İnsanlar Hz. Adem'den geliyorsa ırklar nasıl oluştu?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İnsanlar Hz. Adem'den geliyorsa ırklar nasıl oluştu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  İnsanlar Hz. Adem'den geliyorsa ırklar nasıl oluştu?

  Reklam  İnsanlar Hz. Adem'den geliyorsa ırklar nasıl oluştu?

  Forum Alev
  İnsanlar Hz. Adem'den geliyorsa ırklar nasıl oluştu?

  Gen teknolojisinin ilerlemesi meseleyi açık olarak ortaya koymaktadır. Allah-ü Teala Hz Adem'in genlerine her ırk ve renkteki insanların özelliklerini yerleştirmiştir. Evlatlarında bu özellikler ortaya çıkmıştır. Malumdur ki genlerde bulunan özellikler değişik şekillerde evlatta ortaya çıkabilmektedir. Hatta ne annede ne de babanın fiziğinde bulunmayan bir özellik genlerde bulunduğu için evlatta ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla değişik genetik özellikleri alan evlatlar değişik coğrafyalara giderek yerleşmişlerdir. Şimdiye kadarki toplumlarda iletişim ve etkileşimin az olması ile gruplar kapalı kalmış ve bir özellik o grubun karakteristik özelliği haline gelmiştir. Böylece tipik ırklar oluşmuştur. İklimin ise genler üzerinde değil canlıların fiziksel yapısı üzerinde nispi bir etkisi olmuştur.

  Bir hadis-i şerifte;
  "Allah Teâlâ hazretleri, Adem'i, yeryüzünün bütün (cüzler)inden almış olduğu bir avuç topraktan yarattı. Âdem'in oğulları da arzın kısımlarına göre vücuda geldi. Bir kısmı beyazdır, bir kısmı kızıldır, bir kısmı siyahdır. Bunlar arasında orta (renkliler) de var. Ayrıca bir kısmı uysaldır, bir kısmı haşindir, bir kısmı habis (kötü kalbli), bir kısmı iyi kalblidir." (Kütüb-ü Sitte1670)
 2. 2
  gamsız
  Üye

  --->: İnsanlar Hz. Adem'den geliyorsa ırklar nasıl oluştu?

  Reklam  eline sağlık kardeş teşşekürler 3. 3
  ESKİÇERİ.
  Özel Üye
  eline sağlık teşşekürler dayı+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi