Size DİN ile bir sorum

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Size DİN ile bir sorum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  @dj@
  Üye
  Reklam

  Size DİN ile bir sorum

  Reklam  Size DİN ile bir sorum

  Forum Alev
  arkadaşlar ben abdest alıyorum ağzıma su vermeyi unuttum abdest'im kabul olurmu? cevabı açıklamalı verirseniz sevinirim 2. 2
  BADMAN
  Usta Üye

  --->: size DİN ile bir sorum

  Reklam  olmaz arkadasim benim fikrim abdestinde kurallari war ama hepsini uygulamak lazim mütemadiyen :) 3. 3
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı @dj@ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaşlar ben abdest alıyorum ağzıma su vermeyi unuttum abdest'im kabul olurmu? cevabı açıklamalı verirseniz sevinirim
  olur kardeşim. ağza su vermek 4 mezhepte sünnettir. yapıldığında sevap kazanılır. yapılmadığında da abdetst olur fakat sevaptan mahrum kalınır.
  -----------------------------------------------


  Abdestin Sünnetleri

  Abdestin başlıca sünnetleri şunlardır:
  1) Abdeste başlarken önce temiz olan elleri bileklere kadar yıkamak. Temiz olmayan elleri önce yıkamak ise farzdır. Böylece diğer organlar kirlenmiş olmaz.
  2) Abdeste "Eûzü Besmele" ile başlamak. Abdest arasında okunacak Besmele ile bu sünnet yerine getirilmiş olmaz.
  (Hanbelîlere göre, abdestin başlangıcında Besmele okumak vacibdir; kasden terk edilirse, abdest batıl olur. Yanılarak veya bilmeyerek terk edilmesi abdesti geçersiz kılmaz.)
  3) Niyet etmek: Abdesti, namaz kılmaya veya abdestsizliği gidermeye veya Yüce Allah'ın emrini yerine getirmeye niyet ederek almak.
  Niyet kalb ile olur, Dil ile "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" denilmesi güzel görülmüştür. Niyetin vakti, elleri veya yüzü yıkamaya başlama zamanıdır.
  (Malikîlerle Şafıîlere göre, abdestin başında niyet etmek farzdır. Hanbelîlere göre de, niyet abdestin sıhhatının şartıdır.)
  4) Mazmaza (ağıza su vermek) ve istinşak (buruna su çekmek). Şöyle ki: Elleri yıkadıktan sonra; önce üç kez ağıza dolusunca su alınır ki, buna "Mazmaza" denir. Sonra üç kez de burnun yumuşağına kadar gidecek şekilde burnuna su verilir ve sümkürülür. Buna da "İstinşak" denir. Her su verişte su yenilenir. Bunları yapmakla hem ağzın, hem de burnun içi yıkanmış ve kullanılacak suyun tadı ve kokusu anlaşılmış olur.
  5) Mazmaza ve istinşakı aşırı derecede yapmak. Şöyle ki: Mazmazada su, boğaza kadar iner. İstinşakta su, burnun katı yerine kadar çıkarılır. Fakat oruçlu olanlar mazmaza ve istinşakı böyle aşırı yapmazlar.
  6) Misvak kullanmak. Şöyle ki: Misvak, arak denilen ağacın dalından yapılan ve dişleri temizlemek için kullanılan bir fırçadır. Böyle lifleri olan diğer ağaç dallarından da yapılabilir. Misvak, parmak kalınlığında ve bir karış boyunda olmalıdır. Sağ ele alınır ve serçe parmağının üstünden geçirilir, baş parmak ve işaret parmağı ile tutularak ıslak olan ağzın sağ tarafından enine olarak dişler fırçalanır. Bunun kullanılması oruca zarar vermez.
  Misvakın pek çok yararları ve sevabı vardır. Dişleri temizler, ağız kokusunu giderir, sağlığa yararlı olur. Bir hadis-i şerifte: "Misvak, ağzı, temizleyici ve Rabbin rızasını kazandırıcıdır," buyurulmuştur. Diğer bir hadis-i şerifde de: "Eğer ümmetime güçlük vermeyecek olsaydım, her abdest için misvak kullanmalarını onlara emrederdim." buyurulmuştur.
  Misvak bulunmaz veya kullanıldığında dişleri kanatırsa, onun yerine parmak kullanılabilir. Şöyle ki: Baş parmak ağzın sağ tarafına, şehadet parmağı da sol tarafına salınarak üst ve alt dişler ovalanır. Misvak kullanmak yalnız namazlara özgü değildir, kullanılması her zaman iyidir; çünkü temizliğe yardımcıdır. Kıl fırçalarla yapılan diş temizlemelerine de üstünlüğü vardır.
  Kadınlar oruçlu olmadıkları zaman çiğnedikleri sakız misvak yerine geçer.
  7) Sıra gözetmek: Abdest alırken önce yüz, sonra kollar yıkanır. Bundan sonra başa meshedilir ve arkasından da ayaklar yıkanır. Ayaklarda mest varsa, mestlerin üzeri meshedilir. Bu şekilde sıra gözetilmezse, yine abdest sahih olur, ancak sünnete uyulmuş olmaz.
  (Şafiî ve Hanbelîlere göre, abdest alırken bu sıraya uymak farzdır.)
  8) Abdeste sağ tarafdan başlamak: Sağ kol, sol koldan önce ve sağ ayak sol ayakdan önce yıkanır. Sağ taraf daha şerefli olduğu için böyle yapılır.
  9) Abdest organlarını üçer kez yıkamak. Bunlardan biri farz, diğer ikisi sünnettir. Üçten fazla veya üçten az yıkamak sünnete aykırıdır. Şüphe sebebiyle veya su azlığı dolayısıyla bu sayılar azaltılıp çoğaltılabilir.
  10) Elleri ve ayakları yıkamaya başlarken parmak uçlarından başlanır.
  11) Eller ve ayaklar yıkanırken parmakların arasını yoklayıp yıkamak (hilallamak): El parmakları birbirine sokularak, ayak parmakları da el parmaklarından biri ile yapılır. Sol elin serçe parmağı ile sağ ayağın altından ve serçe parmağın arasından hilallamaya başlayarak sıra ile sol ayağın serçe parmağında sona erdirilmesi iyidir. Parmakları akar suya koymak da hilallama yerine geçer.
  12) Abdest suyunu, bıyıkların ve kaşların altlarına ve yüzün çevresinden sarkmış bulunan fazla kıllara eriştirmek.
  13) Sakalın çeneden aşağıya uzamış kısmını meshetmek ve sık olan sakalı bir avuç su ile alt tarafından el parmakları ile hilallamak. Bu, iki İmama göredir; İmam-ı Azam'a göre müstahabdır.
  14) Başın tamamını bir su ile meshetmek. Buna "Kaplama Mesih" denir. Sünnet üzere kaplama mesih şöyle yapılır: Her iki el tamamen ıslatılır. Sonra bu iki elin baş parmakları ile işaret parmaklarından sonra gelen üç parmak birbirine bitiştirilir. Bu ellerin ayaları yukan kaldırılıp o bitişik parmaklar uç uca gelmek üzere birbirine yaklaştırılır.
  Böylece bitişik halde olan iki elin parmakları başın ön tarafından enseye kadar çekilir. Sonra ellerin ayaları başın iki tarafına yapıştırılarak ense tarafından başın önüne kadar çekilir. Böylece bütün başın meshi bitmiş olur. Sonra başa değdirilmeyen baş parmakların içi ile kulakların dışları ve şehadet parmakları ile de kulakların içleri meshedilir. Parmakların arkaları ile de boyun meshedilir. Bununla beraber başın her tarafı istenildiği bir şekilde meshedilebilir.
  (Şafiîlere göre, meshi üç kez tekrarlamak sünnettir.)
  15) Kulakları meshetmek. Bu mesih bir su ile yapılabileceği gibi yukarıda bildirildiği şekilde de yapılabilir. Serçe parmaklarını kulak deliklerine sokarak kımıldatmalıdır.
  (Hanbelîlere göre, kulakları ve içlerini meshetmek farzdır; çünkü bunlar da baş kısmına dahildir.
  16) Boynu meshetmek: Başı ve kulakları meshettikten sonra, iki elin arkaları ile ve üçer parmakla, yeni bir suya gerek kalmaksızın boyun meshedilir. Boğazı meshetmek bid'attır.
  17) Abdest organlarını, üzerlerine dökülen su ile iyice ovmak.
  18) Abdest organlarını, arada kesinti yapmadan yıkamak. Bir organ henüz kurumadan diğerini yıkamaya geçmek. Buna "Vilâ" denir. Havanın sıcaklığı sebebiyle yıkanan organın hemen kuruması vilâya engel değildir. 4. 4
  aliayhan
  Üye
  mumsema zaten çok güzel bir şekilde anlatmış konuyu...emeğine sağlık mumsema...

 5. 5
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı aliayhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  mumsema zaten çok güzel bir şekilde anlatmış konuyu...emeğine sağlık mumsema...
  sağol aliayhan Allah razı osun:)

 6. 6
  esat35
  Üye
  Dinde benim fikrim bişey yoktur..Ölçüler,yasaklar ve izinler vardır..Din çok hassas bir konudur..Tam olarak bilmeden bir dini konu hakkında yorum yapmak insana faydadan çok zarar getirir..Mumsema kardeşim ALLAH razı olsun..

 7. 7
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı esat35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Dinde benim fikrim bişey yoktur..Ölçüler,yasaklar ve izinler vardır..Din çok hassas bir konudur..Tam olarak bilmeden bir dini konu hakkında yorum yapmak insana faydadan çok zarar getirir..Mumsema kardeşim ALLAH razı olsun..
  Allah senden de razı olsun esat35 kardeşim. haklısın ancak müçtehitler yorum yapar. (yeni bir ihtiyaç/mevzuda)
  herkesin aklına göre din yorumlansa bir sürü din ortaya çıkar

  Allaha emanet olun

 8. 8
  By.TeKMaSTeR
  Emekli
  Teşekkürler Mumsema abi

 9. 9
  gamsız
  Üye
  paylaşmak güzeldir. bilgi için sağolun... bilgilendirmek güzeldir mümsema umarım insanları her zaman doğru bilgilendir ve Peygamber efendimizin(amellerin en güzelinden biri hayırlı ilim öğrenmektir) sözüne mashar olursun Allah razı olsun(hadisi tam olarak net hatırlamadığım için direk hadis olarak belirtmek istemedim yanlış varsa Allah affetsin)

 10. 10
  iluh72
  Yeni Üye
  maşallah mumsema kardeşime ben bi bölümü açtığımda soruyu okurum ve cavap veren olarak gözüm mumsema kardeşimi arar Allah razı olsu ne guzel cevaplar öyle Allah binlerce kez razı olsun selam ve dua ile

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi