İnşaat Bölümü'nün Dalları

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve İnşaat Teknolojisi Bölümünden İnşaat Bölümü'nün Dalları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TUANA
  Emekli
  Reklam

  İnşaat Bölümü'nün Dalları

  Reklam  İnşaat Bölümü'nün Dalları

  Forum Alev
  MESLEĞİN TANITIMI
  İnşaat Teknolojisi alanında öğrencilere mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilmektedir. İnşaat Teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  BÖLÜMÜMÜZDE BULUNAN DALLAR VE BRANŞLAR
  Bölümümüzde Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Meslek Lisesi branşları bulunmaktadır.
  Endüstri Meslek Lisesinde; Mimari Yapı Teknik Ressamlığı, Statik Yapı Teknik Ressamlığı dalları faaliyet göstermektedir.
  Anadolu Meslek Lisesinde; Mimari Yapı Teknik Ressamlığı dalı mevcuttur.
  Teknik Lisede ise; Statik Yapı Teknik Ressamlığı dalı bulunmaktadır.

  2. MİMARİ YAPI TEKNİK RESSAMLIĞI
  Tanımı: Mimari yapı teknik ressamlığında yapı projelerinin çizimi, röleve alma ve maket yapma konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat Teknolojisi alanında, yapı teknik ressamlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  3. STATİK YAPI TEKNİK RESSAMLIĞI
  Tanımı: Statik yapı teknik ressamlığında yapı projelerinin çizimi yanında donatı çizimi konusunda yeterliliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen dal programıdır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında yapı teknik ressamlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  4.AHŞAP DOĞRAMA KAPLAMACILIĞI
  Tanımı: Ahşap doğrama ve kaplamacılığı, yapılara ait doğrama, kaplama ve çizim işlerini yapma konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında ahşap doğrama ve kaplamacılığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  5. PVC DOĞRAMA VE MONTAJ
  Tanımı: Plastik doğrama imalât ve montajcılığı; PVC doğramaların çizim, imalat ve montajı ile ilgili işlemlerin yapılması konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında plastik doğrama imalat ve montajcılığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  6. BETONARME DEMİR, KALIP VE ÇATICILIK
  Tanımı: Betonarme demir, kalıp ve çatıcılık, betonarme kalıp, ahşap çatı ve çizim konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında betonarme kalıpçılık ve çatıcılık mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  7. YAPI YÜZEY KAPLAMA
  Tanımı: Sıvacılık, döşeme kaplamacılığı ve sıva, seramik, mermer çizimi konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında, yapıda sıva, seramik ve mermer kaplamacılığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  8. YAPI DEKORSAYON
  Tanımı: Yapıda boya, alçı dekorasyon ve kartonpiyercilik ve renk tasarımı, alçı dekorasyon çizimi konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında yapıda boya, alçı dekorasyon ve kartonpiyer mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  9. YAPI YALITIM
  Tanımı: Yapıda yalıtım ve yalıtım detay çizimleri konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında yapıda yalıtımcılık mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  10. DUVARCILIK
  Tanımı: Yapıda duvarcılık ve duvar çizimleri konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında yapıda duvarcılık mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  11. RESTORASYON
  Tanımı: Restorasyon, ahşap-kâgir restorasyonu röleve yapma ve proje çizimleri konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen dalıdır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında restorasyon mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  12. İÇ MEKAN TEKNİK RESSAMLIĞI
  Tanımı: İç mekânteknik ressamlığında iç mekân proje çizimi ve röleve yapma konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen dal programıdır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında İç mekân teknik ressamlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  13. YAPI LABORATUVARI
  Tanımı: Yapı laboratuvar teknisyenliği, yapının inşası sürecinde inşaata ait agrega, çimento, beton ve zemin deneylerinin yapılması konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında inşaat laboratuvarcılığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  14. ÇELİK YAPI TEKNİK RESSAMLIĞI
  Tanımı: Çelik yapı teknik ressamlığında çelik yapı proje çizimi, röleve yapma konusunda yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
  Amacı: İnşaat teknolojisi alanında çelik yapı teknik ressamlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  İŞ BULMA OLANAKLARI
  İnşaat Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda aşağıdaki mesleklerde çalışabilirler;
  1. Türkiye Cumhuriyeti Karayolları,
  2. Devlet Su İşleri,
  3. Devlet Demir Yolları,
  4. Belediyeler,
  5. İller Bankası,
  6. Bayındırlık hizmetleri,
  7. Havayolları,
  8. Petrol araştırmaları,
  9. Tapu kadastro,
  10. Mimarlık büroları,
  11. İnşaat mühendisliği büroları,
  12. Harita mühendisliği büroları,
  13. PVC İmalat ve montaj sektörü,
  14. Ahşap doğrama ve kaplamcılık atölyeleri,
  15. Beton santralleri,
  16. İnşaat laboratuvarları,
  17. Maket bürolarında maket yapımında,
  18. Yapı Denetim büroları vb. 2. 2
  ilker kam
  Yeni Üye

  --->: İnşaat Bölümü'nün Dalları

  Reklam  inşaat dekorasyonunda Kartonpiyerin yeri (ayrıntılı bilgi için http://www.karton-piyer.com/ adresini tıklayın)
  Kartonpiyer çoğunlukla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde süsleme amacyla kullanlan sertletirilmiş el sanatıdır.. Kartonpiyer Nerelerde Kullanlr: Kartonpiyer tüm yapı sektöründe kullanılmaktadr. Öncelikle konut, işyeri, otel gibi yapılarda dekoratif amaçlı kullanılmaya başlandı. Özellikle yapılarda tesisat, montaj gibi işlemlerden sonra ortaya çıkan yap hata ve bozukluklarında bu hatann kapatlmasında bir kurtarcı oldu. Her türlü isteğin, detayın kolay uygulanabilmesi ve yapı sektörünün maliyeti az dekorasyon malzemesinden biri olması, kartonpiyeri her yere, her bütçeye uygun, hem estetik hem ekonomik ürün olarak birinci sıraya yerletirdi. Artık hızla evlerimizde de tercih edilmeye balandı. Kartonpiyer, özellikle alçıpan asma tavanla buluştuğunda ortaya mükemmel manzaralar çıkıyor. Ayrıca çok hafif olması da, binalara ağır yük binmesini engelliyor. Çok az ihtiyaç duyulmasına karşın bakım ve temizliğinin son derece kolay olması da kartonpiyerin tercih edilmesini sağlıyor. 3. 3
  ilker kam
  Yeni Üye
  Kartonpiyer (ayrıntılı bilgi için http://www.karton-piyer.com/ adresini tıklayın)
  Kartonpiyer çoğunlukla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde süsleme amacyla kullanlan sertletirilmiş el sanatıdır.. Kartonpiyer Nerelerde Kullanlr: Kartonpiyer tüm yapı sektöründe kullanılmaktadr. Öncelikle konut, işyeri, otel gibi yapılarda dekoratif amaçlı kullanılmaya başlandı. Özellikle yapılarda tesisat, montaj gibi işlemlerden sonra ortaya çıkan yap hata ve bozukluklarında bu hatann kapatlmasında bir kurtarcı oldu. Her türlü isteğin, detayın kolay uygulanabilmesi ve yapı sektörünün maliyeti az dekorasyon malzemesinden biri olması, kartonpiyeri her yere, her bütçeye uygun, hem estetik hem ekonomik ürün olarak birinci sıraya yerletirdi. Artık hızla evlerimizde de tercih edilmeye balandı. Kartonpiyer, özellikle alçıpan asma tavanla buluştuğunda ortaya mükemmel manzaralar çıkıyor. Ayrıca çok hafif olması da, binalara ağır yük binmesini engelliyor. Çok az ihtiyaç duyulmasına karşın bakım ve temizliğinin son derece kolay olması da kartonpiyerin tercih edilmesini sağlıyor. 4. 4
  Ziyaretçi
  inşaat bölümü güzel bir bölüm fakat çizimim yok ne yapmalıyım sizce ?

 5. 5
  Ziyaretçi
  inanıyormusun hiç çizime gerek yokk eline kalemi alamayan insanlar bu bölümden mezun oluyor hemde hiç uzatmadan nerden mi biliyorum çünk bende inşaat müh. mezunuyum dışarıda da sadece diplomaya bakarlar onlara diploma lazım sen değil

 6. 6
  Ziyaretçi
  mimari yapı teknik ressamlığı bölümünü okumak istiyorum fakat cızımım ıyı ama maket ıslerınde falan cok ıyıyım
  o bolum ıcın onemlı olan cızım mı yoksa maket yapımı mı??

 7. 7
  Ziyaretçi
  Her ikiside onemli , cizimleri ve olceklendirerek maket yapmayi ogrenmede belli bir yetenek sizi ilerde uzmanlastirir. Daha analitik dusunup pratiginizi gelistirir.

+ Yorum Gönder
meslek lisesi inşaat bölümü,  endüstri meslek lisesi inşaat bölümü,  inşaat bölümünün dalları,  inşaat teknolojisi alanı dalları,  inşaat dalları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi