Görülmeyen olay ve varlıklar (Melek, cin, şeytan, nazar vs.)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Görülmeyen olay ve varlıklar (Melek, cin, şeytan, nazar vs.) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Görülmeyen olay ve varlıklar (Melek, cin, şeytan, nazar vs.)

  Reklam  Görülmeyen olay ve varlıklar (Melek, cin, şeytan, nazar vs.)

  Forum Alev
  Görülmeyen olay ve varlıklar (Melek, cin, şeytan, nazar vs.)
  Sual: Çeşitli kimseler, (Melek, cin, şeytan gibi varlıkları göremiyoruz. Görülmeyen şey yoktur) diyor. Bazıları da nazara bâtıl inanış diyorlar. Bu konularda âyet, hadîs yok mudur? Bunlara nasıl cevap vermeli?
  CEVAP
  (Melek, cin, şeytan gibi varlıkları göremiyoruz. Görülmeyen şey yoktur) sözü, çok basit, çok yanlış, ilme aykırı bir sözdür.
  Dünya, bir imtihan yeridir. Allahü teâlâ, Bekara suresinin başında gayba imanı, yani görmeden inanmamızı emretmiştir. İyi ile kötünün, inananla inanmayanın ayırt edilmesi için bir imtihan gerekir. Allahü telâlâ imtihan etmeden de kullarının ne yapacağını, suç, günah işleyeceğini bilir. Fakat, henüz suç işlemeden cezalandırılsa, (Suçum yokken, imtihan edilmeden, beni cezalandırmanız doğu değil) diyebilir. İşte bunun gibi sebeplerle, insanlar imtihan için dünyaya getirilmiştir. Söz dinleyenle, dinlemeyen, suç işleyenle işlemeyen belli olsun diye, bazı yasaklar konmuş, bazı ibadetleri yapma mecburiyeti getirilmiştir. Mesela (domuz eti veya besmelesiz kesilen kuzu eti niye haram) diye soruluyor. Etin mutlaka bir zararı olduğu için değil, emri dinleyenle dinlemeyen belli olsun diye de haram edilmiş olamaz mı?
  Bu öyle bir imtihan ki sorular da, cevaplar da bellidir. Kabirde ne sorulacak, ahirette ne sorulacak hepsi bellidir. Ben soruları ve cevapları bilmiyordum diye itiraz edilemeyecektir.
  Cin, şeytan, nazar, cennet, cehennem gibi şeylerin görülmemesi de bir imtihandır. Görüldükten sonra imtihanın ne önemi kalır?
  İyi ile kötünün, bilenle bilmeyenin, çalışkanla tembelin, inananla inanmayanın ayırt edilmesi için bir imtihan gerekmez mi? 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Görülmeyen olay ve varlıklar (Melek, cin, şeytan, nazar vs.)

  Reklam  Ayeti kerimelerde ve hadisi şeriflerde insanların görmedikleri canlıların varlığına deliller bulunmaktadır. Bizim görmemiz onların var olmadığı anlamına gelmez. Kuranda ve hadislerde geçenlere iman etmek her Müslümanın yapması gereken bir davranıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi