Kurban Bayramından önce Saç ve Sakal Traşı Olmak

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kurban Bayramından önce Saç ve Sakal Traşı Olmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Kurban Bayramından önce Saç ve Sakal Traşı Olmak

  Reklam  Kurban Bayramından önce Saç ve Sakal Traşı Olmak

  Forum Alev
  Zilhicce’nin On’undan Sonra Tırnak ve Saç Kesmeme Mevzusu

  Zilhicce ayında kurban, saç ve tırnak konusu


  SORU: Selamünaleyküm. Kurban ve bayram konusunu okurken bir meseleye takıldım. Kurban kesmeye niyetlenen mükellefin, Zilhicce ayının on gününde tırnaklarından ve kıllarından almaması müstehab mıdır? Fakat kendi tırnak ve kıllarından mı yoksa kurban hayvanın mı çıkaramadım? Araştırdığım kitapların bazılarını ve düşüncemi madde halinde arz edeyim.

  1- Merhum Ömer Nasuhi Bilmen hoca efendi’nin ilmihal kitabında bayram konusunda şu geçiyor:
  “Kurban kesecek kimse, tırnaklarını ve başının saçlarını kesmeyi te’hîr eder. Bu menduptur. Fakat bu te’hîr keraheti celbedecek bir müddetle olmamalıdır. Bu müddetin âzâmî haddi ise kırk gündür.” (“tırnaklarını” ve “başının saçlarını” derken, kurban kesecek kimseye atfediliyor. Üstelik ” mekruh olan âzâmî 40 gün” insanla alakalıdır. Kurban hayvanda mevzu bahis değil. İbni Abidin Reddul Muhtar’da da böyledir.)
  2- Halebî Sagîr`in Arapça metninde ” ve yendubu limen erade en yudahhiye te’hîru taklimil ezfâri ve halkir ra’si.” geçiyor. (Burda da kurban kesmek isteyenle alakalı olduğunu anlıyorum, çünkü taklîmul ezfâri ve halkur ra’si kurbana atfedilmiyor.”men erade en yudahhiye” kastediliyor.)
  3- Müslim şerhinde bunun hikmeti izah edilirken, muhrime benzetiliyor ve cehennemden azad olmak için vücudun bütün uzuvlarının kemal üzere kalmasıdır, deniliyor. Başka Müslim şerhinde “Muhrime benzemek için” sözü tenkid ediliyor. (hasil-i kelam, bu tartışmalar insanla alakalıdır, hayvanla değil.)
  4- Öbür yandan ama sahih-i müslim’de “kurban kesmek isteyerek zilhicce ayının onuna varan kimsenin hayvanın kılından veya tırnaklarından bir şey almasının yasaklanması babı” geçiyor. Bu kafamı karıştırdı. Burada açıkça izah edilirken, neden âlimlerimiz ibarelerde kurbanla alakalı olduğunu yazmıyorlar.
  Bu yazılarımda hiçbir tenkide içeren niyetim yoktu. Gerçekten nasıl düşündüğümü yazdım. Yardımcı olabilirseniz mutlu olurum. Şimdi, zilhicce ayının on gününe giren, kurbanın tırnaklarından ve kıllarından mı almaması müstehab, yoksa kurban kesmek isteyenin mi?
  Hoca Efendi :Nureddin Yıldız (Soru-Cevap) 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kurban Bayramından önce Saç ve Sakal Traşı Olmak

  Reklam  ilginç bir konu neden bir insanın tırnaklarının kesilmesi istenmez kurbanda hadi hayvanı anlarız o kurbandır kurbanlığın yünü sütü alınmaz yada uygun olmayabilir alınması ama kişi için ilginç geldi+ Yorum Gönder
kurban bayramında sakal tıraşı olunur mu,  arefe günü saç sakal kesilir mi,  kurban bayramında sakal traşı,  arefe günü kıl kesilir mi,  arefe günü traş olunur mu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi