ÜMMÎ Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden ÜMMÎ Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  ÜMMÎ Nedir İslami Sözlük

  Reklam  ÜMMÎ Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  ÜMMÎ:
  Kitab okumamış, yazı yazmamış, kimseden ders görmemiş kimse.
  Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:
  Onlar ki, yanlarında bulunan Tevrât ve İncîl'de ismini yazılı buldukları O ümmî resûle tâbi olurlar. O (Resûl) kendilerine iyiliği emrediyor, kötülükten sakındırıyor... (Resûlüm) de ki: "Ey insanlar! Gerçekten ben sizin hepinize gelen, Allah'ın peygamberiyim. O Allah ki, yer ve göklerin tasarrufu (idâresi) O'nundur. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur, öldürür ve diriltir. Onun için hem Allah'a hem de bütün kelimelerine îmân eden o ümmî peygambere, resûlüne îmân edin ve O peygambere uyun ki, doğru yolu bulasınız. (A'râf sûresi: 157,158)
  Resûlullah efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem, ümmî idi. Mekke'de doğup, büyüyüp belli kimseler arasında yetişip seyâhat etmemiş iken, Tevrât'ta, İncîl'de ve Yunan ve Roma devirlerinde yazılmış kitablarda bulunan bilgilerden, hâdiselerden haber ve rdi. Hicretin altıncı senesinde,Rum, İran ve Habeş hükümdârlarına ve diğer Arap pâdişâhlarına mektuplar gönderdi. (İmâm-ı Kastalânî)
  Muhammed aleyhisselâm ümmî olduğu hâlde, târih, fen, ahlâk, siyâset ve sosyal bilgilerle dolu bir kitâb ortaya koydu. Yalnız o kitaba uyarak dünyâya adâlet yaymış olan hükümdârların yetişmesine sebeb oldu. Kur'ân-ı kerîm, Muhammed aleyhisselâmın mûci zelerinin en büyüğüdür. (M. Sıddîk Gümüş)
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: ÜMMÎ Nedir İslami Sözlük

  Reklam  "Muhammed aleyhisselâm ümmî olduğu hâlde, târih, fen, ahlâk, siyâset ve sosyal bilgilerle dolu bir kitâb ortaya koyduYalnız o kitaba uyarak dünyâya adâlet yaymış olan hükümdârların yetişmesine sebeb oldu Kur'ân-ı kerîm, Muhammed aleyhisselâmın mûci zelerinin en büyüğüdür (M Sıddîk Gümüş)"

  Hz.Muhamed bu Kitabi ortaya koymadi ve onun eseri degildir. Bu büyük hatayi düzeltmeniz gerekir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kuranı kerim Allah tarafından Hz. Muhammede gönderildi demek isteniyor..+ Yorum Gönder
ümmi nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi