Harzemşahlar Hakkında Geniş Bilgi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve İslam Tarihi Bölümünden Harzemşahlar Hakkında Geniş Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Harzemşahlar Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Harzemşahlar Hakkında Geniş Bilgi

  Forum Alev
  HARZEMŞAHLAR (1097-1231)

  Ceyhun ırmağının Aral gölüne döküldüğü yerin güney kesimleri Harezm (Harzem) adıyla anılır. Öteden beri burada hüküm sürenlere Harzemşah (Harezmşah) denilmiştir .Harzemşahlar sülâlesinin atası Anuş-Tegin isminde, Begdili Türk zümresine mensup bir kişidir. Anuş- tegin Selçuklu Sultanı Melikşah’ın saray hizmetinde bulunuyordu. Oğlu Kudbeddin Muhammed, Selçuklulara bağlı kalarak, Harzemşah unvanı ile bu bölgenin valiliğini üstlenmiştir (1097-1128). Daha sonra başa geçen Atsız ve İl-Arslan devirlerinde hem Irak Selçukluları hem de Kara-Hıtaylarla mücadele edildi. Nitekim İl-Arslan, Sultan Sencer’in ölümü üzerine bağımsızlığını ilân etti (1157).


  Harzemşahların en büyük hükümdarı Alaaddin Tekiş’tir (1172 -1200). Tekiş, önce Kara-Hıtaylar’ı, ardından son Selçuklu Hükümdarı II. Tuğrul’u yendi. Harzemşahlar kısa sürede sınırlarını Doğu Anadolu’dan Maverâünnehir’e kadar genişlettiler. Âdeta Selçuklu devletinin vârisi oldular. Karahanlı ve Kara-hıtay devletlerine son verdiler. Ancak bu parlak dönem uzun sürmedi. 1220′de bütün ülke Cengiz Moğolları’nın istilâsına uğradı. Celâleddin Harzemşah devleti yeniden toparlamak için uğraştıysa da başarılı olamadı. Ölümü üzerine Harzemşahlar Devleti tamamen ortadan kalktı (1231).
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Harzemşahlar Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Harzemşahların atası Selçukluların sarayında çalışan biriyken oğlu Selçuklulara bağlı vali olmuş dönemin hükümdarı Sultan sencer ölünce bağımsızlığını ilan etti ve zamanla Hunlar, Selçuklunun lideri haline gelmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi