Koroner Arter Hastalığının Belirtileri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Koroner Arter Hastalığının Belirtileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Koroner Arter Hastalığının Belirtileri

  Reklam  Koroner Arter Hastalığının Belirtileri

  Forum Alev
  Koroner arterlerdeki lezyonun şiddetine göre hastalığın derecesi de değişmektedir. Damar lümeni % 20-30-40 oranın­da daralsa hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak damardaki lezyon belirli bir dereceyi aştığında, % 50 ve daha fazla olduğunda beslediği kalp dokusunda iskemi (beslenme bozukluğu) denilen durum ortaya çıkar. Bu klinik duruma koroner yetersizliği denil­mektedir. Burada koroner arter belirli bir oranda daralmıştır.
  Kalbin ihtiyacına göre beslenme bazen yeterli bazen ise yeter­sizdir, istirahat sırasında kalbe yeterli kan geldiği için hasta hiç­bir sıkıntı hissetmez. Ancak kalbi yoracak hareketlerde, fiziksel eforlar, heyecan ve sinirlenmeyle kalbin işi artar. Bu sırada ge­len kan yetmeyeceği için koroner yetersizliğinin belirtileri orta­ya çıkar.
  Kalp kasının harcadığı enerji ile kendisine gelen kandaki oksijen ve besin maddelerinin dengede olması gerekir. Eğer ge­len oksijen ve besin miktarı ihtiyacı karşılarsa denge sağlanır. Dengenin karşılanmadığı durumlarda beslenme bozukluğu kalp kasının zayıflamasına sebep olur. Bunun karşıtı, kalp kasının ih­tiyacı artarsa bazen koroner arterler normal olsa bile kalbin işinin çok artması kalp kaslarının yorgunluğuna sebep olur ve hastada birtakım şikâyetler ortaya çıkar.
  Kalp damarının tamamen tıkanmasında ise kalp kasının öl­mesi, enfarktüs denilen olay meydana gelir.
  Bu şekilde koroner yetersizliği veya enfarktüslerin sonucun­da kalp kası gücünü kaybeder ve yetersizliğe düşer ve buna bağlı şikâyetler ortaya çıkar.
  Tabiî olarak hastalığın ve hastanın şikâyetlerinin derecesi beslenme bozukluğu olan kalp kasının miktarıyla orantılıdır. Kü­çük bir damarı daralması veya tıkanması daha az şikâyetlere sebep olurken, büyük ve önemli bir damarın daralma veya tı­kanmasında kalpte daha önemli fonksiyon bozulması meydana getirecektir. Ancak bir de normalde var olup işlemeyen kollateral dediğimiz yan damarlar vardır. Bunlar bir damar tıkandığı zaman diğer damardan kan alarak kalbi besleyen doğal bay­paslardır.
  Organizma kendini korumak İçin bu yeni damardan kan alır. Bu şekilde büyük bir damar tıkanmasına rağmen hastalar­da önemli bir enfarktüs ve kalp yetmezliği görülmeyebilir. Bu koruyucu yan damarlar ileri yaşlarda oluşmaktadır. Bu nedenle gençlerde ve kollateral damarları gelişmemiş olanlarda enfark­tüs daha tehlikeli olmaktadır.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Koroner Arter Hastalığının Belirtileri

  Reklam  Beslenme yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Buna ani ve yorucu hareketlerin eklenmesi ile koroner hastalığının artmasına neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi