Galle Nedir Islami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden Galle Nedir Islami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Galle Nedir Islami Sözlük

  Reklam  Galle Nedir Islami Sözlük

  Forum Alev
  GALLE

  Arazilerden elde edilen mahsul ve gelirler. Fıkıh ıstılahında galle kelimesi, daha çok vakfın geliri anlamında kullanılır. Vakıf bahçelerinin meyveleri, binalarının kiraları, vakıf paralarının sağladığı kârlar, hep vakfın gallesidir.

  Vakfın gallesi (geliri)'nin ne şekilde taksim edileceği ve ondan nasıl yararlanılacağı fıkıh eserlerinde "kitâbu't-vakf" adı altında önemli bir konu olarak incelenir.

  Vakıf gallesinin görünmesi ve meydana gelmesi, vakfın çeşidine göre değişir. Meselâ; tahıl cinsinden olan gallenin ortaya çıkması, ekinlerin yetişip dane bağlaması veya değer verilebilecek bir hale gelmesiyle olur. Meyvaların gallesinin meydana gelmesi meyvelerin yetişip tabiî afetlerden emin bir hale gelmesiyle olur. Kira bedelinden ibaret olan bir gallenin meydana gelmesi, ödeme zamanının gelmesi ile olur.

  Bir kimse vakfının bütün gallesini, yakınlık derecesine göre akrabalarına verebilmeyi şart koşsa, gallenin tamamı, en yakın akrabasına verilir (Geniş bilgi için bk. Vakıf).

  Şâmil İA 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Galle Nedir Islami Sözlük

  Reklam  kelime anlamı olarak Zahire, mahsul, ekin. manalarına gelen osmanlıca kelimedir vakıflardan arazilerden elde edilen gelir veyahut mahsul gibi düşünülebilir galle+ Yorum Gönder
galle kuyusu,  galle nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi