BEYTÜLMÂL Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden BEYTÜLMÂL Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  BEYTÜLMÂL Nedir?

  Reklam  BEYTÜLMÂL Nedir?

  Forum Alev
  BEYTÜLMÂL Nedir?
  İslâm devleti hazînesi, mâliye teşkîlâtı. 
  Beytülmâl, devlet gelirlerini muhâfaza eder, gerekli yerlere sarfeder, devletin gelirleri ile giderleri arasında dengeyi sağlamaya çalışır ve bütçenin bütün vazîfelerini görürdü. (İsmâil Nablüsî) 
  Beytülmâlın gelirleri dört yoldan sağlanırdı Nedir? 1) Zekât malları, 2) Ganîmetin, çıkarılan mâden ve defînelerin beşte biri, 3) Gayr-i müslimlerden haraç ve cizye olarak alınan mallar, 4) Vârisi olmayan zenginlerin bıraktığı mal ve yerde bulunup sâhibi b ulunmayan mallar. (Îmâm-ı Serahsî) 
  Beytülmâlden, ayırım yapmadan bütün fakirler, zekât me'murları, âlimler, öğretmenler, vâizler, din dersi öğrenen talebeler, borçlular, seyyidlerle şerîfler yâni Peygamber efendimizin soyundan gelenler ve askerlerin hepsi haklarını alırlardı. (Abdülganî Nablüsî) 
  İmâm-ı Ebû Yûsuf bir suâle bilmiyorum deyince; "Hem Beytülmâlden maaş alıyorsun, hem de cevap vermiyorsun" dediler. Bunun üzerine İmâm-ı Ebû Yûsuf; "Beytülmâlden, bildiklerim kadar ücret alıyorum. Bilmediklerim için alsaydım, Beytülmâlde bulunanların hiç biri yetişmezdi" dedi. (Taşköprüzâde, İbn-i Hacer)  2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: BEYTÜLMÂL Nedir?

  Reklam  Eyvallah kardeş çok sağol bilgiler için+ Yorum Gönder
beytülmal nedir,  beytülmal,  beytülmal ne demek,  beytülmal ne demektir,  beytulmal nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi