Cebrail'in (as) vazifeleri bitmiş midir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Cebrail'in (as) vazifeleri bitmiş midir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  selametler
  Emekli
  Reklam

  Cebrail'in (as) vazifeleri bitmiş midir?

  Reklam  Cebrail'in (as) vazifeleri bitmiş midir?

  Forum Alev
  Soru: Hazreti Cebrail’in (aleyhisselam) peygamberlere vahiy getirmekle görevli olduğunu biliyoruz. Öyleyse son Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) geldiğine göre Cebrail’in (aleyhisselam) vazifesi bitmiş midir ya da başka vazifeleri var mıdır?
  Cevap: Hazreti Cebrail (aleyhisselam), peygamberlere vahiy getirdiği gibi bunun dışında da vazifeleri vardır. Kur'an'a göre Cebrail (aleyhisselam) karşı konulamayan müthiş bir güce, üstün bir akla ve kesin bilgilere sahiptir. "Arşın sahibi" nezdinde çok itibarlıdır ve meleklerin kendisine itaat ettiği şerefli bir varlıktır. (Necm Suresi, 53/5-6; Tekvîr Surei, 81/19-21)
  Cebrail (aleyhisselam), kadir gecesinde meleklerle birlikte yeryüzüne iner. Ahirette insanlar hesaba çekilirken mahşerde saf saf dizilen meleklerin yanında bulunur. Cebrail (aleyhisselam) sadece peygamberlere değil meleklere de Allah'ın emirlerini tebliğ eder. Aynı zamanda arşı taşıyan mukarrebin adı verilen meleklerdendir. Emrinde arşın çevresinde bulunan meleklerden bir ordu vardır. Ayrıca hadislerde geçtiği üzere Hassan b. Sabit'e kâfirleri hicveden şiirlerinde ilham vermiştir. (Müsned, 4/61,156; Buharî, Meğazî, 17; Müslim, Fezail, 46,47) Bu da göstermektedir ki Cebrail (aleyhisselam), peygamberlere vahiy getirirken peygamber olmayan Allah dostlarına da ilhamda bulunmaktadır.
  Kaynak: Yusuf Şevki Yavuz, Zeki Ünal, DİA, c. 7, s. 202 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Cebrail'in (as) vazifeleri bitmiş midir?

  Reklam  Bütün meleklerin bir değil bir çok görevi bulunmaktadır. Büyük melekler dediğimiz meleklerin daha üstün güçleri ve özellikleri bulunmaktadır. Cebrail a.s'ın görevi bir tek vahiy getirmek dışında farklı görevleri vardır ve bunları hala yapmaktadır.+ Yorum Gönder
Cebrail aleyhisselamın görevi bitmiş midir,  cebrail aleyhisselamın görevi bittimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi