Yatsıdan sonra neden 'amenerrasulü' okunur?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Yatsıdan sonra neden 'amenerrasulü' okunur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  abuzum
  Üye
  Reklam

  Yatsıdan sonra neden 'amenerrasulü' okunur?

  Reklam  Yatsıdan sonra neden 'amenerrasulü' okunur?

  Forum Alev
  'Amenerrasulü' okumanın hükmü
  ''Aklı başında hiçbir adam görmedik ki Bakara Suresi’nin son iki ayetini okumadan uyusun.''
  Bu söz Hz. Ömer ile Hz. Ali’ye (ra) aittir. Bakara Suresi’nin son iki ayetinin ne kadar önemli olduğunu Kainatın İftihar Tablosu’ndan bizzat işitmişler ve bu iki ayeti hayatları boyunca uyumadan önce okumuşlar.

  Hz. Peygamber “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti hakkında bakın neler buyuruyorlar: “Her kim geceleyin Bakara Suresi’nden bu iki ayeti okursa ona yeter.” “Allah Teala, Bakara Suresi’ni iki ayetle sona erdirdi ki, bunları bana, Arş’ın altındaki bir hazineden verdi. Bunları öğreniniz, kadınlarınıza, çocuklarınıza belletiniz, öğretiniz. Çünkü bunlar salattır (namazdır), hem duadır, hem Kur’an’dır.”

  Efendimiz’in (sas) bu kadar önemle vurguladığı Bakara Suresi’nin son iki ayetinin meali hakikaten çok muazzam hele de bu günlerde daha da bir anlam kazanıyor. Şöyle ki; “Peygamber, Rabbi tarafından kendisine ne indirildi ise ona iman etti, müminler de. Onlardan her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve resullerine iman etti. “O’nun resullerinden hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz.” dediler ve eklediler “İşittik ve itaat ettik ya Rabbena, affını dileriz, dönüşümüz Sana’dır.

  Allah hiçbir kimseyi güç yetiremeyeceği bir şekilde yükümlü tutmaz. Herkesin kazandığı iyilik kendi lehine, işlediği fenalık da kendi aleyhinedir. Ya Rabbena! Eğer unuttuk veya kasıtsız olarak yanlış yaptıysak bundan dolayı bizi sorumlu tutma. Ya Rabbena! Bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ya Rabbena takat getiremeyeceğimiz şeylerle bizi yükümlü tutma. Affet bizi, lütfen bağışla kusurlarımızı, merhamet buyur bize. Sensin Mevlamız, yardımcımız. Kafir topluluklara karşı Sen yardım eyle bize.”

  Şimdi teklifimizi yapalım: Efendimiz’in buyurduğu gibi bu iki ayeti bir hafta içinde bilmiyorsak önce kendimiz öğrenelim sonra eşlerimize, çocuklarımıza öğretelim ve bugünden itibaren her gece yatmadan önce mutlaka okuyalım.

 2. 2
  turk8487
  Yeni Üye

  --->: yatsıdan sonra neden 'amenerrasulü' okunur?

  Reklam  inşallah kardeşim bilmiyordum bundan sonra okuyacagım bilgilendirdigin için rabbim razı olsun senden 3. 3
  tontiş
  Usta Üye
  bunu bizlerle paylaştığın için teşekkürler c anm bundan sonra bende dikkat edeceğim. allah razı olsn 4. 4
  abuzum
  Üye
  Allah Hepimizden Razı Olsun Kardeşlerim.

 5. 5
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Êmene'r-Rasûlü bimê ünzile ileyhi mi'r-Rabbihî ve'l-mü'minûn Küllün êmene billêhi ve melêiketihî ve kütübihî ve rusülih Lê nüferrigu beyne ehadim-mi'r-rusülih Ve gâlû semi'nê ve ve eta'nê ğufrâneke Rabbenê ve ileyke'l-mesîr Lê yükellifu'llâhü nefsen illê vüs'ahê Lehê mê kesebet ve aleyhê me'k-tesebet Rabbenê lê tüêhiznê innesînê ev ehta'nê, Rabbenê velê tehmil aleynê isran kemê hameltehû ale'llezîne min gablinê, Rabbenê velê tühammilnê mê lê tâgate lenê bih Ve'fu annê, veğfir lenê, ve'r-hamnê Ente Mevlênê fe'n-surnê ale'l-gavmi'l-kêfirîn

 6. 6
  aygen
  Bayan Üye
  faydalı bilgi için Allah razı olsun

 7. 7
  güül
  Üye
  tekrar hatırlattıgın ıcın sagol

 8. 8
  rabia07
  Usta Üye
  Yatsı namazından sonra her zaman okurum
  Bu güzel paylaşım için Allah c.c.razı olsun kardeş

+ Yorum Gönder
amenerrasulü hangi namazdan sonra okunur,  amenerrasulü nerelerde okunur,  amenerrasulü namazda okunur mu,  amenerrasulü nerede okunur,  amenerrasulu nerelerde okunur
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi