Kurbanlık hayvan bayrama yakın bir zamanda ölse yerine kac adet hayvan kesilmeli?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kurbanlık hayvan bayrama yakın bir zamanda ölse yerine kac adet hayvan kesilmeli? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kurbanlık hayvan bayrama yakın bir zamanda ölse yerine kac adet hayvan kesilmeli?

  Reklam  Kurbanlık hayvan bayrama yakın bir zamanda ölse yerine kac adet hayvan kesilmeli?

  Forum Alev
  1- Kurban, kesilmeden ölse veya kaybolsa, sahibi, kurban kendisine vacip biri ise, yeniden kurban alır ve keser. Kaybolan kurbanı bulunursa yeni aldığı da elinde ise iyisini keser, diğerini kesmesi icap etmez. Kaybolup da bulunan kurbanın sahibi fakir ise bulunan kurbanı kesmesi lazımdır. Çünkü kendisine kurban vacip değilken vacip kılmıştır ki, bir nevi, kurban onun için adak olmuştur. Fakir kimsenin kurbanı kaybolsa veya ölse yeniden kurban alıp kesmesi icap etmez.

  2- Ehil olan kimseler hayvanların dişlerine bakarak yaşlarını tesbit etmektedirler. Bu bakımdan ehil kimselere danışılarak doğum tarihi bilinmeyen yerlerden de kurban alınabilir.

  3- Hissedarlardan birinin gözü kalması her ne kadar kurbanın sıhhatine engel olmasa da doğru değildir.

  Sığır cinsinden olan hayvanları kurban için en fazla yedi kişi ortaklaşa kesebilir. Bu ortakların mutlaka yedi kişi olması şart değildir. İki kişi de kesebilir; üç dört veya beş kişi de kesebilir. Bu meselede dikkat edilmesi gereken en mühim husus, herhangi bir şekilde ortaklar arasında bir anlaşmazlığa meydan verilmemesidir. Hattâ bunun için, hayvan kesildikten sonra eti tartı yoluyla taksim edilmelidri. Tahminî olarak yapılan bir taksimatta birtakım rahatsızlıklar çıkabilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kurbanlık hayvan bayrama yakın bir zamanda ölse yerine kac adet hayvan kesilmeli?

  Reklam  Kurban kesmesi kendisine vacip olan bir kimse ise yeniden kurban alıp kesmesi gerekmektedir. Üzerine vacip olmayan kimse ise yeniden almasına gerek yoktur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi