Kıyamet Kopma Zamanını Bilen Var Mı??

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Kıyamet Kopma Zamanını Bilen Var Mı?? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Kıyamet Kopma Zamanını Bilen Var Mı??

  Reklam  Kıyamet Kopma Zamanını Bilen Var Mı??

  Forum Alev
  Mehmet Paksu'nun Yazısı


  Kıyametin ne zaman kopacağı hususunda, Lokman Suresi'nde "Kıyamet vaktine dair bilgi Allah katındadır", Kamer Suresi'nde de, "Kıyamet yaklaştı, Ay yarıldı" buyurulur.
  Efendimizin huzuruna beyaz giyimli bir yolcu kıyafetinle gelen Hz. Cebrail de, Peygamberimize, "Kıyamet ne zaman kopacak?" diye bir soru yöneltir. Peygamberimiz Efendimiz de, "Sorulan, sorandan daha iyi biliyor değildir" şeklinde hikmetli bir cevap verir.


  Bir başka hadiste de, kıyametin kopma zamanı ile kendisi arasındaki zaman dilimini Peygamberimiz, işaret parmağı ile orta parmağını birbirine bitiştirerek şöyle tarif eder: "Ben ve kıyamet günü şu iki parmak gibi yaratıldık.". 1400 seneden fazla geçtiği halde kıyametin kopmamış olması ve daha ne zaman kopacağı hususunda belli bir bilginin bulunmaması akla aykırı gelmemeli.


  Çünkü Dünya'nın ömrüne oranla bin ve iki bin sene, bir seneye oranla, bir iki gün veya bir iki dakika gibidir.


  Diğer taraftan kıyamet vakti yalnız insanın eceli değil ki, onun ömrüyle kıyas edilerek uzak görülsün. Bunun yanında bazı âyet ve hadislerde kıyametin kopma zamanı tam olarak bildirilmiyor. Ancak bazı alametleri ve belirtileri hakkında bilgiler veriliyor.
  Mesela, ilmin ortadan kaldırıp cehaletin yaygınlaşması, fuhşun yayılması, içkinin çokça içilmesi, dünyayı fesada veren ye'cüc ve me'cüc gibi toplulukların ortaya çıkması... Ama asıl olarak, meselenin hikmet tarafına bakılacak olursa şu noktalar ifade edilebilir:
  Öncelikle, mesela, insanın öleceği zaman bildirilmiş olsaydı, ömrünün yarısını İslâmî şuur ve amelden uzak bir şekilde gaflet içinde yaşayacak, yarıdan sonrası ise adım adım darağacına giden bir idam mahkumu gibi ölümünü bekleyecekti. Diğer yandan geleceği belli olan bir felaketi beklemek o felaketi yaşamaktan bin beter fazla ıstırap ve işkence verir.

  İkinci olarak: Her insanın kendi hayatı itibariyle eceli, ölüm vakti ne ise, bütün insanlık için de kıyamet odur. Dünyanın eceli ve ölümü olan kıyametin vakti belli olmuş olsaydı, ilk ve orta çağda yaşayan insanlar âhiret düşüncesinde habersiz bir şekilde gaflet içinde yaşamış olacaklardı. Son çağın insanları da Kıyamet vaktini beklemenin dehşeti içinde dünya hayatının huzurunu ve lezzetini alamayacak, irade ve tercihe bağlı olan Allah'a kulluğun önemi ve hikmeti ortadan kalkacaktı.


  Şöyle ki: Şayet kıyamet vakti belli olsaydı, bir kısım iman hakikatleri ap açık bir şekilde ortaya çıkacak. Kimin Cennetlik, kimin Cehennemlik olacağı bir ölçüde belli olacak, herkes ister istemez tasdik edip inanacak, sonuç itibariyle teklif, imtihan ve iman sırrı kaybolacaktı.


  İşte bu ve benzeri pek çok hikmetlerden dolayı kıyametin kopma vakti gizli kalmış, herkes her dakikada hem ecelini, hem de hayatının devamını düşünebilmiştir.
  Böylece ne dünyalarını, ne de âhiretlerini ihmal etmemeleri istenmiştir. Her asırda yaşayan insanlar da hem kıyametin kopacağını, hem de dünyanın devamını düşünebildiği için dünyanın faniliğinde ebede hayata, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyanın imarına çalışmışlardır.


  Kıyamet ne zaman koparsa kopsun, dünyanın sayılı günleri ne vakit biterse bitsin, burada esas olan, yarın ölecekmiş veya kıyamet kopacakmış gibi ölüme ve âhirete karşı hazırlıklı olmaktır.
 2. 2
  drop_one2
  Üye

  --->: Kıyamet Kopma Zamanını Bilen Var Mı??

  Reklam  ''Kıyamet ne zaman koparsa kopsun, dünyanın sayılı günleri ne vakit biterse bitsin, burada esas olan, yarın ölecekmiş veya kıyamet kopacakmış gibi ölüme ve âhirete karşı hazırlıklı olmaktır. ''!!

  paylaşım için teşekkürler..gerçekten de çok güzel bir söz.
  emeğinize sağlık+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi