Namaz kılmayana kız verilmez ve kestiği yenilmez

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Namaz kılmayana kız verilmez ve kestiği yenilmez ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  Namaz kılmayana kız verilmez ve kestiği yenilmez

  Reklam  Namaz kılmayana kız verilmez ve kestiği yenilmez

  Forum Alev
  Namaz kılmayana kız verilmez ve kestiği yenilmez deniliyor. Bu doğru mudur?


  Namaz kılmayan insanın inancına bakılır, kılmayış sebebine nazar edilir. Namazı kılmayışı farz olduğuna inanmayışından mı, yoksa tembellik ve ihmalden midir? Şayet (Allah korusun) namazın farz olduğuna inanmadığı için namaz kılmıyorsa imanı gider, küfre düşmüş olur. Ne kendisine kız verilir, ne de kestiği yenir?

  Ancak,namazını imansızlıktan değil de, ihmal ve tembellikten kılmıyorsa o adam iman sahibi ama günahkâr bir Müslümandır. Günahkâr Müslümana ise kız da verilebilir, kestiği de yenilir.

  Resûli Ekrem Efendimiz, kızını fâsık birine verene Allah`ın lânet edeceğini hadîsinde haber vermiş, kız ve oğlan ana-babalarını böylece ikazda bulunmuştur.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Namaz kılmayana kız verilmez ve kestiği yenilmez

  Reklam  Namaz kılmayana kız verilmez ve kestiği yenilmez gibi halk arasında söylenen düşünce yanlış anlaşılmalara sebep olacak mahiyettir. Kişi inkar nisbetinde namazlarını kılmıyorsa verilmez tembelliktense verilebilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi