Araba İçin Kurban Kesilir mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Araba İçin Kurban Kesilir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  selametler
  Emekli
  Reklam

  Araba İçin Kurban Kesilir mi?

  Reklam  Araba İçin Kurban Kesilir mi?

  Forum Alev
  Soru:
  Şirketin üzerine kayıtlı araba ve makinalar için kurban kestirilebilinir mi? Kestirirken isim olarak kimlerin veya neyin adı belirtilmelidir.

  Cevap:
  Aslında kesilen her hayvan Allah adına kesilmekte ve kesilirken "Bismillahi Allahü Ekber" denilmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekli olan husus, hayvanı boğazlayan kişinin niyetidir. Çünkü hüküm ona göre verilir. Mesela; bir beldeye teşrif eden devlet büyüğü için kurban kesilirken, onun ayak basması tazim edilerek kesiliyorsa, şirke düşme endişesi söz konusudur ve o hayvanın eti yenilmez. Fakat o vesileyle, Allah için kurban kesilirse, onun eti yenir. Aynı durum, törenler, açılışlar için de geçerlidir. Burada mühim olan kalptir, kalpte bulunan niyettir ve onu da Allah'tan sonra en iyi bilen o şahsın kendisidir.
  Siz de araba veya Allahın size bahşettiği nimetlere şükür adına veya onların kazadan beladan korunması adına Allah için kurban kesebilirsiniz. Kurban kesilirken Allahın adını anarsınız yani "Bismillahi Allahu ekber" dersiniz. Selametle.

  alıntı 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Araba İçin Kurban Kesilir mi?

  Reklam  Biz Allah'ın izniyle yeni bir araba alicaz. Arabaya adak olarak, maddi durumdan dolayı koyun yerine horoz kesebilirmiyiz?+ Yorum Gönder
araba için horoz kesilir mi,  arabaya horoz kesilir mi,  arabaya kurban kesilirmi,  araba için kesilen kurbanın eti yenir mi,  yeni arabaya horoz kesilir mi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi