Regl dönemi neden gecikir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Regl dönemi neden gecikir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Regl dönemi neden gecikir

  Reklam  Regl dönemi neden gecikir

  Forum Alev
  Kadınlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri
  Regl dönemi neden gecikir

  *Öncelikle hipotalamus adı verilen beyin bölgesinden hipofiz bezine bir uyaran gitmeli ve burada FSH ve LH adı verilen iki hormonun uygun seviye ve oranlarda üretilmesi ve kana geçmesi gerekmektedir.
  *Bu iki hormon, olgunlaşmaya elverişli yumurta hücreleri içeren yumurtalık dokusunda folikül gelişimini uyarmalı ve yumurtlama gerçekleşmelidir.
  *Folikül adı verilen yapı içinde üretilen östrojen ve progesteron hormonları rahim iç tabakasında sağlıklı bir kalınlaşmaya neden olmuş olmalıdır.
  *Yumurtlama gerçekleştikten sonra gebelik oluşmamış olmalı ve yumurtlama oluştuktan sonra yaklaşık 14 gün ömrü olan Sarı Cisim ("Corpus Luteum") bu süre sonunda progesteron hormonu salgısını durdurmalıdır.
  *Adet döngüsünün bitimine denk gelen bu dönemde progesteron hormonu salgısının aniden düşmesi neticesinde rahim iç tabakasında gerçekleşen "dökülme" ve bununla beraber oluşan kanama rahim iç tabakasından rahim ağzına, buradan vajinaya, vajinadan da dış ortama akacak yol bulabilmelidir. 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Regl dönemi neden gecikir

  Reklam  Kadınların fiziksel ve psikolojik durumları çok değişiktir.hormonel değişiklikler,vücuttaki bazı ciddi ağrılar,mevsim değişiklileri,psikolojik sıkıntılar,kullanılan ağır ilaçlar v.b. durumlar regl dönemini geciktirebilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi