Eyyubiler Hakkında Geniş Bilgi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve İslam Tarihi Bölümünden Eyyubiler Hakkında Geniş Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Eyyubiler Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Eyyubiler Hakkında Geniş Bilgi

  Forum Alev
  EYYUBİLER (1171-1348)

  Haleb Atabeyi Nureddin Mahmut’un komutanlarından Selâhaddin, Haçlılarla işbirliği yapmakla Mısır’daki Fatımî devletine son vermişti (1171). Burada güçlü bir idare kuran Selahaddin, Nurettin Mahmut’un ölümünden sonra bağımsızlığını ilân etti (1174). Kurduğu devlet babasının adından dolayı Eyyûbîler olarak bilinir.


  Selahattin Eyyûbî, emrinde bulunan Türk askerleriyle beraber Haçlılara karşı çetin mücadeleler verdi. Ünlü Hıttîn savaşı ile Haçlıları Kudüs’ten çıkardı ve İslâm dünyasında bir efsane hâline geldi (1187). Nitekim bir Arap şairi Selahattin Eyyûbî’nin Halep’i de alması üzerine “Arap milleti, Türklerin devletiyle yüceldi. Ehl-i Salib (Haçlılar) davası Eyyûb’un oğlu tarafından perişan edildi” demiştir.


  Eyyûbî Devleti’nin sınırları kısa sürede Mısır, Suriye, Güneydoğu Anadolu ve Arabistan’ın güneyine kadar genişledi. Ancak Selahattin Eyyûbî’nin ölümü üzerine devlet hanedan üyeleri tarafından paylaşıldı(1193). Mısır’daki asıl kol, ordu komutanlarından Aybeg tarafından yıkıldı ve yerine Memlûkler devleti kuruldu (1250). Hama kolu ise 1348′e kadar varlığını devam ettirmiştir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Eyyubiler Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Selahaddin Eyubi Haleb atabeyinin komutanıydı Haçlılara yardım eden Fatımileri yıkması ile tanınır. Atabeyi öldükten sonra kendi devletini kurmuştur. Sınırlarını kısa süre içinde genişletmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi