beddua etmek doğru mu?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden beddua etmek doğru mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  beddua etmek doğru mu?

  Reklam  beddua etmek doğru mu?

  Forum Alev
  beddua etmek doğru mu?

  beddua etmek tavsiye edilen bir şey değildir. bilhassa lanet ifadeleri ve karşıdaki kişinin başına bela gelmesini temenni eder bir şekilde beddua etmek uygun değildir, tavsiye edilmez. ALLAH'ın adaletini göstereceğinde hiç bir şüphe yoktur. Hesap günü her hak sahibi hakkını alacaktır.haklı bile olsanız beddua etmenizi tavsiye etmeyiz..


  Rasûlüllah Efendimiz: "Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, birr 87) Buyurur. Bir mü'mine lânet (Beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44) Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldıgını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, birr 48; Ebû Dâvûd, edep 45)


  İslâm, müslümanların kendileri ve diğer müslümanlar aleyhinde beddua etmelerini yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.): "Kendi aleyhinize, evlâtlarınızın ve mallarınızın aleyhine sakın beddua etmeyiniz ki; duaların kabul olacağı bir saate rastlarsınız da bedduanız kabul olmuş olur." (Riyazü's-Sâlihin Tercümesi, III, 82) buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) beddua etmekten kaçınırdı. Kendisinin lânet eden değil, aksine rahmet peygamberi olduğunu söylerdi. Mekke döneminde İslâmî tebliğ etmek üzere Tâif'e gittiğinde, orada kötü bir davranışla karşı karşıya kalmış; dönüşte taş yağmuruna tutulmuş, mübarek ayakları kanlar içerisinde kalmıştı. O sırada Allah tarafından kendisine "onlar aleyhinde yapacağı bedduanın kabul edileceği, dilerse onları helâk edeceği" bildirilmiş, fakat Peygamber Efendimiz "Hayır, belki bunların sulbünden sana ibadet edecek çocuklar doğar, yâ Rabb " demişti. Uhud'da dişini kıran, yüzünü yaralayan düşmanları için: "Allah'ım! Kavmimi hidayete erdir, çünkü onlar yaptıklarını bilmiyorlar" (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, IV, 314) diye dua etmiştir. Bütün çalışmalara rağmen İslâmiyeti kabul etmeyen Devs kabilesine beddua etmesi istenince: "Yâ Rabbi! Devs kabilesine hidayet eyle de onları bizim saflarımıza kat" diye dua etmişti. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, VIII, 344)
 2. 2
  HayatinRengi
  Yeni Üye

  --->: beddua etmek doğru mu?

  Reklam  Gerçekten merak ettiğim bir konuydu.Allah razı olsun ;) 3. 3
  mum
  Özel Üye
  Gerçekten merak ettiğim bir konuydu.Allah razı olsun ;)
  amin cümlemizden..... 4. 4
  aSsude
  Usta Üye
  Beddua için ne derler döner dolaşır sahibini bulur.
  İyi bir şey değil tabiki.
  Zaten Allah ım herkesin hakkını verir, kimsenin kimse de hakkı kalmaz.
  O yüzden böyle şeylere başvurmak doğru değil .
  Elinize sağlık .

 5. 5
  Ziyaretçi
  İyiki uyardınız teşekkürler. Allah razı olsun.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Arkadaslar Merhaba. Ben geven yil bir universitede akademisyenlik icin sinava girdim. Sinav icin 4 kisi cagirdilar. Ben birinci siradaydim bu siralamada. Sonra bu 4 kisi yazili mulakata alindik. Benim sinavim cok iyi gevti eminim en az 80 bekliyorum. Ikinci siradaki kizi almak icin benim puanimi 40 verdiler ve ikinci siradaki.kizi aldilar. Torpil oynadi yani. Ben torpil yapanlarada yapanada cok agir beddua ettim.sizlerin dusuncelerini ogrenmek isterim.

+ Yorum Gönder
beddua etmek doğru mu,  bir kimseyi perisan edecek dua dogru mu
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi