  Kalp sorunları yaşayanlara kulaktan alınan kandan yapılan tahlil sonucu kalp ile şikayetleri ortaya dökmektedir. Kulak üzerinde bir çok insanda çizgi belirgindir bu çizginin belirginliği kalp rahatsızlığı oluşma ihtimalini göstermektedir.+ Yorum Gönder
kulak memesi kaşıntısı,  kulak memesinde kaşıntı,  kulak memesi neden kaşınır,  kulak memesinde sivilce,  kulak memesinin kaşınması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi