Kadınlar niye boşayamaz

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kadınlar niye boşayamaz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  c4rt3lcSS
  Üye
  Reklam

  Kadınlar niye boşayamaz

  Reklam  Kadınlar niye boşayamaz

  Forum Alev
  Dinimizde niye sadece erkekler imam nikahında boşayabilirler kadın niye boşayamaz.Niye öyle bir hakkı yoktur? :S 2. 2
  mumsema
  Özel Üye

  --->: Kadınlar niye boşayamaz

  Reklam  Dinimizde niye sadece erkekler imam nikahında boşayabilirler kadın niye boşayamaz.Niye öyle bir hakkı yoktur? :S
  Boşama hakkı kadına da tanınabilir mi?

  İslâm boşama hakkını erkeğe vermiştir. Zira boşama gibi yuvayı bir anda yıkma selâhiyeti, çoğu zaman hissî hareket edebilen kadına verilemezdi. Şayet erkeğe ait bu hak aynı şekilde kadına da verilmiş olsaydı, yuva yıkımı sık sık gerçekleşir, her öfke ve hiddet zamanında boşama kelimesini kullanacak kadın yuvayı ayakta tutamaz, yıkıverirdi.

  Kadının bu hissiliğindendir ki, hissîliği fazla olan tarafa boşama hakkı ilk anda verilmemiştir.

  Bununla beraber kadın, bu haktan büsbütün mahrum da bırakılmamıştır. Nikâh sırasında kadın isterse boşama hakkının kendisine de verilmesi şartıyla nikâha evet diyebilir. Bu hak, ömür boyu olabileceği gibi, belli bir müddet için de olabilir. Bu müddet zarfında erkeğinden emin olan kadın, boşama hakkını gününden önce de terk edebilir.

  Ayrıca kocanın hanımına boşanma hakkı vermesi, nikah akdi esnasında olduğu gibi, evlilik devam ettiği daha sonraki bir zaman diliminde de olabilir. (bk. el-Bedai’, 3/91-96; ed’durru’l-muhtar, 2/574-578; V. Zuyahlî, el-Fıkhu’l-İslamî, 7/423).  Ahmed Şahin
 3. 3
  c4rt3lcSS
  Üye
  Peki nikahta öyle bir anlaşma yoksa kadın boşayabilir dememişlerse 3 yıl sonra şiddetli tartışmalar olup erkek boşamazsa nasıl olacak.Kadın eli mahkum o erkek ile imam nikahı ilemi kalacak? 4. 4
  mumsema
  Özel Üye
  Peki nikahta öyle bir anlaşma yoksa kadın boşayabilir dememişlerse 3 yıl sonra şiddetli tartışmalar olup erkek boşamazsa nasıl olacak.Kadın eli mahkum o erkek ile imam nikahı ilemi kalacak?
  Kardeş,
  islama göre çok geçimsiz kocası olan bir kadın, Hakime baş vurur ve geçimsizlik tespit edildiğinde, erkek(kocası) istemediği halde bile hakim karısını kendisinden boşar.
  Sonuç olarak;
  Bir kadın asla bir ömür kocasına mahkum değildir. Boşamayı gerektiren bir durum olduğunda kendisi olmasada kadı(hakim) tarafından boşanır.
  ___________________

  İslamda boşanma sebepleri: http://www.mumsema.com/islamda-aile/...sebepleri.html

 5. 5
  c4rt3lcSS
  Üye
  Şöyle bir fark oluşuyor ozaman erkek istediği an 3 kez boş ol diyerek vs her an boşayabiliyor.Kadın belli olayların oluşması ile boşayabiliyor.

 6. 6
  mumsema
  Özel Üye
  Şöyle bir fark oluşuyor ozaman erkek istediği an 3 kez boş ol diyerek vs her an boşayabiliyor.Kadın belli olayların oluşması ile boşayabiliyor.
  :)
  evet... bu hakkın erkeğe verilmesinin nedeni, kadının aşırı duygusa oluşundandır.
  İnanın 3 talak hakkı kadınlarda olsaydı nerdeyse evlilik süreleri 2-3 aya inerdi:)
  Allah'ın koymuş olduğu tüm kurallarda bilmediğimiz bir sürü hikmetler var.

+ Yorum Gönder
dini nikahta kadın erkeği boşayabilir mi,  kadın boş ol diyebilir mi,  kadın erkeğe boş ol diyebilir mi,  kadin bos ol diyebilir mi,  dini nikahta erkek boşamazsa
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi