Aşırı Soğuklar Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Aşırı Soğuklar Kalp Krizi Riskini Arttırıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Aşırı Soğuklar Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

  Reklam  Aşırı Soğuklar Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

  Forum Alev
  YURT genelinde etkili olan Sibirya soğuklarına karşı kalp ve akciğer hastalarını uyaran uzmanlar, aşırı soğukların damarları daralttığını ve bu hastalarda kalp krizi riskini artırdığını söyledi. Aşırı soğuklardan korunmanın yanı sıra, bol meyve, sebze ve C vitamini içeren gıdalar alınması ve vücudun direncininin sürekli zinde tutulmasının gerektiği vurgulandı.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, bir süredir etkili olan Sibirya soğukları konusunda kalp ve müzmin akciğer hastalarına çeşitli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Oğuzhan, aşırı soğukların kalp ve akciğer hastalarını olumsuz etkilediğini belirtirken, damarlarda büzücü etki yarattığını, kalp krizi riskini önemli oranda artırdığını söyledi. Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, şunları söyledi:

  “Aşırı soğuklar gerekli önlemler alınmadığında bazı hastalıkları tetikleyici etki yapar. Kronik akciğer hastalığı ve kalp hastalığı olanlar, soğuk havaya çok dikkat etmeli. Çünkü, aşırı soğuklar vücut direncini düşürdüğünden gribal enfeksiyon ve bronşiti tetikler. Göğüs ağrılarına yol açar. Bunun yanında damarlarda büzücü etki yarattığından, kalp rahatsızlığı bulunan insanlarda kalp krizi riskini önemli oranda artırır. O yüzden aşırı soğuklarda kalp rahatsızlığı ve kronik akciğer hastalığı bulunanlar mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamalı, sıcak ortamda bulunmalı, bol bol C vitamini içeren meyve sebze tüketmelidir. Ayrıca bu tür hastalar, kış girerken grip aşısı da yaptırmalıdır.”

  ‘RÜZGRA KARŞI YÜRÜMEYİN’

  Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, aşırı soğuklarda rüzgara karşı yürümenin ve yük taşımanın zararlarına da değinerek, “Risk grubunda olanların, kalp ve akciğer hastalarının soğuk havalarda rüzgara karşı yürümemeleri, yük taşımamaları ve fazla efor sarf etmemeleri gerekir. Çünkü rüzgar bu tür hastaları yorar ve rahatsızlıklarının ciddileşmesine neden olur” diye konuştu.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Aşırı Soğuklar Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

  Reklam  grip aşısı toplumuzda pek tercih edilen bir aşı değil pek çok insan korunmak için aşı yaptırmıyor peki başak ne yapabiliriz ; özellikle meyve sebze tüketimi artmalıdır kış aylarında c vitamini içerenler ise tercih sebebi olamalıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi