Bayanlarda rahimağzı enfeksiyonları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Bayanlarda rahimağzı enfeksiyonları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Bayanlarda rahimağzı enfeksiyonları

  Reklam  Bayanlarda rahimağzı enfeksiyonları

  Forum Alev
  Bayanlarda rahimağzı enfeksiyonları
  Rahimağzı alt genital kanal ile üst genital kanal arasında bir geçiş bölgesidir. Rahimağzı bu açıdan bir yandan spermlerin geçmesi, depolanması ile kadının gebe kalabilirliği ile öte yandan enfeksiyon etkenlerine engel olması nedeniyle kadının genital sağlığı ile yakından ilgilidir.

  Rahimağzını özellikle tercih eden bakteriler pelvik enfeksiyon oluşturan bakterilerdir. Esasen rahimağzının bu bakterilerle enfeksiyonu üst genital kanala "sıçrayarak" pelvik enfeksiyonu başlatma açısından bir ön aşama olarak görülebilir.

  Rahimağzı enfeksiyonlarının hiçbir belirtisi olmayabileceği gibi genellikle çoğu kadında ağrısız ve cerahat nitelikleri taşıyan bir akıntı söz konusudur. Kasık ağrısı beklenmemekle beraber yukarıya geçmekte olan enfeksiyonun en erken habercisi olarak hafif bir kasık ağrısı söz konusu olabilir.

  Akıntı bahsinde hatırlatıldığı gibi normalden farklı nitelikler taşıyan her akıntı mutlaka doktor tarafından değerlendirilmeli ve gerekli tedavi yapılmalıdır. Özellikle rahimağzı enfeksiyonları yukarı genital sisteme sıçrama riski yüksek olan enfeksiyonlar olduklarından erken başlanan tedavi kadında hem genel hem de üreme sağlığı açısından ciddi sorunlar oluşturabilecek pelvik enfeksiyonları engellemek açısından son derece önemlidir. 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Bayanlarda rahimağzı enfeksiyonları

  Reklam  enfeksiyon;organizmada hastalığa yol açan bir mikrobun genel veya yerleşmesi, yayılması ve bulaşması durumudur.enfeksiyonun önlenebilmesi için öncelikle temizliğe dikkat etmek gerekir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi