ameliyatlıyken gusül abdesti

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden ameliyatlıyken gusül abdesti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  clubber8205
  Yeni Üye
  Reklam

  ameliyatlıyken gusül abdesti

  Reklam  ameliyatlıyken gusül abdesti

  Forum Alev
  merhabalar 1 hafta önce belimden ameliyat oldum tam kuyruk sokumu bölgesinden ve bandajlı. Dikişlerim haftaya cumartesiye alınacak ve doktor duş alamazsın dedi. Herhangi bi şekilde bandajlıykende duş alamam çnkü her şekilde ıslanacak bi bölge. Nasıl gusül abdesti alabilirim? 2. 2
  mum
  Özel Üye

  Cevap: ameliyatlıyken gusül abdesti

  Reklam  ameliyatlıyken gusül abdesti


  merhabalar 1 hafta önce belimden ameliyat oldum tam kuyruk sokumu bölgesinden ve bandajlı. Dikişlerim haftaya cumartesiye alınacak ve doktor duş alamazsın dedi. Herhangi bi şekilde bandajlıykende duş alamam çnkü her şekilde ıslanacak bi bölge. Nasıl gusül abdesti alabilirim?
  Teyemmüm alabilirsin.


  Sözlükte "kastetmek, yönelmek" anlamına gelen teyemmüm, dinî bir kavram olarak, su kullanma imkânı bulunmadığında, abdestsizlik, cünüplük gibi hükmî kirliliği gidermek maksadıyla temiz toprağa sürülen ellerle yüz ve iki kolun meshedilmesi şeklinde yapılan hükmî temizliği ifade etmektedir.
  Kur'ân-ı Kerim'de, "?Eğer hasta iseniz, yolculukta bulunuyorsanız, tuvaletten gelmişseniz veya kadınlara yaklaşmışsanız ve de su bulamamışsanız, temiz bir toprağa yönelip, onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (teyemmüm edin)?" buyurulmaktadır (Nisâ, 4/43; Mâide, 5/6).
  Teyemmüm belirli mazeretlerin bulunması halinde, abdest ve guslün yerine geçen bir bedeldir. Bu mazeretler suyu temin etme veya kullanma imkânının bulunmaması şeklinde özetlenebilir. Abdest veya gusle yetecek miktarda su bulunmaması, suyu kullanmanın sağlık açısından tehlikeli oluşu, suyu elde etme araç ve gerecinin bulunmaması, su ile arasında yırtıcı hayvan, düşman bulunması, vücudunun yarısından fazlasının yaralı olması bu tür mazeretlerdendir. Abdest alacak kimsenin abdest uzuvlarının, gusül edecek kimsenin ise vücudunun çoğunluğunun yaralı olması halinde teyemmüm eder. Uzuvlarının yarısından azında yara olması halinde sağlam olan organlarını yıkar, yaralı olanları ise mesheder. Abdest ile teyemmüm bir arada yapılmaz.
  Teyemmümün farzları; niyet etmek ve temiz bir toprağa veya toprak cinsinden bir şeye eller vurularak yüzü ve kolları dirseklerle birlikte meshetmektir. Teyemmüm edecek kimse, ne için teyemmüm edeceğine niyet eder. Parmakları açık olarak ellerini temiz bir toprağa veya toprak cinsinden bir şeye vurur, ileri ve geri hareket ettirerek kaldırır, hafifçe birbirine vurarak ellerini silkeler. Ellerinin içiyle yüzünün tamamını bir kere mesheder. Sonra ikinci defa ellerini aynı şekilde vurur ve sol elin içi ile sağ kolunu dirseği ile birlikte mesheder; daha sonra da sağ elinin içiyle sol kolunu aynı şekilde mesheder.
  Teyemmüme başlarken besmele çekmek, sıraya riâyet etmek, eller toprağa vurulduğunda ileri geri hareket ettirmek, eller kaldırıldığında parmaktaki toz ve toprakları silkelemek teyemmümün sünnet ve âdabındandır. Abdesti bozan şeyler teyemmümü de bozar. Bunun dışında, abdest veya gusle yetecek suyun bulunması, hastalığın iyileşmesi, suyu kullanma imkânının elde edilmesi gibi teyemmüm etmeyi mubah kılan mazeretlerin ortadan kalkması da teyemmümü bozar.
 3. 3
  clubber8205
  Yeni Üye
  bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim+ Yorum Gönder
ameliyat oldum gusül abdesti alamıyorum,  yaralıyken gusül abdesti nasıl alınır,  ameliyat oldum gusul abdest alamıyorum,  yaralıyken gusül abdesti,  yaralıyken gusul abdesti nasil alinir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi