Dövme yapmak doğru mudur?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Dövme yapmak doğru mudur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Dövme yapmak doğru mudur?

  Reklam  Dövme yapmak doğru mudur?

  Forum Alev
  Dövme, gusül, abdest ve diğer ibadetlere engel olur mu?

  Dövme yaptırmak caizmidir

  Allah dövme yapanlaı lanetlemişmidir?


  tüm bunların cevabı..

  İnsanlar, çok eski zamanlardan beri vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmışlardır. Bugün bu adet, yer yer sürdürülüyor. Avrupa ve Amerika'da bazı gençler bunu bir "süs" şeklinde yaparken, yurdumuzda da birtakım havai gençler onları taklit ediyorlar. Cahiliye Arapları dövmeyi süslenmek için yaparlarken; dövme ile bedenlerine çeşitli şekil ve suretler yaparak bununla mafsallarının güç kazandığına inanırlardı. Bugün ise bu tamamen bir özentiden öteye geçmemektedir.


  En güzel şekilde yaratılan insanın tabii görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Hz. Peygamber, bu türden çeşitli uygulamalar yanında dövmeyi de yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah'ın lanet ettiğini bildirdi. Bir fiili işleyenin Allah ta-rafından lanetlenmesi onun haram ol-duğunu gösterir. (bk. Buhârî, Libâs, 87; Müslim, Li-bas, 119-120)
  Dövme abdeste ve gusle engle olur mu?

  Dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.

  Ayrıcai dövme, namaz kılmaya, ibadetlerin yerine gitirmeye, camiye ve cemaate gitmeye, Kuran okumaya da asla engel değildir.

  Böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah'tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. Ve inşallah da kabul edilir. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Dövme yapmak doğru mudur?

  Reklam  Dövme, abdeste gusül almaya ve ibadetlere engel olmaması yapılması caiz olduğunu göstermez. Allahu teala dövme yapanı da yaptıranları da lanetlemiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi