Geçici Dövme Yaptırmak Günah mıdır?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Geçici Dövme Yaptırmak Günah mıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  _Garez_
  Usta Üye
  Reklam

  Geçici Dövme Yaptırmak Günah mıdır?

  Reklam  Geçici Dövme Yaptırmak Günah mıdır?

  Forum Alev
  ARkadaşlar çoğu yerde araştırdım ama sizdende bilgi almak istedim.Kalıcı dövmenin insan vücuduna zararı olduğu için günah olduğunu biliyorum.Pekiya geçici dövme günah mıdır? Şimdiden teşekkür ederim. 2. 2
  ESAT
  Üye

  --->: Geçici Dövme Yaptırmak Günah mıdır?

  Reklam  benimde merak ettigim bir konu,
  ? 3. 3
  MaviAdam
  Özel Üye
  İnsanlar, çok eski zamanlardan beri vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmışlardır. Bugün bu adet, yer yer sürdürülüyor. Avrupa ve Amerika’da bazı gençler bunu bir “süs” şeklinde yaparken, yurdumuzda da birtakım havai gençler onları taklit ediyorlar. Cahiliye arapları dövmeyi süslenmek için yaparlarken; dövme ile bedenlerine çeşitli şekil ve suretler yaparak bununla mafsallarının güç kazandığına inanırlardı. Bugün ise bu tamamen bir özentiden öteye geçmemektedir.

  Dövme, bilinen şekliyle şöyle yapılıyor: vücut, iğne ve benzeri aletlerle kan akacak şekilde yaralanıyor. Sonra aynı yere iç yağı ve bazı maddeler konarak yara iyileşmeye terk ediliyor. Sonunda deri altında koyu yeşil bir şekil meydana geliyor.

  Buhari ve Müslim’de rivayet edilen hadislerde, peygamber efendimiz (a.s.m.) Dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın Allah’ın rahmetinden mahrum kalacağını bildirmiştir.

  Bilmeden dövmeyi yaptıran insan nasıl hareket edecektir? Bundaki hüküm, dövmeyi yaparken kullanılan maddeye göre değişir. Şayet bu maddeler dinen necis sayılanların arasında bulunuyorsa, dövme de o hükme girer. Bunda yapılacak şey, şayet ufak bir müdahale veya ameliyatla hallediliyorsa gidermeye çalışmaktır. Şayet giderilemiyor, buna da imkan bulunamıyorsa, o şekilde bırakılır. Çünkü cenab-ı hak kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemez, onun üstesinden gelemeyeceği, yapamayacağı şeyleri istemez.

  Abdeste ve gusle mani olup olmadığına gelince; bir defa dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusülde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.

  Bilerek veya bilmeyerek böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah'tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. Ve inşallah da kabul edilir.

  Vucut üzerinde kına veya boyalarla yapılan geçici dövme de caiz değildir. Eğer dövme yapılan boya suyu alta geçirmeyecek şelikde ise abdest ve gusle manidir. 4. 4
  mumsema
  Özel Üye
  Alıntı _Garez_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ARkadaşlar çoğu yerde araştırdım ama sizdende bilgi almak istedim.Kalıcı dövmenin insan vücuduna zararı olduğu için günah olduğunu biliyorum.Pekiya geçici dövme günah mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.
  Alıntı MaviAdam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Vucut üzerinde kına veya boyalarla yapılan geçici dövme de caiz değildir. Eğer dövme yapılan boya suyu alta geçirmeyecek şelikde ise abdest ve gusle manidir.
  (Geçici olmayan) dövmenin günah olduğunu hepimiz biliyoruz.

  geçici dövme de hem vucuda zararlıdır (Doktordan duymuştum) hemde vucuda suyun değmesine engeldir.

  sağlığımızı düşünmesekte (kalıcı dövme gibi olmasada (ki kardeşidir)) abdest ve güsle mani olduğu için sakınmak lazım

  Allaha emanet ol

 5. 5
  _Garez_
  Usta Üye
  Bilgilendirdiğiniz için tşkler arkadaşlar

 6. 6
  gamsız
  Üye
  paylaşmak güzeldir emeğinize sağlık...

 7. 7
  mucahitkey
  Yeni Üye
  herkez insandır ve herkez paylaşmaya egilimlidir

 8. 8
  atak001
  Yeni Üye
  bu senennin modasi kina dovmeler kina da su gecirdigine gore kina dovmeler caiz midir degilmidir yapan cok kisiden gordum

 9. 9
  RAP Çİ KIZ
  Usta Üye
  tşkrler paylaşımın için ben yazın yapmıştım ama uzun süreliydi

 10. 10
  sercann95
  Yeni Üye
  ya döv me yaptırmayın günah işte

 11. 11
  sercann95
  Yeni Üye

  --->: Geçici Dövme Yaptırmak Günah mıdır?

  Reklam  ya dövme yaptırmayın günah işte

 12. 12
  Ziyaretçi
  geçici dövme kınadan yapılır

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
geçici dövme günah mı,  geçici dövme yaptırmak günah mı,  Geçici Dövme GÜNAH MI,  gecici dovme gunahmi,  geçici dövme günahmı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi