İslami ilimlerde usul öğrenmenin önemi nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İslami ilimlerde usul öğrenmenin önemi nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  seyma018
  Yeni Üye
  Reklam

  İslami ilimlerde usul öğrenmenin önemi nedir?

  Reklam
 2. 2
  mumsema
  Özel Üye

  --->: islami ilimlerde usul öğrenmenin önemi nedir?

  Reklam  islami ilimlerde usul öğrenmenin önemi nedir?


  Usul Nedir? Usul öğrenmenin önemi


  Lügat anlamı : Asıl. Ana, baba. Cedler. İstinadgah. Racih delil, kaide. Asıllar, kökler, temeller. Tarz, metod, tertib. (Büyük Lügat, Usül maddesi. sh: 1026)
  Istılahi anlamı: Bir ilmin asıl mevzuundan önce öğrenilmesi lazım gelen esaslar. Bir hedefe ulaşmak için tutulan düzenli yol. (Büyük Lügat, Usül maddesi. sh: 1026)
  Usul-ü Erbaa : Edille-i Şeriyye.Fık. Fıkıh ilminin istinad ettiği deliller:
  1- Kitap, yani Kur'an-ı Kerim'de ki deliller.
  2- Sünnet
  3- İcma-ı Ümmet.
  4- Kıyas-ı Fukaha.

  Usul-ud-din : İlm-i Kelam.
  Usuliyun : Fıkıh Usulüyle uğraşan İslam alimleri. Usul-ü Fıkıh müellifleri.
  Usul-i Fıkıh : Fıkıh Usulu

  Usul ilmi kadar önemli bir ilim dalı yoktur. Günümüzde çeşitli meslek dallarında ihtisaslaşma yolunda gelişen teknoloji ve bu teknolojiye ayak uydurabilmek için insanların tüm enerjilerini harcamaları usul ilminin önemini ortaya koymaktadır.
  İslami ilimlerin tahsilinde ki engeller mü'minlerin kamil manada ilmi riyaseti elde etme noktasında fetret dönemi yaşadıklarını söyleyebiliriz. İster tefsir sahasında, ister hadis sahasında isterse fıkıh alanında olsun mü'minlerin belli ilimleri elde edebilmeleri için mutlaka usül ilimlerine riayet etmeleri şarttır. Günümüzde kendilerini müctehid zanneden bazı gafil ilahiyatçı Prof'ların düştüğü asıl hata bu usül meselesidir. Ellerine aldıkları Kur'an'dan heva ve heveslerine göre hüküm çıkardıklarını ve müctehid ulemanın ictihadlarını çürüttüklerini zannetmektedirer. Oysa bu modernist gafillerin ister tefsir konusunda, ister hadis konusunda, isterse fıkıh konusunda ileri sürdükleri yorumlarının ilmi edeb noktasından hiçbir kıymeti yoktur.
  İlim ehli İslam'i meselelerde konuşabilmek ve yazabilmek için hangi usullerle çalıştıklarını, hangi edebe riayet ettiklerini, kendilerinden önceki ulemanın takip ettikleri ilim elde teme yollarını nasıl takip ettiklerini çok hassas bir şekilde ortaya koymuşlardır. İlim ehli olmak isteyen Prof'ların önce ulemanın ilim elde etmede takip ettikleri silsileyi çok iyi anlamaları o büyüklerin yolunu takip etmeleri şarttır.
  Yoksa hem kendileri helak olurlar, hem de kendilerine uyan avanelerini helak ederler. Mahşer günü beyan edilecek mazeretlerin ve özür beyan etmelerin hiçbir öneminin olmayacağının, ağlama-sızlamaların fayda sağlamayacağı kesindir.

  Devamı ve Kaynak için:
  Usul Nedir? Usul öğrenmenin önemi 3. 3
  seyma018
  Yeni Üye
  çok teşekkür ederim..+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi