ÂD KAVMİ Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden ÂD KAVMİ Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  ÂD KAVMİ Nedir?

  Reklam  ÂD KAVMİ Nedir?

  Forum Alev
  ÂD KAVMİ Nedir?
  Hûd aleyhisselâmın kavmi (Bkz. Hûd Aleyhisselâm). Bu kavim Nûh aleyhisselâmın torunlarından Âd'ın evlâdından çoğaldıkları için bu adı almışlardır. Bu kabile, Yemen'de Hadramûd bölgesinde, Umman ile Aden arasında Ahkâf denilen yeri yurt edindi. Yemen ile Şâm arasında yerleştikleri de rivâyet edilmiştir.
  Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki Nedir?
  Âd kavmine, kardeşleri Hûd'u peygamber olarak gönderdik. Hûd (aleyhisselâm) onlara; "Ey kavmim! Allahü teâlâya ibâdet edin. İbâdet edilecek O'ndan başkası yoktur. Hâlâ O'nun azâbından korkmayacak mısınız?" dedi" (A'râf sûresi Nedir? 65)
  Kur'ân-ı kerîmde Hûd aleyhisselâm için "Âd kavminin kardeşi" buyrulması din kardeşliği sebebiyle değildir. O kavmin içinden yetiştiği, onlarla aynı soydan geldiği içindir. Çünkü dînî inanç ve ibâdetleri bakımından Hûd aleyhisselâmın, kavmi ile bir y akınlığı ve benzerliği olmamıştır. (Senâullah Dehlevî)

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: ÂD KAVMİ Nedir?

  Reklam  nuh tufanından sonra nuh aleysselamın ad isimli oğlundan zürriyetleri devam ettikleri için kavime ad kavmi denilmiştir bu kavime yine nuh alesselamın oğlu hud 'u ad kavmine peygamber göndermiştir+ Yorum Gönder
ad kavmi nedir,  neden ad kavmi denmistir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi