Recep ayında on gün oruç tutanın dileği kabul olur hadisini nasıl anlamalıyız.

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Recep ayında on gün oruç tutanın dileği kabul olur hadisini nasıl anlamalıyız. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Recep ayında on gün oruç tutanın dileği kabul olur hadisini nasıl anlamalıyız.

  Reklam  Recep ayında on gün oruç tutanın dileği kabul olur hadisini nasıl anlamalıyız.

  Forum Alev
  Bu gibi hadislerin nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durmak istiyoruz:

  1- Bir kaide vardır: Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla peygamberimiz gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi Şu orucu tutan şunlara nail olur sözünden aklımıza ilk gelecek olan o orucun zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu orucun en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

  2- Her sözün bazı şartları vardır. Örneğin bir arabanın katalogunda 200 hız yapabileceği yazılı olsun. Sadece bunun yazılmış olması o arabanın her zaman ve her sürücünün 200 yapacağı anlamına gelmez. Stabilize bir yolda, benzinine su karışmış, ön düzeni bozuk, gece vakti farları yanmayan veya başka yere bakan, üstelik de şoförü acemi olan bir araba aynı hızı yapmayınca bu sözün yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam tersine söz doğrudur ama bazı gerekli şartları yerine getirilmediği söz konusudur. Bu nedenle araba bize fayda verecektir fakat istediğimiz hıza ulaşamayacaktır. Bunun gibi biz de Allah’ın yarattığı mükemmel ve canlı bir arabayız. Bu arabanın farları olan gözler, yedikleri, içtikleri, gezdikleri, düşündükleri, ayakları gibi her şeyiyle mükemmel olacak ki bu orucu tuttuğu zaman o neticeyi alabilsin. Demek ki söz doğrudur. Ancak o şartları yerine getirmek kaydıyla.

  3- “Her çekirdek bir ağaçtır.” sözü doğrudur. Ancak her çekirdek bir ağacın programını taşıdığı halde şartlarına uyarak ekilmezse ağaç olamaz. Bunun gibi her dua da insanı Allah’a götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır. Yoksa çekirdek olarak kalacak ve neticeye ulaşamayacaktır. Hatta hayatını yanlış yerde harcadığı için aynı zamanda sorumlu da olacaktır.

  4- Farz ibadetleri yapan ve haramlardan sakınan ve hayatı İslam istikameti üzerinde giden insan inşallah Recep ayında bu 10 günlük orucu tutarsa hadisde sayılan neticelere nail olur. Yoksa hayatı istikamet üzere geçmeyen farzlara dikkat etmeyen, haramlardan sakınmayan bir kişinin bu orucun böyle ulvi neticelerine ulaşması elbette beklenemez.

  SİE 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Recep ayında on gün oruç tutanın dileği kabul olur hadisini nasıl anlamalıyız.

  Reklam  Bir insan sırf dilediği kabul olsun diye Recep ayında oruç tutarsa samimiyette uzak ibadet etmiş olur. Fakat normalde de kişi ibadetlerine dikkat ediyor takva sahibi ise bu kişinin edeceği dualar kabul olur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi