İmam Gazalinin Şialar hakkındaki görüşü nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İmam Gazalinin Şialar hakkındaki görüşü nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  İmam Gazalinin Şialar hakkındaki görüşü nedir?

  Reklam  İmam Gazalinin Şialar hakkındaki görüşü nedir?

  Forum Alev
  Değerli Kardeşimiz;


  İslam kaynaklarında Şialar hakkındaki ehl-i sünnetin görüşü kimsenin meçhulü değildir. İmam gazali de bunlardan biridir.


  İmam Gazalî, İhya’da –Şialar değil- Rafiziler hakkında konuşmuş ve onların sahabeye dil uzattıklarına işaret etmiş, masum imam düşüncelerinin yanlış olduğunu söylemiştir. Ayrıca, Kadı Ebu Tayyıb’in yazdığı “Keşfu’l-esrar ve hetku’l-estar” adlı kitabından istifade ederek kaleme aldığı “el-Mustazherî” adında bir eser yazdığını ve batini fırkalardan rafizilerin durumunu belirttiğini ifade etmiştir. (bk. İhya, 1/489-Şamile).


  Bütün ehl-i sünnet gibi Gazali de şiaların yanlış düşüncelerini reddetmiştir. Ancak yukarıda vurgulandığı gibi, asıl hedefte olanlar Şianın en aşırı olanlarından olan rafiziler vardır.


  Bu gün, bize düşen -İslam aleminin maslahatının gereği olarak- şialarla ehl-i sünnet arasında ihtilaflı olan meseleleri mevzu münakaşa etmeden, İman’ın ortak paydasındaki kardeşliği ön plana çıkarmaktır.

  Selam ve dua ile... 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: İmam Gazalinin Şialar hakkındaki görüşü nedir?

  Reklam  Şialar diğer bir adı ile şiiler olarak bilinmektedir ve İslam dininin mezheplerinden biridir. Hazreti Ali döneminde, hazreti Ali'nin yandaşları iken zamanla kendi alt yapılarını oluşturarak mezheplerini oluşturmuşlardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi