Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy İzlenim

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy İzlenim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy İzlenim

  Reklam  Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy İzlenim

  Forum Alev
  Jedi Knight... Bu ismi duyduğunda irkilip eli lightsaber'larına gidenler benimle gelsinler. Diğerleri de isterlerse kalıp Jedi ya da Sith olma yolunda ilk adımı atabilir, isterlerse de çıkıp başka bir yazıya geçebilirler. Ama kaldığınıza göre merak ediyor ve daha fazlasını duymak istiyorsunuz.. Güzel! Şimdi kendinizi "Güç"e bırakın ve maceraya hazırlanın!

  Çok değil, 1 yıl kadar önce çıkmıştı Jedi Knight 2 piyasaya. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça beğenildi, keyifle oynandı, bitirildi, yetmedi bir üst zorluk seviyesinde bir kez daha bitirildi, yine yetmedi internette serverlarda Jedi ve Sith kapışmalarına tanık olduk... Raven Software, Quake 3 motoruyla yine muhteşem bir iş çıkarıp, bizi Star Wars dünyasının içine doğru çekip, gerçekten dünyadan koparmıştı. Kimbilir kaçımız gecelerini uykusuz kalmak adına sürgün Jedi Kyle Katarn'ın macerasına adadı? Neyse, fazla uzatmadan konuya girsem iyi olacak, Jedi Knight efsanesi, üçüncü oyunu Jedi Academy ile geri dönüyor, ama bu sefer Kyle Katarn olmadan...

  Öncelikle söylemem gereken şey, yeni oyunun bu kadar çabuk duyurulması, ve hatta ekran görüntülerinin bu kadar çabuk yayınlanması hepimizi oldukça şaşırttığı. Gerçi, hepimiz JK2 gibi kaliteli bir oyunun devamının geleceğinden kesinlikle emindik, fakat bu kadar çabuk olması güzel bir süpriz oldu bizler için. Oyunun içeriğine girmeden önce, teknik bilgilere değinmenin doğru olacağını düşünüyorum, o yüzden vakit geçirmeden anlatmaya başlıyorum.

  Oyunumuz, Jedi Knight 2'de olduğu gibi geliştirilmiş Quake 3 grafik motoru kullanıyor ve sanırım bu, oyunun bu kadar kısa zamanda, bu kadar büyük gelişmeyi nasıl katettiğini açıklamaya yetiyor. Quake 3 motorunun kullanılmasının hem iyi, hem de kötü yanları var bizim için. İyi yanları, Raven Software'deki programcıların da söylediği gibi, programcılar Quake 3 motorunu oldukça iyi tanıdığı için, bu motoru geliştirerek yapacakları şeyler kesinlikle yeni bir motor yazmaları durumunda oluşacaklardan daha iyi, daha kolay ve daha gelişmiş şeyler olacak. Yani ellerindeki esneklik daha fazla. Bu durumun ikinci güzelliği ise, bir çoğumuzun oyundan mahrum olmayacak olması. Eh, ne de olsa herkes de bir GeForce ekran kartı yok (her ne kadar artık standart haline gelse de) ve Jedi Knight 2'yi rahatça çalıştıran sistemlerde sorun yaşanmayacak olması güzel bir haber. Tabi bir de kötü yanları var, Örneğin Quake 3 motoru her ne kadar kötü bir motor olmasa da, artık eskimiş olduğu gerçeği inkar edilemez. (Hele ki Unreal 2 ve Doom 3 motorlarını gördükten sonra) Ama bence yine de bu çok büyük bir kayıp sayılmaz. Raven'daki programcılar işlerini bildiklerini her zaman kanıtlamış insanlar, ve Quake 3 motorunu son gücüne kadar sömüreceklerine dair bir şüphemiz yok.

  Şimdi gelelim oyunun detaylarına... Her Jedi Knight oyununda alıştığımızdan farklı olarak, az önce yukarıda da değindiğim gibi bu oyunda Kyle Katarn'ı yönetmiyoruz. Aslına bakarsanız, yönetsek saçma olurdu. Neden diyecek olursanız, Kyle Jedi Knight 2'nin sonunda aşırı güçlü bir Jedi haline geliyordu. Eh, taktir edersiniz ki, oyuna böyle bir karakterle başlamak, oyunun zevkini oldukça baltalayacaktır. Bir nevi "Işın Kılıçlı Doom"a dönme tehlikesi oluşuyor yani. Yeni oyunda, Kyle yerine, Luke Skywalker'ın Jedi Academy'de yetiştirdiği öğrencilerden birini yöneteceğiz. Üstelik karakterimizin ırkı, cinsiyeti gibi özellikleri seçme şansımız da olacak. Yani bir Rodian Jedi (yada Sith :)) yapabilirsiniz artık. Eh, sanırım burası biraz Star Wars Galaxies'e benzetilmiş, ama sonuçta kimsenin şikayetçi olacağını sanmıyorum! :)

  Oyunda, seçimlerimize bağlı olarak hikaye iki ayrı dala ayrılacak. Yani bunu biraz daha açarsak, artık aynı ilk oyundaki gibi Dark ve Light Side arasında seçim yapmamız gerecek. İşte benim "Neden Jedi Knight 2'de yok?" dediğim olay! Ee, ne de olsa herkes Jedi olmak zorunda değil, değil mi? :)) (Long Live The Darth Vader!!! :D) Bir de, burada eğitim gören bir Padawan Learner (ya da Sith Apperantice :D) olduğumuzu söylemiştim. Eh, Star Wars alemiyle yakın ilişki içinde olanların bileceği gibi, her Jedi (ve Sith :)) kendi Işın Kılıçlarını eğitimlerinin bir parçası olarak kendileri yaparlar.

  Peki ben bunu neden anlattım? Çünkü, bu oyunda da kendi Işın Kılıcınızı kendiniz yapacaksınız! Rengi, şekli, tek taraflı mı yoksa çift taraflı mı olacağı tamamen size kalmış. Çift taraflı mı dedim? Ah evet, Jk2 için yapılan JediMod'a olan ilgiyi gören Raven, oyuna çift taraflı kılıç, yada iki kılıç birden kullanma opsiyonunu da eklemiş. Şimdi bir çoğunuzun kafasında oluşan düşünceyi tahmin edebiliyorum, "Ama bunlar aslında Jedi Knight 2'de olması gereken şeylerdi, neden bu oyun Jedi Knight 2 Expansion değil de Jedi Knight 3?" Bu soruya tam olarak bir yanıt veremeyeceğim, ama şunu söyleyebilirim ki, Raven Software, bizi hiç hayal kırıklığına uğratmadı (SoF2 mi? O kadar hata kadı kızında da olur ama değil mi? :)) ve bu oyunun adını hakedeceğine dair hiç şüphem yok açıkçası.. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy İzlenim

  Reklam  Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy, Yıldız Savaşları evreninde geçen birinci ve üçüncü şahıs nişancı aksiyon oyunudur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi