Cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  garip_bulbul
  Yeni Üye
  Reklam

  Cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz?

  Reklam  Cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz?

  Forum Alev
  Esselamü aleyküm bizim bi komşumuzun çalıştığı yerde bazı insanlar türkiyedeki imamların arkasında namaz kılınmayacağını iddia ediyor benim fazla bilgim olmadığı için bu insalara açıklayıcı bi cevap veremedim bu insanlar tüm namazlarını kılıyorlar fakat camiye gitmiyorlar dolayısıyla cumada kılmıyorlar 3 cuma kaçıranın kalbinin mühürlendiği olayıda düşünürsek ben bunlara nasıl cevap vereyim delil göstererek
  Allaha emanet olun
  ..
  arkadaşlar bi bilen arkadaşımız varsa beni aydınlatsın lütfen kaç gündür bakıyorum hiç bi açıklama yapan yok herşeye rağmen Allah razı olsun 2. 2
  alicanavar
  Özel Üye

  --->: Cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz?

  Reklam  Değerli kardeşim güzel ülkemizde cuma namazı kılınır ve akıl baliğ olan her müslümanın da kılması gerekir. Bakmayın bazıları Türkiye "darül harb"dir diyerek bu işten sıyrılmak istiyorlar. Aksine aşağıda bununla ilgili bir yazı var umarım faydalı olur.  Abbasiler bile İstanbul'u fethetmek için Bizans'ta, Bizanslılarla savaş edilirken bile, Karaköy'deki Arap Camii'nde cuma namazı kılınmıştır. Halihazırda Avrupa ülkelerinde vs. yerlerde de cuma namazları kılınıyor.

  Cuma namazları, müslümanların toplanmasına vesile olduğu için, dağınık olmayıp toplu halde bulunmalarına vesile olduğundan faydalıdır. Kılınmasında hikmet vardır, fayda vardır. Tarihen de öyledir, naklen de öyledir, aklen de öyledir. O bakımdan cuma namazları kılınmalıdır.

  Cuma namazı kılınır. Peygamber Efendimiz'in Mekke'de bulunduğu sırada, müslümanlar daha Medine'de hakim değilken, daha cuma suresi inmeden, sahabe Medine'de cuma namazı kılarlardı. Peygamber Efendimiz Medine-i Münevvere'ye hicret ettikten sonra, henüz daha hakimiyet tamamen müslümanların eline geçmeden, Medine-İ Münevvere'ye doğru giderlerken, Kuba mescidinde Cuma suresi nazil oldu. Orda topluca cuma namazı kıldılar.

  Cuma namazı çok muhteşem bir namazdır, çok yerinde bir namazdır. Her cuma müslümanlar bir araya geliyorlar. O kalabalık bir daha kolay kolay başka hiç bir şekilde toplanamıyor. Her cuma camiler tıklım tıklım doluyor. Böylece birbirlerini görüyorlar sorunlarını dinliyorlar. 3. 3
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı garip_bulbul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Esselamü aleyküm bizim bi komşumuzun çalıştığı yerde bazı insanlar türkiyedeki imamların arkasında namaz kılınmayacağını iddia ediyor benim fazla bilgim olmadığı için bu insalara açıklayıcı bi cevap veremedim bu insanlar tüm namazlarını kılıyorlar fakat camiye gitmiyorlar dolayısıyla cumada kılmıyorlar 3 cuma kaçıranın kalbinin mühürlendiği olayıda düşünürsek ben bunlara nasıl cevap vereyim delil göstererek
  Allaha emanet olun
  ..
  arkadaşlar bi bilen arkadaşımız varsa beni aydınlatsın lütfen kaç gündür bakıyorum hiç bi açıklama yapan yok herşeye rağmen Allah razı olsun
  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  kardeşim öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim:)

  kardeşim bu söz ettiğin uzun bir hikaye çok araştırdım ve nerdeyse bütün alimlerin görüşlerini okudum ama sana kısa ve net bir cevap vereyim.
  O söz ettiğin insanlar kesinlikle hata yapıyorlar.

  Cuma namazına gitmek farzdır, gitmeyip kendine mazeret arayanlar nefislerine uyuyorlar. Allah ıslah etsin.

  Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır. (Kur'anı Kerim, Cuma Süresi 9)

  Abdullah b. Mes’ud radiyallahu anh’dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
  “Nerdeyse birine (yerime) namaz kıldırmasını emredip de cuma namazına gelmeyenlerin evlerini yıkmaya niyetlenmiştim.” (Müslim)
  “Bazı kimseler ya cuCuma Namazınıma namazına katılmamayı terkedecek yoksa Allah onların kalblerini mühürleyecek ve sonra onlar gafillerden sayılacaklardır.” (Müslim)
  “Önemsemeyerek üç cuma namazını terk eden kimsenin kalbini Allah mühürler.” (Ebu Davud, Nesei sahih senedle rivayet etmişlerdir.) Hafsa radiyallahu anh’dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
  “Ergenlik çağına erişmiş herkesin cuma namazına gitmesi farzdır.” (Nesei) (Cuma namazı diğer vakit namazları gibi değildir. Farz olabilmesi için vakit namazlarının şartları dışında bir takım belli şartları vardır. Bu şartlar tahakkuk etmedikçe cuma namazını kılmak farz olmaz ve onun yerine öğle namazı kılınır. Bundan dolayı da cuma namazını terkeden günah işlemiş sayılmaz bilakis doğru bir iş işlemiş olur.)
 4. 4
  garip_bulbul
  Yeni Üye
  Allah razı olsun abi bu ayet ve hadisleri onlara göstermeye çalışacağım

 5. 5
  evin
  Yeni Üye
  Paylaşım İçin Teşekkürler

 6. 6
  ebu-CendeL
  Yeni Üye
  Öncelikle burada şu hususun zihinlerde ve kalplerde net olarak belirginleşmesi lazımdır. Tağutların destekçileri de tağutların hükmündedirler, yani kafirdirler. Tağutları sözlü ya da fiili olarak destekleyen, böyle kurumların içerisinde yer alanlar mutlak olarak kafirdirler.

  Bir hadisi şerifte Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor: "Sizin başınıza bazı liderler gelecek ki bu liderler şerli(Hristiyan ve Yahudiler) insanlara yakın olacaklar ve namazları vakitlerinden geciktirerek kılacaklar. Kim bunların zamanında yaşarsa onlara asker de olmasın, polis de, vergi tahsildarı da olmasın, haznedar da." (Sahih İbni Hibban c. 10, sf. 446)
  değerli kardeşlerim bir konuda yanlış yorumlar yapıyorsunuz.

  Alicanavar kardeşim demiş ki

  ''Bakmayın bazıları Türkiye "darül harb"dir diyerek bu işten sıyrılmak istiyorlar.''

  Bu işten sıyrılmak istiyorlar derken o insanların hakkına girdiğini biliyorsundur eminim..

  İslami olmayan bir ülke nedir sevgili kardeşim ? Bu ülkeye ''Darül İslam'' ülkesi diyebilirmiyiz ?

  Demiyormu Yüce kitabımız İÇKİ HARAMDIR.
  Anayasa Mahkemesi ne diyor ? : Vergisini ödeyen herkes icki satabilir..
  Bunu örneklerle çoğaltabiliriz..

  Cuma namazı kıldırcak Hocanın nelere sahip olması gerektiğini ve yetkisini bir araştırın.

  Size Sütçü imamın bir cuma namazı öncesi Vaazını hatırlatırım : ÜLKEMİZ İŞGAL ALTINDA İKEN BEN SİZE CUMA NAMAZI KILDIRAMAM! ÇIKIN ÜLKENİZİ KURTARIN...

  Diyanet İşleri Teşkilatının tağuti sistemi koruyup, muhafaza eden bir kurum olmasından dolayı bu teşkilatın imamları arkasında namaz kılınmasının kesinlikle caiz değildir. Namaz gibi büyük önem arzeden bir amelin, bu kurumun elemanlarına teslim edilmesi, tağutu inkar ederek Allah’a iman eden bir muvahhidin, bizzat tağutları muhafaza ve müdafaa etmek için kurulmuş bir teşkilatın mensubunu imam olarak önüne geçirmesi asla kabul edilebilecek bir tutum değildir.

  Bununla birlikte kafirlerin atadığı bir imamın arkasında namaz kılmak ne kadar meşrudur acaba? İmam Kurtubi Tevbe Suresi’nin 107. ayetinin tefsirinde şöyle demektedir: “İlim adamları derler ki: Zalimin imamlığını yapan kimsenin arkasında namaz kılınmaz.” Kurtubi bu hususta delil olarak ise Dırar mescidinde İmamlık yapan Mücemmi' b. Cariye'nin kendi döneminde imamlık yapmasına izin vermemesini delil olarak getirmektedir. Dikkat edilirse İmam Kurtubi zalimin imamının arkasında namaz kılınmayacağını söylemektedir. Peki ya Allah’ın dinine düşman, Allah’ın indirdiklerini değiştiren, beşeri hükümlerle hükmeden, kafirlere dost, Müslümanlara düşman bir idarenin imamının arkasında namaz kılmak nasıl caiz olur?

  Efendimiz sav ne diyor..

  ''Öyle bir gün gelecek ki Camiler tıklım tıklım olacak fakat içerisinde bir tane Müslüman bulunmayacak''

  Cuma namazının hükmünü ve gerekliliğini en az sizin kadar biliyoruz. Lakin siz bizim bildiklerimizi araştırmıyorsunuz.

  Allah (c.c.)´ın karşısında, İslam´ın ve müslümanların karşısında bulunan her ordu tağuti bir ordudur. Şeriat´ı ortadan kaldıran ve Hilâfet´i lağveden ve gelmemesi için savaşan bir ordu tağuti bir ordudur.

  ...

  Araştırın kardeşlerim. Müslümanın Zulüm gördüğü zalimin Hüküm sürdüğü Ahlaksızlığın arttığı bir ülkede nelere dikkat edilir bi araştırın..

 7. 7
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz? ile ilgili Benzer Konular

  Cuma günü ve cuma namazı ile ilgili hadisler
  En Çok Hangi Durumlarda Ağlarsınız ?
  Hastalığınız dışında hangi durumlarda öksürürsünüz?
  Neden cuma günü mübarek kılınmış ve namazı var? Cuma günün önemi nedir?
  Üç kere Cuma namazına gitmeyenin cenaze namazı kılınmaz diye söyleniyor bu ne kadar dorudur?

 8. 8
  Yaralı Melle
  Özel Üye
  soru soran ve cevaplaynlardan Allah razı olsun

 9. 9
  Ziyaretçi
  arkadaşlar nisa suresi 59. ayet okuyun orda kime itaat edilmesini ve eger anlaşmazlık olursa kime ve nelere başvurulmasını kitap bildiriyor.şimdi 3 cuma kılmayanın kalbi mühürlenir buyurmuş rasulullah efendimiz peki 1 ikindi namazını lımayanın bütün amelleri boşa gider diyede buyurmuş efendimiz salatü selam insan yaşamında nasıl kademe kademe ilerliyorsa islamda da aynı öyle ilerler önce küçük cihat yani kişinin nefsiyle olan mücadelesi sonra büyük cihat yani allah yolunda ömrünü geçirmesidir.De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, kabileniz, elinize geçirdiğiniz mallar, durgunluğa uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşunuza giden evler, size Allah'tan vve peygamberden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise; o zaman Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyedurun. Ve Allah; fasıklar güruhunu hidayete erdirmez.tevbe 24 .
  bakın arkadaşlar bu ayeti kerimede eger allahın hükmü yeryüzünde hakim olsun diye mücadele etmezsek o zaman oturun allahın azabını bekleyin ve mutlak allahın azabı fasıklara ulaşır buyuruyor cenabı Mevla.sen 5 vakit namzı kılma ama 3 cuma geçirmekten kork.
  şimdi bi kalabalık büyük bi caminin önüne gitsek ve çıkan cemaata sorsak cumanın şartları nelerdir die sizce kaç kişi buna cevap verebilir.cumanın şartlarını bilmek de cumanın bir şartıdır bilmiyorsan bilmediğin bi ibadeti nasıl yaparsın oruç tutmayı rucun şartlarını bilmeyen bi insan sizce oruç tutabilirmi adam yer ama orucum der neden şartlarını bilmiyor . bi kardesşim sütçü imamdan bahsetmiş yerinde bi bahsediş. arkadaşlar sütçü imamı okuyun o zaman anlarsınız uyanalım artık bize bu ülkede siz Müslümansınız namazınızı kılın gerisine karışmayın die yıllardır uyutuluyoruz uyanalın artık yeterrrr bu gün allah için ne yaptın die soralım kendimize 1 kişi dermi rabbimin adını yüceltmek için onun hükmü hakim olsun die mücadele ettim diyen var mı bunlar dururken burada cuma namazını tartışmak sizce doğrumu allah hepimizi yolunda mücaddelede eden ve o yolda can veren salih kullarından eylesin aminn.

 10. 10
  Ziyaretçi
  güzel kardeslerim farketınızmı müslüman kardeşlerim dinin diregi olan namazı tartısma konusu yaptıkk namazla ilgili ayetler hadisler okuyun düşününn


  Ayetlerle Namaz
  "Namazı dosdoğru kıl. Şüphesiz namaz; insanı her türlü hayasızlıktan, çirkinlikten ve kötülükten alıkoyar." (Ankebut 29/45)
  "Sizi cehenneme sevk eden nedir? Namaz kılanlardan değildik" derler (Müddesir 74/42-43)
  "Namaz, müminlere vakitli olarak farz kılınmıştır" (Nisa 4/103)
  "Namazlara hele orta namazlara dikkat edin ve gönülden boyun eğerek Allah'ın divanında durun" (Bakara 2/298)
  "Muhakkak namaz, fahsa(iğrenç) ve münker (kötü) şeylerden vazgeçirir" (Ankebut 29/45)
  "Namazı doğru kılın… Kendiniz için her ne hayır (yapıp) gönderirseniz Allah yo-lunda onu bulursunuz. Şüphesiz Allah yapkıtlarınızı görüyor" (Bakara 2/110)
  "İman edip iyi amel yapan ve namaz kılıp, zekat veren kimselerin Rableri indinde mükafatları şüphesiz kendilerinindir. Ve onlara bir korku yoktur. Ve onlar mahzun olacakdeğildirler." (Bakara 2/277)
  "Hele o namaza devam eden kullarıma bak... İşte bunlara yarın büyük bir mükafat vereceğim." (Nisa 4/962)
  "And olsun ki, eğer siz namazı kılar, zekatı verir ve peygamberlerime inanır, kendilerine kuvvetle yardım eder, mallarınızı Allah yolunda güzel bir şekilde harcarsanız o taktirde kabahatlerinizi örterim ve mutlak sizi altından nehirler akan cennetlere koyarım." (Maide 5/12)
  "İyiliği emredenler, kötülükten alıkoyanlar, namazlarını dosdoğru kılanlar, Allah'a ve elçilerine itaat edenler, Allah onlara merhamet edecektir. Kuşkusuz Allah'ın her şeyi yapmaya gücü yeter ve her işinde hikmet vardır." (Tevbe 9/71)

  Hadislerle Namaz
  "Sabah namazı dünya ve içindekilerden hayırlıdır"
  "Allah'ın en çok sevdiği amel vaktinde kılınan namazdır" (Buhari-Müslim)
  "Namaz dinin direğidir. Kim namazını kılarsa dinin direğini dikmiş olur. Kim de namazını kılmazsa dininin direğini yıkmış olur. (Hz. Muhammed)
  Peygamber Efendimiz (sav) bana dünyada üç şey sevdirildi buyururken bu üç şeyden birinin namaz olduğunu bildiri-yor.
  "Muhakkak namaz, insanı bütün kötülüklerden alıkoyar"
  "İşte bu iki namaz (yatsı ve sabah) münafıklara en ağır gelen namazdır. Bunlarda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilseydiniz diz üstü emekle-yerekte olsa namaza gelirdiniz. (Ebu Davut, Salat 47)
  "Suyun kiri giderdiği gibi, beş vakit namazda günahları yok eder" (Nesai, Salat 7)
  "Ey Ademoğulları kalkınız; insanları yakmak için hazırlanmış olan ateşi namaz kılarak söndürünüz." (Hz. Ebu Bekir (rh

+ Yorum Gönder
cuma namazı hangi hallerde kılınmaz,  cuma namazı ne zaman kılınmaz,  cuma namazına hangi durumlarda gidilmez,  cuma namazı neden kılınmaz ,  cuma namazı hangi durumlarda kılınmaz
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi