İmam nikahı nasıl kıyılır arkadaşlar bilen varmı ?

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İmam nikahı nasıl kıyılır arkadaşlar bilen varmı ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  dedekorkut58
  Yeni Üye
  Reklam

  --->: imam nikahı nasıl kıyılır arkadaşlar bilen varmı ?

  Reklam  Alanya Müftüsü Muhammed Gevher, evliliklerin dinen caiz sayılması için imam nikahına gerek olmadığını söyleyerek, ''İslamiyet'te imam nikahı diye bir nikah da yoktur'' dedi.
  Alanya'da yayınlanan yerel bir dergiye açıklamalarda bulunan Müftü
  Gevher, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, nikahın, bir
  sözleşme olduğunu ve bu sözleşmenin de belirli kurumlar tarafından
  yapıldığını vurguladı. ''İslamiyet'te imam nikahı diye bir nikah
  olmadığını'' kaydeden Gevher, şunları söyledi: ''Nikah bir akittir, yani sözleşmedir. İki taraf, aralarında, evleneceklerine karar verirler, şahitlerin huzurunda bunu ilan eder ve bir karara bağlarlar. Böylece nikah akdi tamamlanmış olur. Bunu bir hoca da yapabilir, belediye başkanı da muhtar da. Yasalar bu yetkiyi belediye başkanlıklarına, nüfus müdürlüklerine ve köy muhtarlıklarına vermiştir. Bugünkü ortamda nikahın mutlaka resmileştirilmesi gerekir. Şahitlerin huzurunda bu sözleşmenin imzalanması dinen de yeterlidir. O masada oturan biri 'Hayırlı olsun' deyip, bir de dua okursa daha iyi olur.''
  Sadece erkeğin, kadının hakkına dikkat etmesi ve onu mağdur
  etmemesi gerektiğine işaret eden Müftü Gevher, ''Mehr denilen bir şey
  var. Mehr, kadının eşinden alması gereken güvencedir. Boşandığında ya
  da eşi öldüğünde mağdur olmaması için ona verilen bir güvencedir. Bu
  güvencenin verilmesi şarttır. Bu yerine getirildiğinde dinin istediği
  şartlar oluşmuş demektir'' dedi.
  Bazı çiftlerin, resmi nikahtan sonra, imam ya da hoca arayışına
  girdiğini, hatta bazı ailelerin dini nikah olmadan, kızlarını resmi
  nikahlı kocasına göstermediğini anlatan Gevher, ''İmam nikahı sadece
  tali bir şarttır. Ama bizim insanımız bunu ille de istiyor. Bunu
  isteyen çiftler için resmi nikah kıyacak kişilerin, yanında bu işi
  yapacak birini bulundurması da önemli bir hizmet olur ama, söylediğim
  gibi buna dinen gerek yoktur'' dedi.
  İslam'ın tek eşliliği öngördüğünü ve zorunlu durumlarda 4 kadınla
  evlenilmesine izin verdiğini dile getiren Gevher, şöyle devam etti:
  ''İslamiyet, bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesine ancak
  zorunlu durumlarda izin verir. Savaş hali, doğal felaketler ve benzeri
  olaylarda tek başına kalan kadına sahip çıkılması için buna izin
  verilir. Ancak artık günümüzde bu gerekçeler geçerliliğini
  yitirmiştir. İslamiyet izin veriyor diye keyfiyet içerisinde iki, üç
  ya da dört kadınla evlenmek İslamiyet'le bağdaşmaz. Bu konu suiistimal
  ediliyor.''
  Bir erkeğin her eşine aynı derecede eşit davranabilmesinin mümkün
  olmadığının altını çizen Alanya Müftüsü, bunun çok zor bir olay
  olduğunu ifade ederek, ''4 kadınla evlenme konusu suiistimal ediliyor.
  İslamın öngördüğü ölçülerde 4 kadınla evlenmek yasalarla da serbest
  olsa kimse buna cesaret edemez. Çünkü çok evliliğin koşulları ve
  müeyyideleri çok ağırdır. Aklıselim, inançlı ve vicdan sahibi hiçbir
  erkek mutlu edemeyeceğini bildiği için 4 kadınla evlenmez'' dedi.
  Müftü Gevher, bazı çevrelerin iki bayram arasında evlenmenin caiz
  olmadığını söylediğini de hatırlattı ve sözlerini, ''Bu tamamen
  uydurmadır. İki bayram arasında evlenmek uğursuzluk falan getirmez''
  diye tamamladı.
  kaynak
  ForumAlev --->: imam nikahı nasıl kıyılır arkadaşlar bilen varmı ?

 2. 14
  dedekorkut58
  Yeni Üye
  İmam nikahı gerekli mi?

  "İmam nikahı ile medeni nikahın farkını anlatır mısınız? Çünkü bazı hocalar bu konuda birbirinden değişik şeyler söylemekteler."
  * Değerli kardeşim, bizim çilemiz budur. Başkaları uzayı fethediyor, biz daha nikah konusunu çözemedik. İslam'ın bizden çektiği çile göklere kadar yükseldi. Şimdi size bir daha sormamanız şartı ile açıklama yapacağım:
  1- Nikahın dinlisi dinsizi; imamlısı imamsızı; medenisi medeni olmayanı olmaz. Çünkü nikah bir akittir. Akdi dinli, imamlı, dinsiz, imansız diye ayıramayız. Böyle bir ayrım tamamen yanlıştır, sahtedir, hurafedir, batıldır, gerçeğe aykırıdır, düşüncesizliktir, Kur'an bil gisinden yoksunluktur, cehalettir.
  Eğer nikahın imamlısı olsaydı, Hz.Peygamber 25 yaşında evlendi, o zaman İslam dini ve imam yoktu. O nikah ne ile kıyıldı? Hz. Peygamber'in babasının, dedesinin nikahı ne ile kıyılmıştı? Kur'an'da Ebu Leheb gibi bir müşriğin karısından, Firavun'un karısından bahsedilmektedir. Demek ki onların da nikahı Allah tarafından kabul edilmektedir. (Tahrim, 11; Tebbet, 4)
  2- Nikahı kıyan önemli değildir. Önemli olan, nikah akdinin şartlarının yerine getirilmesi ve devletin o nikahı tanımasıdır. Zaten akit olunca hukuki bir özelliğe büründüğü için devlet onu tanıyacaktır. Devletin tanımadığı nikah lar sakattır. Çünkü evlenen taraflardan biri, mesela kadın bir haksızlığa uğrayınca, onun hakkı nasıl elde edilecek, haksızlığı nasıl giderilecektir?
  3- Osmanlı, ondan önce Selçuklu dönemlerinde, imamlara nikah kıyma yetkisi verilmişti ve onların kıydığı nika hları devlet de kabul ediyordu. Bir bakıma, köylerde imamlar nikah memuru görevini yerine getiriyordu.
  Şimdi nikah dairelerinde kıyılan ve medeni nikah denilen nikah, doğru bir nikahtır ve geçerlidir. Çünkü burada nikahın şartları yerine gelmektedir. Evlenen çiftler, isteyen ve kabul edenler olarak orada bulunuyor. Şahitler var; nikah alenileştiriliyor, veliler orada bulunuyor ve imza atılıyor. Dinimizin istediği de budur. Onun için imam nikahı kıymaya lüzum yoktur.
  4- "Medeni nikahta kadının boşama hakkı olduğu için imam nikahından ay rılır" diyen bilgisizler vardır. Oysa ki İslam'da koca boşama davası açar, kadın da ayrılma davası açar.
  Buhari'nin Talak bahsinin 7. hadisine, Ebu Davud Talak 49. hadisine bak salardı; kadının, cinsel gücü bulunmayan kocasından ayrılmak için dava açacağını göreceklerdi. İmam nikahının kadına böyle bir hak tanımadığını ve o nedenle medeni nikahtan üstün olduğunu söylemek, ancak bir basiretsizliktir ve İslam dinini bilmemektir.
  Bir kız akli dengesi olmayan veya cinsel gücü olmayan, cinsel ilişkiye giremeyen birine verilmiş ve bu kişi kızı boşamıyorsa, kız ayrılma davası açmayacak mı? Bu kişiler (Buhari, Talak, 12; Ebu Davud, Talak, 18; Tirmizi, Talak, 11) gibi hadislere baksınlar. İbn Abbas'ın rivayetine göre, kadın ayrılma davası açarsa bir celsede boşama olacak; erkek açarsa 3 celsede olacaktır.
  5- Demek ki ister koca boşasın isterse kadın ayrılma davası açsın, bu mahkemeye gitmeden gerçekleşemez. Nisa Suresi'nin 34-35. ayetlerine bakmalarını ve derinden incelemelerini isterim.
  Bu arada, imam nikahını kullanarak gizli evliliklerin yapılacağını da dikkate alırsak, durumun nerelere kadar gideceğini düşünmekte yarar vardır
  Prof.dr Bayraktar BAYRAKLI


  '' arkadaşlar bilmediğiniz emin olmadığınız konularda lütfen yorum yazmayınız yazar isenizde kaynak belirtiniz.herkes kafasına göre fetva verir olmuş.
  SON HATIRLATMA:okuyan arkadaşlar her okuduklarına hemen inanmasınlar.farklı kaynaklardan doğrulayınız.Allaha emanet olunuz saygı sevgi ve dualarımla.....
 3. 15
  koryan19
  Yeni Üye
  bence imam nikahi eskiden bügünkü belediye nikahindan farki yok aynisi sahitler olcak iki tarafin razisi olcan ve kadi huzurunda kilinir ve deftere islenirdi bugunde belediye nikahi aynisi hic bi farki yok sadece isimler degismis bügünkü su dediginiz imam nikahi varya zinanin tam kendisidir adam 4 kadin alcak bi alksam onda bi aksam onda kalcak ya maymun isdaklilar varya allahi kaddirdigini saniyo resmen zina yapiyorlar dinimiz tek evliligi tecih ediyo acin kurani kerimi akuyun , birde su na kafam takildi vay aleviyle evlenilmez veya siia la evlene bilirmiyim diyenlere yani pes diyorum yaaa alevide müslüman siia da müslüman hanefide müslüman sadece ibadetlerde farkliliklar var o kadar gecin bunlari artik gecin ot kafalilar derim ben bunlara sadece avrupa yakinda uzaya yerlesmeye calisiyo biz nerelerle ugrasiyoruz hayretttttttt valla 4. 16
  ewil_esaret
  Yeni Üye
  ewet imam şart kapalı bi şekilde giyiniosun abdest alıosun ya sen imama gidiosun ya imam sana gelio imam erkekten kadının üstüne yapması için bişiler istio örneğin kadına soruo sen ne istiosun üstüne ne yapılsın kadın dielim ki düğünde takılan altınların içinden bilezikler benim olsun imam erkeğe yemin ettirio vericeksin die bide bu arada bi şahit lazım dinimizde kısıtlama yok kimle evlenirsen evlen umarım yardımcı olmuşumdur

 5. 17
  DarK~AnqeL
  Emekli
  bn bilmiyorum tam olarak
  ama sanırım imam tarafındasn kıyılan niikaha denilio:D

 6. 18
  mum
  Özel Üye
  Nikahın dinlisi dinsizi; imamlısı imamsızı; medenisi medeni olmayanı olmaz. Çünkü nikah bir akittir. Akdi dinli, imamlı, dinsiz, imansız diye ayıramayız. Böyle bir ayrım tamamen yanlıştır, sahtedir, hurafedir, batıldır, gerçeğe aykırıdır, düşüncesizliktir, Kur'an bil gisinden yoksunluktur, cehalettir.
  ve sübhanallah:S

  bence imam nikahi eskiden bügünkü belediye nikahindan farki yok aynisi sahitler olcak iki tarafin razisi olcan ve kadi huzurunda kilinir ve deftere islenirdi bugunde belediye nikahi aynisi hic bi farki yok sadece isimler degismis bügünkü su dediginiz imam nikahi varya zinanin tam kendisidir adam 4 kadin alcak bi alksam onda bi aksam onda kalcak ya maymun isdaklilar varya allahi kaddirdigini saniyo resmen zina yapiyorlar dinimiz tek evliligi tecih ediyo acin kurani kerimi akuyun , birde su na kafam takildi vay aleviyle evlenilmez veya siia la evlene bilirmiyim diyenlere yani pes diyorum yaaa alevide müslüman siia da müslüman hanefide müslüman sadece ibadetlerde farkliliklar var o kadar gecin bunlari artik gecin ot kafalilar derim ben bunlara sadece avrupa yakinda uzaya yerlesmeye calisiyo biz nerelerle ugrasiyoruz hayretttttttt valla
  dört tane alıp helal yolla/Allah'ın rızasına uygun evlenince maymun iştahlılık oluyor ama heryerde binlerce kadın satılıp dilediğinizi tercih edince yasal ve uygun oluyor değil mi?
  imansızlar!!!!!
  dört tane almak islamda vardır, açın "nisa süresi" ilk sayfasını okuyun göreceksiniz. ben Allah'ın bu kuralından memnun değilim deyip islamdan çıkarsınız o başka ama ben müslümanım deyip sonra bunu kabul etmiyorum yada islamda yok gibi saçma sapan/küfre götüren yazılar yazmayın.
  ______________________________

  belediyenin kıydığı nikah asla yeterli değildir ve imam nikahı denilen dini nikahın yerine geçmez. neden mi?
  biri; "Belediyenin verdiği yetkiye yaslanıyor" diğeri Allah'ın emrine uyuyor ve "Allah'ın emriyle kıyıyor/İslamın nikah şartlarını yerine getiriyor.".
  ağzıma gelene sayacaktım ama edebim elvermez. terbiyesiz hayasız!!!

  Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır. (Nisa Süresi 3. ayet. Türkiye diyanet vakfı meali)

  Yaratılıştan gelen kıskançlık duygusuna rağmen ayetin, erkeklere birden fazla kadınla evlenme izni vermesi öteden beri –daha ziyade gayr-i müslimlerce- tenkit ve itiraza konu edilmiştir. Ancak İslam’ın bu iznini diğer talimatı ve hayatın değişen şartları içinde ele almak gereklidir. İslam’a göre zina kesin olarak haramdır; şu halde zinaya giden yolları tıkamak gerekir. Erkeğin güçlü ve yeterli, kadını ise zayıf ve isteksiz olması veya doğurgan olmaması halinde, savaş vb. sebeplerle erkeklerin azalması ve kadınların çoğalması gibi durumlarda, erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi zaruri olabilir. Böyle durumlarda erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi bir emir değil, bir izindir; ikinci ve üçüncü... eş olacak hanım da buna mecbur değildir. Ayrıca bu izin kayıtsız şartsız olmayıp adalet şartına bağlanmış, buna riayet edemeyeceğinden korkanlara bir kadınla yetinmeleri emredilmiştir. Bütün bu kayıtlar ve şartlar bir arada düşünüldüğü zaman İslam’ın bu izninin, zaman içinde değişen şartlara ayak uydurma bakımından en müsait yol olduğu açıkça anlaşılacaktır.


 7. 19
  Ziyaretçi
  Mum hoca en güzel cevapları vererek konuyu toparlamıştır. Bütün soruların cevabı verilmiştir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
imam nikahında hocaya para verilirmi,  imam nikahında imama para verilir mi,  kendi kendine imam nikahı nasıl kıyılır,  imam nikahı kıyan hocaya para verilirmi,  imam nikahı nasıl kıyılır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi