Gebelik Lousalık Emzirme-Doğum Sonrası yapılacaklar dev arşiv

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Gebelik Lousalık Emzirme-Doğum Sonrası yapılacaklar dev arşiv ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TheSaw
  Üye
  Reklam

  Gebelik Lousalık Emzirme-Doğum Sonrası yapılacaklar dev arşiv

  Reklam  Gebelik Lousalık Emzirme-Doğum Sonrası yapılacaklar dev arşiv

  Forum Alev
  ALT KARIN KASLARINDA ZAYIFLAMA


  Karnın alt kısmını dolduran organlar (mesane, rahim ve ince bağırsaklar gibi) kas ve bağlardan oluşmuş bir levha halindeki alt karın tabanı tarafından desteklenirler. Bu kaslar aynı zamanda idrar yolunun mesaneden çıktığı yerin kapanmasına da yardımcı olurlar, bunlar doğum, yaşlanma veya kalıtımsal güçsüzlük gibi nedenlerle uzayıp gevşeyebilirler. Böyle bir durumda, iç organlarınızın bazıları sarkabilir (yani vücudunuzun daha aşağı kısmına çökerler). Bunun sonucu olarak yukarıda sayılan belirtileri hissedebilirsiniz. Sarkma genellikle yaşlı kadınlarda ve çok doğum yapmış olanlarda görülür.

  Belirtiler

  - Vajina duvarında bir tümsek;

  - Öne eğildiğiniz zaman bir dolgunluk ve rahatsızlık, bazen sırt ağrısı

  - İdrarını tutamama hali (öksürdüğünüz veya güldüğünüzde biraz idrar kaçınırsınız);

  - İdrar veya dışkı yapmada zorluk;

  - Bir şey kaldırdığınız veya uzun süre ayakta durduğunuzda karnınızın alt kısmında bir sıkışma veya basınç hissi.

  Bazen rahim vajinanın içine sarkar. Çok uçtaki vakalarda rahim boynunun vajina girişinden taştığı görülebilir. Mesane veya idrar yolu (üretra) sarkarsa, vajinanın ön duvarında bir tümsek meydana getirir. Arka duvardaki şişkinlik ince bağırsaklar veya alt rektumun sarktığı anlamına gelir. Böyle bir durumda dışkılamak zorlaşabilir.

  Teşhis

  Ne olduğu açık seçik belli olan vajina duvarındaki tümsekler, alt karın muayenesinde sarkmanın nerede olduğu teşhisini çok kolaylaştırır. Ancak, doktorunuz şikayetleri ağırlaştırabilecek bir idrar kanalları enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için idrar tahlili isteyebilir

  Hafif sarkmalar özellikle yaşlı kadınlarda çok görülür. Sarkmanın hafif olduğu ve fazla rahatsızlık vermediği durumlarda tedavi için aceleye gerek yoktur. Egzersiz ve diyetle sorunu çözmek mümkündür. Ancak mesane veya idrar yolu kaydığında bazen idrar mesanede çok uzun zaman kalır ve bakteri üretmeye çok uygun bir ortam yaratır. Bu durumda idrar yollarında devamlı tekrarlayan enfeksiyonlar olabilir ve ameliyat en iyi çözüm haline gelebilir. Alt rektum bölgesindeki sarkma, yığılma fazla değilse genellikle operasyon gerektirmez..

  Tedavi

  Basit egzersizler (Kegel egzersizleri) bazen gereken tek tedavidir. Yardımcı olabilecek diğer çareler arasında çok şişmansanız, kilo vermeniz ve çok posalı yiyecekler yemeniz gibi (bağırsaklarınızı çalıştırarak zorlamadan dışarı çıkmanızı sağlar) yollar bulunabilir.
 2. 2
  TheSaw
  Üye
  Reklam  kardeş aslında yazdm ama top 15 de görükmüyor!!! 3. 3
  ROBİN
  Usta Üye
  şimdi top 15 de gözüktü arkadaşlar düzeltıldı 4. 4
  karakas01
  Yeni Üye
  zamanlaman harika teşekkürler arkadaşım

 5. 5
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Bayanlar için yararlı bir paylaşım...
  Emeğinize sağlık

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi