Samsung 940BW & 205BW Donanım İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Samsung 940BW & 205BW Donanım İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Samsung 940BW & 205BW Donanım İnceleme

  Reklam  Samsung 940BW & 205BW Donanım İnceleme

  Forum Alev


  Son zamanlarda LCD panellerin fiyatları oldukça düştü. Çok uygn fiyata 17", hatta 19" panel bile almak mümkün. Biraz daha para vereyim derseniz 20.1" panel seçeneğine de erişebiliyorsunuz. Üstelik wide screen (geniş ekran) modellerine. Birçoğumuza WS monitörler "basık" bir görüntü sundukları için psikolojik olarak baskı yapmakta hehe, ama iş gereği daha geniş ekrana ihtiyaç duyan kullanıcılar yanyana iki pencereyi açarak çok daha rahat kullanım alanı sağlıyorlar kendilerine WS monitörler ile. Bu yüzden ve teknolojinin de artık gitgide WS olarak yaygınlaşmasından dolayı (bkz. LCD TV'ler) WS monitörler revaçta ve oldukça da ilgi görüyorlar.  Samsung bildiğimiz, kalitesiyle tanıdığımız ve dizaynlarını beğendiğimiz bir üretici. İncelemesini yaptığımız ürünleri de bu çizgiye layık ürünler olarak göze çarpıyor. İsterseniz kısa bir ön bilgi ile panel farklarından bahsederek, konuya başlayalım.
  TN, MVA, IPS, S-IPS

  Kabaca, üreticiler, monitörlerinde bu 3 panelden birisini tercih ederek satışa sunarlar. Bunlar ne anlama gelir? Çok sıklıkla kullanılan TN, yani Twisted Nematic paneller, hızlı tepki süreleri ve düşük maliyetleri nedeniyle daha ziyade oyuncu kitlesini hedef alan ürünlerde kullanılırlar. Bu panel 262.144 renk gösterebilirken, dithering denilen metod ile 16.2mio renk derinliğine ulaşırlar. Ama kulağa hoş gelen, göze o kadar da hoş gelmiyor. Dithering sayesine renk derinliği artıyor gibi görünse de, pratikte bu eksiklik, film izlerken ve yüksek yoğunlukla renk işleyen uygulamalarda renk bozukluklarına ya da olması gereken rengin gösterilemeyip bir alt ya da üst tona kaymakla kendini gösterir. Film izlerken koyu ekrana denk geldiğinizde, ya da renkler arası geçişlerde, monitörün gösteremeyeceği tonda renk oluşacakken ekranda bariz karıncalanma (twinkling) meydana gelir ki TN panel kullanıcılarıın en büyük sorunları budur. Bir başka negatif yön olarak da görüş açılarının darlığını gösterebiliriz TN panellere. Bu da pratikte geniş bir LCD'ye sahipseniz, merkezden baktığınızı varsayarak sağ ve sol kenarlarda açılanmadan dolayı renklerde, merkeze göre tonunu yitirmiş ve nispeten sararmış bir skala göreceğiniz anlamına gelir.

  MVA (Multi-domain Vertical Alignment) panel ise, nispeten orta düzey diye adlandırılabilir bir panel olmakla birlikte, 8-bit derinlikte her renk başına 256 tona sahip ve bu üç rengin çarpılması sonucu IPS (In Plane Switching) panel gibi 16.7mio renk elde edilebilen paneldir. MVA paneller TN panellere oranla daha geniş bakış açısı sunarlar. Bu da TN panellere oranla, geniş LCDlerde daha az renk kaybı demek. Üretim maliyeti TN panele göre yüksek olan MVA panel, nispeten IPS'ten hızlı tepkime sürelerinin yanında, yüksek kontrast oranlarına sahiptir. IPS panel ise MVA'dan biraz daha eski olması ve tam olarak profesyonel kullanım için amaçlanmış çok geniş görüş alanına sahip ürünlerde tercih edilen paneldir. Renk reprodüksiyonu neredeyse CRT ile aynıdır ama kontrast oranı düşüktür. Yine geniş bakış açısının yanında, fiyatları aynı büyüklükteki diğer panellerden fazladır.

  Samsung'un her iki modelde de kullandığı ve rakiplerinden bir adım öne çıkaran bir özelliği var: HDCP. Yani High-bandwidth Digital Content Protection; DVI ve HDMI arayüzleri üzerinden yayımlanan verilerin yapımcı veya yayıncı lehine haklarının korunması protokolüdür. Bu mekanizma nasıl işliyor? Kısaca; kopya koruma sistemi (DRM) bilgisayarda ya da DVD oynatıcınızda bulunuyor. Eğer o anda izlemeye çalıştığınız yapımın kodlarında, yapımın korunması gerektiği ibaresi varsa, oynatıcınız ya da bilgisayarınız dijital link üzerinden bu bilgileri şifreleyerek sizin ekranınıza gönderiyor. Bu noktada kullandığınız ekran eğer HDCP çözümüne sahip değilse, ekranda bir şey göremiyorsunuz. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Samsung 940BW & 205BW Donanım İnceleme

  Reklam  Samsung 940BW (19" WS 1440*900, 16:10):
  Standart ayak ile satışa sunulan 940BW'nin karakteristik özelliği olarak 6-bit 16.2mio B-TNIII panel kullanımını gösterebiliriz. 300cd/m² parlaklık, 500:1 kontrast oranı ve 160/160° görüş açısına sahip olan bu monitör 4ms (GTG, GreyToGrey) gibi oldukça düşük tepki süresi ile dikkat çekiyor. 1440*900 maksimum çözünürlük oranı sunarak oldukça temiz bir görüntü sunan monitör üzerindeki parlamayı önleyen kaplama malzemesinin etkisiyle parlaklığından birazcık kayıplar veriyor. Ama bu malzeme sayesinde çok ışıklı ortamda kullanılan monitörün parlamamasını sağlayarak gözleri yormuyor.
  Standart olarak DVI-D ve Analog RGB giriş portlarıyla satılıyor. Dizayn olarak oldukça şık ancak ayağının standart olması nedeniyle bir nebze olsun kullanıcıyı üzebiliyor. Zira iyi konumlandırılmamış, yüksekliği yeterli olmayan bir masada çalışıyorsanız eğer, boynunuzu yorduğunuzla kalacaksınız...


  Resimde de görüldüğü üzere (205BW modelinde de aynısı bulunmakta) her iki monitörün sağ alt köşesinde 6 adet tuş bulunmakta. Çalışır durumdayken mavi ışıkla parlayan güç düğmesi, analog sinyal kullandığınızda çok işinize yarayacak olan ve resmin ekrana tam oturmasını sağlayan AUTO düğmesi, MENU düğmesi, menü içerisinde yukarı ve menü haricinde parlaklığı ayarlamayı sağlayan YUKARI düğmesi ile menü içerisinde aşağı ve menü haricinde 6 adet (text, internet, game, sport, movie) renk/parlaklık/kontrast oranlarına sahip önceden ayarlanmış kısayollar arasında geçişleri sağlayan AŞAĞI tuşu ve son olarak menü içerisinde ENTER tuşu işlevi gören ve o ikonu taşıyan tuş. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Samsung 205BW (20.1" WS 1680*1050, 16:10):
  471,4 x 200 x 351,8 mm ebatları, HAS (Height Adjustable Stand), 6ms gibi büyük paneller için oldukça çekici bir tepki süresine sahip Samsung'un şık dizaynlı monitöründe sıra. 1680*1050 maksimum çözünürlük, 700:1 kontrast oranı, 300cd/m² parlaklık ve 160/160° görüş açısı ve 940BW'nin .294mm'lik değerine karşın, .258mm nokta aralığına sahip.

  Kardeşindeki özellikleri barındırarak fazlasını da sunan 205BW, ilk olarak büyük paneli ve dönen, yüksekliği ayarlanabilen ancak pivot özelliği olmayan ayağıyla göze çarpıyor. Dizayn olarak aynı çizgiyi takip etmiş Samsung. Farklılık buradan sonra başlıyor. 6ms tepki süresi sonucunda bu panelin sıradan bir TN panel olduğu düşüncesi hakim olsa da Samsung, bu modelde farklı ve kendi geliştirdiği bir panel kullandığını iddia ediyor. 8-bit ve 16.7mio renk derinliğine sahip olduğunun altını çizse de ne TN panel özelliği taşıyor ne de bir üst sınıf panellerin özelliğini. Renk reprodüksiyonu kardeşine oranla oldukça iyi ancak bir MVA panel olan 215TW kadar başarılı değil. Sonraki sayfalarda her iki monitörden yanyana olarak oyunlardan, fotoğraflardan, divx filmlerden alınmış sahneleri göreceksiniz.

  Fotoğraflar ve sonuca geçmeden önce, Samsung'un yine kendi teknolojisi olan MagicColor'dan bahsetmek istiyorum. MagicColor, OSD üzerinden ya da, gerek monitörün yanında gelen ancak sıcaktan yamulan CD'nin içinden (okutamıyorsunuz haliyle) gerekse de Samsung'un FTP'si üzerinden elde edilebilecek kontrol yazılımı yardımıyla aktive edilebilen bir fonksiyon. MagicColor, iddia ettiği üzere aktive edildiğinde o anda ekranda gösterilmekte olan renkleri analiz ederek oluşturabileceği en iyi renk skalasını yakalayıp reprodükte ediyor. Bu tamamen Samsung'un iddiası bence, zira aktive ettiğinizde ilk başta "abooo süğper oldu renkhleeer" gibi tepki verseniz de, biraz zaman geçince renklerin aslında oldukça fazla (seçtiğiniz yoğunluğa göre) satüre edilerek ekrana yansıtıldığını anlayacaksınız. Ben MAgicColor'ı açıp da oyun/film gibi aktiviteleri yaptığımı hatırlamıyorum. Yine resimlerden göreceğiniz üzere, menüde bu MagicColor'ın açık ya da kapalı pozisyonunda farkı anlayabilmek amacıyla OSDye entegre edilmiş bir kısayol mevcut. Ekranı ikiye bölerek MC açık/kapalı pozisyonda renkleri görebiliyorsunuz. Böylelikle karar vermemiz daha kolay oluyor.

  Son olarak, "hangisi?" ya da "alınmalı mı?" sorularını sorup cevaplayacağımız yere gelelim:

  940BW için konuşacak olursak, 475 YTL gibi KDV dahil fiyata bulabileceğimiz bu modeli, monitörünü LCD ile değiştirmek isteyen ama çok da para harcamak istemeyip geniş bir ekrana sahip olmak isteyen daha ziyade oyuncu kitlesi ve yoğun ofis ortamında (word,excel) kullanacak kimseler tercih edebilirler. Zira ofis detaylarında gözlerin yorulmasını en aza indirgeyecek, kristal keskinliğinde görüntü sunabiliyor TFT LCD monitörler. Zaten 940BW de yukarda yazılanlar dahilinde kötü bir ürün kesinlikle değil. Ne kadar ekmek o kadar köfte örneğinden yola çıkarak verilen fiyatı sonuna kadar hakkeden, 1440*900 gibi oldukça tatminkar çözünürlüğe çıkabilen, renk reprodüksiyonu o kadar iyi olmasa da yine de tatmin edebilen, 4ms tepki süresi ile oyun performansı yüksek düzeyde olan, bağlantı birimleriyle hem analog hem DVI seçenk sunan ve en önemlisi HDCP desteği sayesinde (her ne kadar şimdilik bir şey ifade etmese de) rakiplerinden bir adım öne çıkarak beğenimizi kazanan monitör olarak incelemeyi noktalıyor.

  Gelelim incelemenin yıldızı, ana fikri olan 205BW modeline. 675YTL'lik kdv dahil fiyatına 20.1" WS 1680*1050 çözünürlüğe sahip, dönen/yüksekliği ayarlanabilen şık stand, 19"lik modele göre oldukça başarılı renk reprodüksiyonu standart paket olarak sunuluyor. Üstelik 6ms tepki süresi de yanında hediye! Bu şekilde, oldukça büyük bir panele sahip olmasına karşın gerek farklı TN panel yapısı sayesinde oldukça tatminkar görüş açıları sunan, gerek desteklediği HDCP standardıyla uzunca bir süre kullanmanıza olanak tanıyan, gerekse de sunduğu performans ile oyun/film ya da diğer uygulamalarda oldukça başarılı olan bir ürünün sahibi olunabiliyor. Kısaca, sıkça oyun oynuyor, film izliyor iseniz ve 20" LCD'ye terfi etmeyi planlıyor ama kısıtlı bütçeye sahip iseniz, panel farkından dolayı 400 YTL gibi rakamlara ulaşan farkları da ödemek istemiyorsanız 205BW tam sizin için! Tamam, belki MVA ya da S-IPS gibi paneller kadar başarılı bir renk skalasına ve üretimine sahip olmayabilir; ancak sunduğu özellikler ve performansıyla fiyatının çok daha üzerinde bir yerlerde duruyor 205BW.

  Bu arada, her iki ürün için de sundukları düşük tepki süreleri neticesinde beklenildiği gibi "ghosting" diye tabir edilen ve hızlı renk geçişlerinde ya da akıcı ortamlarda görüntünün blur efektine kapılıp sahneler arasında iz bırakması olayının olmadığını açıkça söyleyebilirim. Elbette CRT kadar keskin değil, ama TFT LCD teknolojisinin sunabildiği sınıra kadar keskin. Resimler için sonraki sayfalara bakmayı unutmayın.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi