Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir?

  Reklam  Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir?

  Forum Alev
  Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir?

  Şafilere, Malikilere ve Hanbelilere göre, düğün yemeğine gitmek vaciptir; kişinin sevgi ve muhabbeti dolayısıyla yaptığı diğer davetlere icabet etmek ise müstehaptır. Delilleri ise Hz. Peygamber (s.a.v.)'in şu hadisidir: “En kötü yemek, asıl gelecek kişilerin alıkonulduğu ve gelmek istemeyenlerin davet edildiği düğün yemeğidir. Davet edildiği hâlde gitmeyen kişi ise Allah ve Resulü'ne asi olmuştur.” Hanefileregöre ise düğün yemeği davetine icabet (giderek cevap vermek) sünnettir.
  Davet edilen kişi oyun, şarkı ve içki gibi bir takım münkerlerin (şeriatta yasak olan şeyler) varlığını oraya gitmeden önce bilecek olursa bu davete gitmemelidir.
  Eğer davet edilen kişi, davete gidip de münker ile karşılaşacak olursa, mesela sofrada şarap gibi bir şey varsa kesinlikle oturmamalıdır.
  Eğer sofrada değil de ziyafetin verildiği evde bulunuyorsa, menetmeğe gücü var ise men eder. Eğer menedecek gücü yoksa ve çevrede örnek alınan bir kimse ise oturmaz. Çünkü bu durumda oturması din için bir kusur ve Müslümanlara günah kapısını açmaktır. Eğer önder bir kişi değilse, dilerse çıkar, dilerse çıkmaz; sabreder ve oturur.
  alıntı 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir?

  Reklam  Düğün ve davetlere iştirak etmek sünnettir. Fakat içkili olduğunu bilen bir kimse bu davete icabet etmeyebilir. Haram olan ortamda bulunmak içkinin ve bu ortamların normal görünmesine neden olduğu için gitmemek daha iyidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi