Bacağım alçıda nasıl gusül abdesti alabilirim?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Bacağım alçıda nasıl gusül abdesti alabilirim? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Endozya
  Yeni Üye
  Reklam

  Bacağım alçıda nasıl gusül abdesti alabilirim?

  Reklam  Bacağım alçıda nasıl gusül abdesti alabilirim?

  Forum Alev
  Bacağımı alçıya aldılar bu şekilde nasıl abdest alabilirim? 2. 2
  desert.rose
  Usta Üye

  Cevap: bacağım alçıda nasıl gusül abdesti alabilirim?

  Reklam  ıslak elle alçının üzerinden
  mest vermeniz yeterlidir.
 3. 3
  mustazaf
  Özel Üye
  alçılı olan kısmı muhafaza eder daha sonra o kısmı mesh yani elinizin ıslaklığı ile silmeniz yeterlidir Allah şifa versin. 4. 4
  desert.rose
  Usta Üye
  alçılı olan kısmı muhafaza eder
  bu drumda nasıl muhafaza edeceğinide
  açıklığa kavuşturman gerekir


 5. 5
  mustazaf
  Özel Üye
  tamam ozaman açığa kavuşturalım.
  eğer yara üzerine veya alçılı vs yerlere su deyip zarar verecekse rahatsız olduğu yeri su geçirmeyecek şekilde sarar ve enson olarakta o kısmı mesh ederse bu onun için yeterli olacaktır.umarım açıklayıcı olmuştur.geniş bilgi için gelin hep beraber okuyup anlayalım teşekkürler.  ŞAFİİ MEZHEBİNE GÖRE SARGI (CEBİRE) BAHSİ:
  Yaralı, kırık veya çıkık yerlere sürülen ilâç, alçı ve buraların üzerine sarılan sargı ve bandaj gibi şeylere fıkıh ıstılahında "cebire" denir. Hastalıklı veya sakat organ ya sargılı olur veya üzerinde hiçbir şey bulunmaz. Sargılı ise abdest alırken şu üç şeyin yapılması gerekir:
  1. Hastalıklı veya yaralı organın sağlam kısmı yıkanmalı.
  2. Sargılı kısım meshedilmeli.
  Bu mesh, çoğunlukla sağlam kısmın üzerindeki sargının üzerine yapılmakla, alt kısmı yıkama yerine geçer. Ama sargı, sadece hastalıklı veya yaralı olan kısmın üzerine sarılı olup sağlam kısma taşmamış ise, bu sargının üzerine meshetmek vacip olmaz. Aynı şekilde sargının altındaki sağlam kısmı yıkama imkânı varsa, hastalıklı veya yaralı kısmı meshetmeye gerek kalmaz.
  3. Hastalıklı veya yaralı kısım yıkanmamalı, yıkama yerine teyemmüm edilmelidir.
  Hanefî mezhebine göre ise bu durumda teyemmüm etmek gerekmez.
  Bu tertip cünüplükte değil, abdestsizlikte uyulması gereken bir tertiptir. Kişi abdest alacaksa önce sağlam yeri yıkamalı, sonra sargılı yeri meshetmeli, en sonunda da teyemmüm etmelidir. Yani yıkama işini teyemmümden önce yapmalıdır. Ama sargıyı meshetmesi, yıkama veya teyemmümden önce olabilir.
  Hastalıklı veya yaralı organlar birden fazla olduğu takdirde, organlar sayısınca teyemmüm etmek gerekir.
  Abdest organlarının tamamı hastalıklı veya yaralı ise, tamamı için bir teyemmüm etmek yeterli olur. Aynı şekilde hastalık veya yara, tertipte arka arkaya gelen yüz ve eller gibi organlarda bulunmaktaysa ve bunların tamamını kaplamış ise, bunların da tamamının yerine bir teyemmüm etmek yeterli olur.
  Hastalıklı veya yaralı organın üzerinde sargı yoksa sağlam kısmı yıkanır; hastalıklı veya yaralı kısım içinse yıkama yerine geçerli olmak üzere teyemmüm edilir. Hastalık veya yara teyemmüm organlarından birinde olup toprakla meshedilmesi hijyen bakımından zararlıysa bu durumda o organı meshetme yükümlülüğü ortadan kalkar. Şu kadar var ki; kılınan namazlar, hastalığın veya yaranın iyileşmesinden sonra yeniden kılınmalıdır.
  Sargı Üzerine Yapılan Meshin Bozulması:
  Cebire, yani sargı, yaranın veya hastalığın iyileşmesi sonucu namazdayken düşerse sadece namaz bozulur. Bu durumda abdest bozulmaz. Sargı da tekrar yerine bağlanarak üzeri meshedilir.
  Hanefî mezhebine göre ise gerek namazda gerekse namaz dışında sargı, iyileşme olmaksızın düşerse üzerine yapılmış olan mesh bozulmaz. Ama namazdayken iyileşmeden ötürü düşerse namaz bozulur. Meshedilen yer yıkanır ve namaz yeniden kılınır.
  Sargı üzerine meshederek namaz kılan kişinin kıldığı namazın, şu üç durumda yeniden kılınması gerekir:
  1. Sargı teyemmüm organlarında ise,
  2. Sargı, teyemmüm organlarında olmaz da bağlandığı yerde tutamak için gerekli olan kısımdan fazlasını içine almış ise,
  3. Sargı teyemmüm organlarında olmaz ve bağlandığı yerde tutamak için gerekli sağlam bir kısmı içine almış, ama sargıyı hades halindeyken sarmış ise, bu sargı üzerine meshettiği sürelerde kılmış olduğu namazları yeniden kılması gerekir.
  (Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali s. 90-92)

 6. 6
  Ziyaretçi
  bacagımın yarısı alcıda.gusul abdest almam icin alcının ustunumu mestetmem lazım ne olur yardım edin ....

 7. 7
  Gülizar
  Bayan Üye
  Merhaba çok geçmiş olsun. Bu durumda alçıyı ıslatmadan diğer uzuvları yıkayabilirsin oraları yıkarsın ve sonra alçılı yerleri mesh edersin. Eğer ıslanacak ve zarar verecekse o zaman diğer yerlerini de yıkamazsın ve sadece normal abdest alırsın.

+ Yorum Gönder
elim alçıda nasıl abdest alırım,  elim sargılı nasıl abdest alırım,  alçıyla gusül abdesti nasıl alınır,  alçı varken gusül abdesti,  alcili ayakla gusul
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi