Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?

  Reklam  Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?

  Forum Alev
  Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?

  Kur'an-ı Kerim:
  Son vahiy dini olan İslâm'ın kutsal kitabı. Kur'ân, tercih edilen görüşe göre, "karae" fiilinden edilen bir mastar olup, Allâh'ın son kitabına özel ad olmuştur. Kök anlamı; okumak, toplamak, bir araya getirmek demektir.

  Tevrat:
  İbranice Tura kelimesinin Arapçalaşmış biçimi olan Tevrat kanun, ittifak, birlik, anlaşma, sözleşme, adlaşma gibi anlamları dile getirir. İslâm geleneğinde Hz. Musa (as)'a nazil olan kitabı belirtir. Yahudi geleneğinde ise, bugün Ahd-i Atik (Eski Ahit) denilen kitaplar toplamının adıdır.

  Zebur:
  Allah tarafından Hz. Dâvud (a.s)'a gönderilen Mezmurlar ve Mezâmir adı ile de anılan mukaddes kitap. Lügatte Mezmur, "Kavalla söylenen ilâhî, Hz. Dâvud'a inen Zebur'un sûrelerinin her biri" anlamlarına gelir. Mezmur "yazılmış" manasına gelen kitap anlamındadır. Büyük bilgin Zeccac, Zebur'un "Hikmetli kitap" manasına geldiğini; Âli İmran, 3/184 ayetindeki "Zebûr" kelimesinin "menetmek" manasına gelen "Zebr" kökünden olduğunu açıklamıştır. Kitap da halkın hilâfına olan hususlardan meneden şeyleri bildirdiği için Zebûr diye adlandırılmıştır. (Fahreddin er-Râzi, Mefâtihu'l-Gayb, Ankara, 1990, VIII, 417).

  İncil:
  Allah tarafından Hz. İsa (as)'a gönderilen; Tevrat'ın aslını doğrulayan Kur'an-ı Kerîm tarafından tasdik edilen ve bir anlamı da "yol gösterici, aydınlatıcı" olan (el-Maide, 5/46-48), dört büyük kitaptan birisi. Yunanca "Evangelion"; iyi haber, müjde demektir. Esas itibariyle Hz. İsa'nın hayatını, mucize ve faaliyetlerini, söylediği hikmetli sözleri, tebliğ etmiş olduğu şeriat hakkındaki peygamberane hakikatları anlatmak için kullanılmıştır. Bu kelime ile ilk Hristiyanlar; İsa'nın insanlara bildirisini, onları kötülük ve günahtan kurtarmağa ve selamete götürmeğe geldiğine dair vaadini anlatmış ve adlandırmışlardı. Hz. İsa da onu; "Tanrı'nın Krallığı'nın müjdesini (iyi haberini) duyurma" olarak tanımlar. (Kitâb-ı Mukaddes, Matta, I, 1, 14; S.C.F.Brandon, A Dictionary of Comparative Religion, London, 1970, s. 310; Anne Merie Sechimmel, Dinler Tarihine Giriş Ankara 1955, s. 210).  Sorularla İslamiyet
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?

  Reklam  inşallah yardımcı olur 3. 3
  Ziyaretçi
  işime yaradı sağ olun 4. 4
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
tevrat kelime anlamı,  incil kelime anlamı,  incil ve tevrat nedir,  tevrat ve incil nedir,  incilin kelime anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi