Yılbaşını kutlamak günah mı o günü nasıl geçirmeli?

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Yılbaşını kutlamak günah mı o günü nasıl geçirmeli? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 25
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  --->: Yılbaşını kutlamak günah mı o günü nasıl geçirmeli?

  Reklam  Hadisin açıklalaması

  Ferdi ve sosyal plânda ortaya çıkan dinde benzeşmenin farklı türleri ve hükümleri vardır:

  1- Tabiî benzeşme: İlim ve teknikte kullanılan metotlardaki benzeşme, yürüme, yemek yeme, bazı vasıtaları kullanma gibi batıl perestlere benzemenin kaçınılmaz olduğu tabiî durumlardaki benzeşmedir.

  2- Mekruh olan benzeşme: Benzeşmenin sorumculuğu gerektiren en hafif şeklidir. Örneğin, putperestlere benzeme olduğundan, canlı resimleri içeren duvar halıları, yastıklar ve tablolarla evi donatma veya bu şekilde bezeli elbise giyme genellikle fukaha tarafından mekruh sayılmıştır.

  3- Haram olan benzeşme: Yahûdi, Hristiyan, Budist, Materyalist ve benzeri batıl dinlerin ve ideolojilerin mensuplarına özgü olup, İslâmın emirleri ve yasakları ile çatışan hususiyetlerine onlara benzemek. Alkollü içki içmek, ikram etmek, imâl etmek ve ticaretini yapmak gibi. Hz. Peygamber (s.a.v) mümin olmayan toplumların bayramlarının ve kutsal günlerinin onlar gibi kutlanmasını yasaklamıştır. Zira bu, sosyal bütünlüğün korunması, cemaatin dağılmaması ve dejenere olmaması için gereklidir. Toplumun değerlerine ters düşen yabancı ve zararlı etkilere açılma ve o toplumun kendi değerlerinin zayıflamasına, solmasına ve unutulmasına yol açabilir. Dıştan gelecek zararlı etkilere kendisini kapamayan ferd ve toplum er geç çöker. Bundan dolayı olsa gerek ki, Hz. Muhammed (s.a.v) "Kim bu kavme benzemeye çalışırsa ondandır" (Ahmed b. Hanbel, Müsned, Beyrut 1985,II, 50) buyurmuştur. Binaenaleyh, inananlar için bir bütün halinde yaşanması gerekli olan İslâm dininin tatbik edilmesi istenen ana prensiplerinden biri de ferdî, ailevî ve sosyal hayatın her bir safhasında batıl din ve ideoloji mensuplarına benzemek (teşebbüh)den sakınmaktadır.

  Müslümanın kendi inançlarına ters düşenlere benzemesi dünyada şahsiyet zafiyetine, gittikçe kendisine ve değerlerine yabancılaşmaya ve karşıt güçlere uşak olmaya sevkedecek; ahirette ise azaba yol açacaktır. Bunun için Müslümanın islâmı öğrenmesi, bid'atlerden kaçınması, haramlardan uzaklaşması, batılperestlerle içli-dışlı olmaktan uzak durması gerekmektedir.


  Kutlamak Kutlamamak Size Kalmıştır...
  Yudumla --->: Yılbaşını kutlamak günah mı o günü nasıl geçirmeli? Hakkında Konu

 2. 26
  mumsema
  Özel Üye
  Onlar nefes alıyor,o zaman biz almayalım kafir oluruz.Onlar hırsızlık yapmıyor,o zaman biz hırsızlık yapalım yoksa kafir oluruz.Hiçbir iyiliğimiz yada kötülüğümüz bir olmasın.Bu lafın karşılığı anca budur.Yılbaşını kutlamanın nesi kötü anlamıyorum.Akrabalarla beraber yemekler yemek,eğlenmek ne zamandan beri günahtır?

  Ha birde senin aklındakilere cevap vereyim.Hz.İsa'yı başka bir tanrı peygamber yapmadı.Yılbaşı kutlamalarını senin düşüncen sadece Hz.İsa'nın doğum gününü kutlamak. Anlıyorum ama Kuran'da bile adı geçen bir peygamberin doğum gününü kutlamayı günah saymakda pek akıl işi olmuyor.Ya din sorunlu,yada sizin konuştuklarınız
  Kardeşim konuyu anlamadan ters tepki vermişsin.
  Ehli Kitaba benzemeyin diye emreden Rasulullah (sav)dir.
  Bu benzeme olayı İnanç ve Ahlakta olur.
  Yılbaşını bayram olarak ilan edip kutlayan Hıristiyanlardır.
  öyleyse biz müslümanlar muhalefet edip kutlamamamız gerekir.
  Biz müslümanların 2 bayramı var, başka bayramlara ihtiyacımız yoktur.

  hala bu lafı sayıklıyorsan o zaman kimseye iyilik yapmayacaksın,yemek yemeyeceksin,su içmeyeceksin,hatta yaşamayacaksın:D.zaten diğer dinden olan insalarda bunu yapmıyormu.sakın yapma yoksa kafir olursun :)
  Onlara Benzeyen Onlar Gibi Olur tabiri çok ağır bişey.

  Bu Tabir efendimizin.
  __________________-------------------


  Muhalefet uygulamasına delil olarak öne sürülen en meşhur hadis Hz. Peygamber’in: “Kim kendisini bir kavme benzetirse o da onlardandır” hadisidir .
  Ebu Said’den gelen rivayette ise Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Sizden öncekilerin yollarını karış karış, arşın arşın takip edeceksiniz. Hatta kertenkele deliğine girseler dahi siz de gireceksiniz (girmeye çalışacaksınız).”
  Sahabelerin, “Bunlar (takip edilenler) yahudi ve hıristiyanlar mıdır?” şeklindeki soruları üzerine Rasulullah (s.a.v), “Ya kimler” cevabını vermiştir.

 3. 27
  Hozukcan
  Emekli
  Bu benzeme olayı İnanç ve Ahlakta olur
  aradığım cevap buydu .

  birde
  Yılbaşını bayram olarak ilan edip kutlayan Hıristiyanlardır.
  Yılbaşını biz bayram olarak görüpde kutlamıyoruz.onlar Hz.İsa'nın doğum günü olduğu için kendilerince ayinler yapıp kutluyorlar.biz sadece yeni bir yıl olduğu için eğleniyoruz.bununda pek günah olduğunu düşünmüyorum.bu konuda yanlışmıyım?


 4. 28
  mumsema
  Özel Üye
  Yılbaşını biz bayram olarak görüpde kutlamıyoruz.onlar Hz.İsa'nın doğum günü olduğu için kendilerince ayinler yapıp kutluyorlar.biz sadece yeni bir yıl olduğu için eğleniyoruz.bununda pek günah olduğunu düşünmüyorum.bu konuda yanlışmıyım?
  (Mübah olmak kaydıyla) dileyen müslüman elbette eğlenebilir ama Gayri müslimlerin özel günü seçilmemelidir.
  Örneğin; Bir müslüman aile 31 aralık günü hindi alıp kesmeleri, çam ağacı süslemeleri, Noel denilen hayali varlığın kılık kıyafetine bürünmeleri, havai fişek patlatmları vb. şeyleri yaptıktan sonra diledikleri kadar biz helal bir iş yapıyoruz desinler bu Hristiyanlara uymadıklarını göstermez.

 5. 29
  Hozukcan
  Emekli
  Örneğin; Bir müslüman aile 31 aralık günü hindi alıp kesmeleri, çam ağacı süslemeleri, Noel denilen hayali varlığın kılık kıyafetine bürünmeleri, havai fişek patlatmları vb şeyleri yaptıktan sonra diledikleri kadar biz helal bir iş yapıyoruz desinler bu Hristiyanlara uymadıklarını göstermez
  Onlarda bizde yok çok şükür :)

 6. 30
  crazy-
  Yeni Üye
  Bence yeni yıla girişi kutlamakta asıl amacımız hristiyanlar gibi Hz.İsa'nın doğumunu kutlamak değil,bu yüzden onlarinki gibi bir günah olacağını sanmıyorum.Teşekkür ederim.

 7. 31
  Ziyaretçi
  yilbasinı en iyisi uyuyarak veya ders çalişarak ğirmeli günh işlemekten iyidir

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
havai fisek gunahmi,  havai fişeği bakmak günahmı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi