LG L246WSH-BN 24" LCD Monitör Donanım İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden LG L246WSH-BN 24" LCD Monitör Donanım İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  LG L246WSH-BN 24" LCD Monitör Donanım İnceleme

  Reklam  LG L246WSH-BN 24" LCD Monitör Donanım İnceleme

  Forum Alev

  H
  D kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte farklı donanım ve bunlara yönelik ihtiyaçların ortaya çıkması teknoloji dünyasının şaşırılmayacak parçalarından oldu. Yeni nesil oyun anlayışı ve yeni konsollar ile bu ihtiyaçlar, daha belirgin bir hale gelerek son kullanıcıların en düşük maliyete, en yüksek performansı alabilecekleri ürünleri araştırmasına da fırsat verdi. Buna bağlı olarak firmaların bu ihtiyacı göz ardı etmeyerek kullanıcıların uygun fiyatlı ve yüksek performans alabilecekleri ürünleri piyasaya sunması da gecikmedi. Daha birkaç sene öncesinde sınırlı sayıda LCD monitörde kullanılan HDMI desteği artık standart olabilecek bir duruma geldi. Bunda yeni nesil konsolların etkisinin de payının çok büyük olduğunu söylemek yanlış olmaz. İlk olarak BenQ ile başlayan 24" Full HD LCD monitör furyası Samsung'un yakın zamanda piyasaya giren T serisi ürünleri ile devam etti. Şu an çok sayıda marka ve aranılan özelliklere bağlı olarak son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak birçok alternatif LCD monitör var. Bizde bu ihtiyacı göz önüne alarak yakın zamanda elimize ulaşan LG'nin L246WH-BN modelini sizler için inceledik.
  Marka : LG
  Ürün : L246WSH-BN 24" LCD Monitör
  Ekran Boyutu : 24" Wide
  Tepki Süresi : 5 ms
  Nokta Aralığı : 0.282(H) × 0.282(V) mm
  Çözünürlük : 1920 x 1200 (16:10)
  Kontrast Oranı : 2000:1
  Parlaklık : 400 cd/m2
  Yan Bakış Açısı : 170
  Düşey Bakış Açısı : 170
  Yatay Tarama : 30-83kHz
  Dikey Tarama : 56-75Hz
  Standartlar : TCO '03, Energy Star
  Bağlantı Tipi : RGB Port (15pin D-SUB), HDMI Port, USB(2.0, 1 Up/ 2 Down), Component (Video only), PC audio in/out
  Güç Tüketimi : 80W (Çalışma) 3w dan daha az (Bekleme) <2w dan daha az (Kapalı)
  Boyutlar : 560 x 270.2 x 444.5 mm
  Boyutlar : 631 x 278 x 445 mm Kutu
  Ağırlık : 9.6 Kg - 12 Kg Kutu 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: LG L246WSH-BN 24" LCD Monitör

  Reklam  İlk olarak monitörümüzün temel giriş ve çıkışlarına göz atalım.
  LG, USB üstünden sık dosya transferi yapacak kullanıcıları unutmamış ve ürüne iki adet USB portunu dahil etmiş.
  USB bağlantı girişi, D-SUB, Component, HDMI ve güç girişi monitörün arkasında sırası ile yerini almış durumda.
  Monitörün OSD menüsüne ulaşabileceğiniz butonlar monitörün sol alt köşesine yerleştirilmiş.

  1) Giriş Sinyali
  2) Menü
  3) OSD erişimi yön tuşları
  4) Onay ve ekran senkronizasyonu
  5) Açma kapama
  6) Monitor LED'i
  Monitörün menü erişimi biraz kullanışsız, zamanla tuşların yerini ezberlediğinizde sıkıntı olmayacaktır. Ama ilk başlarda sıkıntı yaşabilirsiniz. Benim gibi sürekli karanlık bir ortamda kullananlardan iseniz bu problem biraz daha sorun olacaktır. LG, monitörün üzerine sadece yazıları yazmak yerine bunları power simgesindeki gibi hoş bir LED ile daha kullanışlı hale getirebilirdi. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Teknik Özellikler

  LG, L246WH-BN modeli ile klasik LCD tasarımının dışına çıkmamış. Keskin hatları ve koyu siyah renkleri ile masa üstünde oturaklı bir görünüm sergiliyor. Ürünü kullanmaya başlar başlamaz keskin renk kalitesi ilk dikkat çeken özelliği oluyor. Özellikle konsol kullanıcıları ve bilgisayarında oyun oynamayı seven kullanıcılar için monitörün bu özelliği oldukça tatmin edici. Elbette bunda gerçek 2000:1 kontrast oranının da etkisi azımsanamaz. Ürün HDMI port, Component ve D-SUB girişleri ile geliyor. HDMI ve Component ile aldığınız görüntüyü Video moduyla EZ-Video seçenekleri altında; Dynamic, Standart, Mild, Game ve özelleştirilebilir User renk seçenekleri ve ACC (Adjusting Screen Colour) altında Warm, Normal ve Cool olmak üzere fabrikasyon renk seçenekleri de yer alıyor. Eğer PC'nizi D-SUB üzerinden bağladı iseniz bu seçenekleri kullanamayacağınızı da hatırlatayım. PC üzerinde ise CSM altında 6500K/9300K/sRGB/User (Özelleştirilebilir) seçenekleri ACC ile benzerlik gösteren renk seçenekleri içinde.

  Yine HDMI ve Component arasında PIP (Resim içinde resim) seçeneği ürünün en güzel özelliklerinden bir tanesi. D-SUB üzerinden PC'yi bağladığınızda Component ve HDMI'dan bağladığınız konsolunuzu yada DVD Player vb. bir ürünü rahatlıkla ekranın dilediğiniz bir yerinde örüntüleyebiliyorsunuz. Component ve HDMI üstünden görüntü aldığınız sırada PIP fonksiyonunu D-SUB üstündeki görüntüde maalesef kullanamıyorsunuz. Yani konsolunuzu HDMI'dan bağladığınızı ve PC'nizi de D-SUB üzerinden bağladığınızı düşünürsek, PC üstünde rahatlıkla PIP fonksiyonu sayesinde aygıtınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Fakat tam tersi bu durum söz konusu değil. Ürünün Component giriş fonksiyonu ise sadece Video girişi için tasarlanmış. Ürünü sadece konsolunuzda kullanmak istemez iseniz bu port üstünden Receiver, DVD Player yada benzer bir ürünü kullanarak, PC üstünde çalıştığınız esnada TV, Film vb. bir görüntüyü de PIP fonksiyonu ile görüntüleyebilirsiniz. Bu noktada zengin özellik seçeneği ile gelen L246WH-BN modelindeki DVI eksikliğini de çok yadırgadığımı da eklemeden edemeyeceğim.  EZ Video, oyun yada film esnasında sizin beğeninize uyacak en güzel renk seçeneklerini belirlemenizi sağlıyor.
  Ürünün menü ekranında OSD'ye erişmesini istemeyeceğiniz bir ufaklık söz konusu ise Chil Lock seçeneği içinde Menü'den PIP butonuna bir süre bastığınız da OSD kilitlenecektir.
  L246WH-BN modelinde menüden erişebileceğiniz ARC fonksiyonu ile Component yada HDMI'dan bağladığınız aygıtın doğal çözünürlüğünü görüntüleyebiliyorsunuz. Dilerseniz Full seçeneği ile tam ekrana oturacak şekilde, orijinal görüntüsünde yada 1:1 gerçek çözünürlüğünde monitörde görebiliyorsunuz. Ayrıca bir oyunu 1920x1200 çözünürlüğünde oynamıyorsanız monitor sizin için kullandığınız çözünürlüğü upmix yapabiliyor 1920x1200 çözünürlüğüne.


 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Konfor

  Kullanıcıların bir monitörü aldıktan sonra şikayet ettikleri özelliklerin başında; monitörün sabit oluşu ve çalışma esnasında dilediğiniz gibi monitörü oynatamamanızın şikayeti gelir. LG bu konuda rakiplerinin aksine tam anlamıyla bir özgürlük sunuyor. Monitörün pivot ayağı yaklaşık 10 cm daha yukarı kalkabiliyor ve dilediğiniz gibi aşağı ve yukarı ayar imkanı sağlıyor. Pivot ayağın zemin ile yüzeye oturan ayağının alt kısmı ise 350 derece dönebilen bir fonksiyona sahip. Bu da monitörü istediğiniz açı ile kullanabilme imkanı sağlıyor. İşinizin başından kalkıp ara vermek ve bir şeyler izlemek istediğinizde ofisiniz yada odanızın istediğiniz yerinden monitörü rahatlıkla izleyebilmeniz hiç sorun değil.


  Monitörün Power LED'i monitöre çok şık bir görüntü katıyor.
  Monitörü genel hatları ile anlattıktan sonra imaj ve görüntü testlerine göz atabiliriz. 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Renk derinliği ve keskinlik konusunda LG'nin L246WH-BN modeli gayet tatmin edici.

  Ürün özellikle PS3 ve 1080p filmlerde çok tatminkar bir görüntü sunuyor. Büyük ebatları tek başına odasında ve ofisinde vakit geçiren kullanıcılar için kullanım esnasında fazlasıyla tatmin edici olacaktır. Lakin bazen monitörün üzerinde bir yerden bir yere kafanızı gezdirirken büyüklüğü konusunda şüphe etmeyeceğinize eminim.  1080p dizi ve filmler L246WH-BN ile gayet güzel bir görüntü sunuyor.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye

  L246WH-BN'de Team Fortress 2 ayrı bir keyifte oynanıyor.

  Ürün başarılı kontrast ve tepkime süresi ile oyunlarda ve filmlerde son derece başarılı bir performans sunuyor. Fiyat sekmenindeki ürünler, ve özellikleri göz önüne alındığında LG, L246WH-BN modeli sunduğu özellikleri yanı sıra imaj ve görüntü kalitesi ile de başarılı bir performans sunmayı rahatlıkla başarıyor. Eğer sizde konsolunuzu ve bilgisayarınızı bağlayacak büyük bir monitör istiyor ve henüz istediğiniz LCD TV�yi alacak parayı bulamadı iseniz bu süre içerisinde 700 YTL civarında satılan LG, L246WH-BN sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

  Artılar
  -Başarılı kontrast ve derin siyah renkler
  -Ayarlanabilir pivot ayaklık ile komforlu çalışma ortamı
  -PIP fonksiyonu

  Eksiler
  -Menu kullanımı kullanışsız
  -DVI yok

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi