Allah rızası için, denilen her şeyi yapmak mı gerekir, bu konuda bir sınır yok mudur?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Allah rızası için, denilen her şeyi yapmak mı gerekir, bu konuda bir sınır yok mudur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Allah rızası için, denilen her şeyi yapmak mı gerekir, bu konuda bir sınır yok mudur?

  Reklam  Allah rızası için, denilen her şeyi yapmak mı gerekir, bu konuda bir sınır yok mudur?

  Forum Alev
  Allah rızası için, denilen her şeyi yapmak mı gerekir, bu konuda bir sınır yok mudur?


  Müslümanların bir özelliği de elinde imkan olduğu ölçüde mümin kardeşlerine yardım elini uzatmaktır. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim bir müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir.” (Buhari, Müslim)

  Bir müslüman kardeşinin sıkıntısını gideren kişi büyük bir sevaba kavuşur. Buna rağmen Allah rızası için yardım isteyen bir kişiye yardım etmemekle kişi günaha girmiş olmaz.

  Allah rızası Kur’an ve sünnet çerçevesinde şekillenmelidir. Neyin Allah rızası olduğu neyin olmadığını ancak bu kaynaklardan öğrenebiliriz. Bu sebeple Allah rızasını kazandıracak olan sorumluluk ve görevlerimiz de bu kaynaklara göre tespit edilecektir.

  Buna göre, “İslam’da kimsenin gücünün üstünde bir teklif söz konusu değildir ” prensibi gereğince bize düşen tebliğ görevimizi yerine getirmektir. Halklara kabul ettirip ettirmemek Allah’ın görevidir. İnsanları irşad hususunda izzet-i nefisten feragat etmek kişilerin himmetiyle doğru orantılıdır. Herkes, himmeti nisbetinde değer alır.

  Fakat herkesin himmeti aynı olmadığına göre, yükümlülüğü de aynı değildir. Başka yönden dini açıdan bize bir zarar geliyorsa, o sınırda Allah rızası için durabiliriz.

  SİE 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Allah rızası için, denilen her şeyi yapmak mı gerekir, bu konuda bir sınır yok mudur?

  Reklam  Birinden yardım isterken Allah rızası için demek yanlış bir şey değildir. Allah'ın rızasını vesile ederek bu nedenle yardım etmesini çağrıştırdığı için güzel bir sözdür aslında. Yalnız istenilen şeyin kötü olmamasına dikkat edilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi