İslâmiyet ilme ters düşer mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İslâmiyet ilme ters düşer mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  imported_Mus
  Üye
  Reklam

  İslâmiyet ilme ters düşer mi?

  Reklam  İslâmiyet ilme ters düşer mi?

  Forum Alev
  İslâmiyet ilme ters düşer mi?

  İslâmiyet hiçbir zaman, hiçbir meselede fenne ters düşmemiştir. Bilakis onu teşvik etmiştir. Dini kaynaklar bunun güzel örnekleriyle doludur. Kur’an da, kâinat da Allah`ın kitabıdır: Birincisi kelam sıfatından gelir, diğeri ise kudret sıfatından.
  Bilim adamları, dine inansalar da, inanmasalar da kâinat kitabını okumakta ve Yaratanın kudret eserlerini tefsir etmektedirler.

  Her fen, kendine has bir dil ile devamlı Allah`ı bildiriyor. Mesela, botanik ilmi, bize bir ağacın özelliklerini anlatır. Ağacın topraktaki gıdaları nasıl aldığını, yapraklara kadar nasıl taşıdığını, meyvelerin nasıl meydana geldiğini, büyümenin ne şekilde olduğunu gösterir. Böylece, karşımıza hücrelerden oluşan, kökü, gövdesi, dalı, yaprağı, çiçeği ve meyvesiyle mükemmel bir makine çıkar. Üstelik de canlıdır. Şimdi insafla düşünelim: Bu harika makineyi akılsız, şuursuz, ilimden, iradeden ve kudretten mahrum basit bir toprak nasıl yaratır? Bitki alimlerinin dev laboratuarlarda bile bir tek yaprak yapmaya başaramıyorlar.

  Yine bunun gibi zooloji ilmi, aklımıza bir hayvanın iç dünyasının kapılarını açtı. Her hayvanın harikulade birer fabrika olduğunu anladık. Arı, bal yapıyor; elsiz bir böcek olan ipek böceği ipek dokuyor; koyun süt üretiyor. Bunların her biri Rabbanî bir fabrikadır. Kendilerine isnat edilen o sanata mucizelerini kendi ilim, irade ve kudretleriyle yapmış değillerdir.

  Misalleri çoğaltmak mümkündür. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: İslâmiyet ilme ters düşer mi?

  Reklam  İslamiyet ilmin kaynağıdır ve teşvik edici bir dindir. Günümüzde bilimsel kaynaklı verilere ilme çok önem verilmekte ve araştırılmaktadır. Bu da yaratılan her şeyin görüntüden ibaderet olmadığını sistematik bir düzen ve şaşırtıcı bir çok güzelliği gün yüzüne çıkartmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi