Örf - Âdet - Teâmül - İslam Hukuku - Örf Nedir - Adet Hakkında - Teâmül Açıklaması

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Örf - Âdet - Teâmül - İslam Hukuku - Örf Nedir - Adet Hakkında - Teâmül Açıklaması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Örf - Âdet - Teâmül - İslam Hukuku - Örf Nedir - Adet Hakkında - Teâmül Açıklaması

  Reklam  Örf - Âdet - Teâmül - İslam Hukuku - Örf Nedir - Adet Hakkında - Teâmül Açıklaması

  Forum Alev
  Örf (Arapça: العرف), Âdet (عادات‎‎) ve Teâmül, birbiriyle yakın üç terim olup, İslam hukukundaki fer'î delillerden birini oluşturur.

  Teker teker izah edilirse;

  * Örf, İslam hukukunda hem akli hem de şeri anlamda güzel olan ve aklı selim tarafından güzel kabul edilen, yadırganmayan şeylerdir. Örf her halükarda hem akli hem de şeri anlamda güzel olan şeyleri tanımladığı için iyi veya kötü olarak ayrılmaz.
  * Adet ise İslam hukukunda insanlar tarafından alışkanlıkla yapılan şeylerdir. Bu âdeti fazlaca genel yapar ve âdetin mutlaka iyi veya güzel olması gerekmez. Buna göre adet ikiye ayırarak tanımlanabilir: iyi âdet ve kötü âdet. Âdete, teâmül de denir.

  Her ne kadar anlamları biraz daha farklı olsa da örf, âdet ve teâmül aynı anlamda kullanılırlar ve hepsini örfün tanımı ile tarif ederler.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Örf - Âdet - Teâmül - İslam Hukuku - Örf Nedir - Adet Hakkında - Teâmül Açıklaması

  Reklam  Adet bir toplumda geçmişten bugüne sürekli tekrar edilen alışılagelen davranışlardır. Örf ise dinen ve toplum açısından doğru kabul edilip yapılan kurallardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi